Ciekawostki

Czy odbieranie nieznanych numerów telefonów jest bezpieczne?

0 komentarzy

Na początku zastanówmy się ile razy każdy z nas stał przed dylematem czy odebrać połączenie od nieznanego nam numeru czy też nie? Z pewnością znaczna część osób zastanawiała się w takim momencie czy jest to w ogóle bezpieczne. Decyzję o odebraniu takiego połączenia czy też nie zostawimy, aby każdy mógł sam ją podjąć, jednak naszym zdaniem nie jest to bezpieczna opcja i trzeba być naprawdę ostrożnym odbierając połączenia od nieznanego numeru.

Teraz nasuwa się kolejne pytanie dlaczego tak właściwie nie jest to bezpieczne? Przede wszystkim przez zwiększoną liczbę oszustw telefonicznych i choć coraz głośniej jest o tego typu przestępstwach w telewizji czy mediach społecznościowych jednak nadal złodziejom udaje się znaleźć swoje ofiary ze względu na różne strategie jakimi się posługują jak np. ktoś kontaktujący się z nami z banku potrzebujący naszych danych czy też z chęcią zaproponowania nam tańszego internetu jednak, aby dokonać takiej zmiany potrzebuje znać nasz numer pesel. Każdy powinien pamiętać o tym, że pracownicy banku nigdy nie proszą o nasze dane do logowania się do konta internetowego czy o podanie kodu blik, tak samo bez ważnej przyczyny nie powinniśmy podawać serii i numeru dowodu osobistego czy też właśnie peselu.

Próba takiego oszustwa nawet ma swoją nazwę – Vishing (tzw. oszustwo głosowe, czyli inaczej mówiąc próba wyłudzenia danych osobowych przez telefon). Niestety trzeba przyznać takim oszustom, że są naprawdę kreatywnymi osobami, ponieważ gdy ich metoda działania zostanie odkryta nie poddają się tylko wymyślają nowy sposób działania. Inne znane metody to również „na wnuczka” czy „na policjanta”. Znane są także sytuacje kiedy przychodzące połączenie okazuje się płatne przez osobę odbierającą. Jak widać oszustw z wykorzystaniem telefonów komórkowych nie brakuje, a obecna sytuacja jest bardzo korzystna dla złodziei działających w taki sposób, ponieważ wiele osób aktualnie pracuje zdalnie w domu, więc częściej ma możliwość odebrania połączeń od nieznanych numerów. Rzeczą jasną jest, że nie ma potrzeby stresować się nadmiernie w sytuacjach kiedy widzimy połączenie od nieznajomego numeru, trzeba po prostu być ostrożniejszym.

Zobacz także:  Kuchnia bułgarska. Ciasto z owczym serem

Wiadomym jest również, że może wystąpić sytuacja, w której czekamy na telefon np. z firmy z której usług aktualnie korzystamy lub też od lekarza z przychodni w ramach teleporady, takie osoby zapewne nie zadzwonią z numerów nam znanych, a więc logicznym jest, że takie połączenie odbierzemy. Bezpieczeństwo swoje, a także bliskich to podstawa, o którą z całą pewnością każdy z nas chciałby dbać jak najlepiej tylko potrafi i nie mieć dodatkowo niepotrzebnych zmartwień. Jeśli nasz telefon jest wyposażony w funkcje wykrywania spamu, to jest to swego rodzaju dodatkowa ochrona przed oszustwami telefonicznymi, bo raczej nie znajdzie się osoba, która widząc na telefonie napis „spam” mimo wszystko odbierze takie połączenie. Oczywiście warto nie zapomnieć o możliwości również sprawdzenia nieznanego numeru w serwisie internetowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*