Ciekawostki

Alergia niemowlaka na białko mleka krowiego

0 komentarzy

Alergia niemowlaka na białko mleka krowiego (znana również jako „skaza białkowa”) jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych u niemowląt i dzieci (do ok. 3 roku życia). Występuje ona w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego organizmu malucha, który rozpoznaje białka zawarte w mleku krowim jako negatywne przez co wywołuje reakcje alergiczną. Zazwyczaj występuje ona zaraz po spożyciu pokarmu zawierającego białka mleka krowiego, ale także objawy mogą wystąpić kilka godzin, a czasami i nawet dni później. Warto jeszcze na początku wspomnieć, że wystąpienie alergii u niemowlaka jest bardziej prawdopodobne jeśli jedno z rodziców to alergik. Często występującymi objawami w czasie alergii pokarmowej u niemowlaka są:

  • krew w stolcu,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • zmiany skórne (swędzenie, suchość, atopowe zapalenie skóry) występujące najczęściej na policzkach, przy uszach, a także na przedniej powierzchni rąk i nóg
  • brak przyrostu masy ciała,
  • ból brzucha,
  • zaparcia,
  • ulewanie pokarmu,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • sapka,
  • katar

Po zaobserwowaniu powyższych objawów u swojego maleństwa bardzo dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do lekarza pediatry, który zbada niemowę i jeszcze raz zbierze szczegółowy wywiad po czym nakieruje na dalsze postępowanie. Standardem jest wprowadzenie diety eliminacyjnej jeśli maluch jest karmiony piersią to mama musi zrezygnować ze spożywania mleka i jego przetworów (nie można zapomnieć o produktach, w których skład wchodzi mleko jak np. drożdżówki, masło, bułki).

Z kolei jeśli maluch nie jest karmiony piersią, należy zmienić mleko modyfikowane na hydrolizat białek mleka. Może się zdarzyć jednak, że zmiana nie przyniesie żadnych rezultatów, co może wskazywać na mocniejszą reakcję alergiczną i w takim przypadku lekarz może zalecić zmianę na proszek oparty na aminokwasach stosowany do żywienia dzieci w czasie potrzeby wprowadzenia diety elementarnej (może być wykorzystywany jako jedyne źródło pożywienia). Należy również pamiętać, że nie wprowadza się do diety dziecka w czasie alergii na bmk, mleka innych zwierząt np. mleka koziego lub owczego, dlatego, że znajdujące się w nich białka są bardzo podobne do białek zawartych w mleku krowim (mogą one również wywołać reakcje alergiczną). Na pewno spora część osób zastanawiała się jak pomóc niemowlakom w walce z objawami alergii dla przykładu gdy dziecko ma suche, swędzące zmiany skórne najlepiej ubierać je w przewiewne ubranka z naturalnych materiałów (należy unikać przegrzewania), kąpać z dodatkiem emolientów, często nawilżać i natłuszczać skórę kremami czy maściami wyrobu aptecznego.

Zobacz także:  Pierwsze sztućce dziecka. Jakie powinny być?

Jeśli chodzi o rozszerzanie diety wprowadza się je normalnie zgodnie z zaleceniami (od ukończenia 17 tygodnia życia) oczywiście nie wprowadzając mleka i przetworów mlecznych. Warto wspomnieć, że jeśli niemowlę ma alergię na bmk nie oznacza, że trzeba opóźniać podanie maluchowi innych produktów potencjalnie alergizujących jak np. jajka, pomidory czy orzechy. Na koniec dobra, a nawet bardzo dobra wiadomość jest taka, że większość dzieci wyrasta z alergii na białko mleka krowiego we wczesnym dzieciństwie. Z racji tego lekarz po pewnym czasie podejmuje decyzje o przeprowadzeniu prowokacji, która ma na celu sprawdzenie czy alergia nadal występuje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*