Kartacze
Kuchnia Polska, Polecane, Przepis

Kartacze

Czas: 45 minut Trudność: Łatwe 1 komentarz

Kartacze to inaczej nazywane również cepeliny, to owalne pyzy ziemniaczane z nadzieniem mięsnym, która ma długość od 10 do 12 cm. Spotyka się inne wypełnienia kluski takie jak: kapusta kiszona, grzyby czy twaróg. Potrawa regionalna i popularna w północno-wschodniej Polsce m. in. na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Powstaje przez połączenie startych ziemniaków z gotowanymi ziemniakami lub mąką ziemniaczaną i dodaje się też skrobię uzyskaną przy ścieraniu kartofli. Kartacze gotuje się w wodzie i podaje na gorąco ze skwarkami z boczku lub z posiekaną i zeszkloną cebulą. Należy pamiętać, że nadzienie do kartaczy powinno być dobrze przyprawione, niezależnie od tego z czego się składa. Jest to idealny pomysł na wykorzystanie ziemniaków z dnia poprzedniego oraz na pyszny obiad w gronie rodziny.

Kartacze

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: KartaczeKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

40

min.
Gotowanie

5

min.
Kalorie

265

kcal

Kartacze to bardzo proste danie, z którym poradzi sobie nawet początkujący kucharz. Są pyszne i dostarczają energii na cały dzień. Sprawdź!

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 1,5 kg ziemniaków

  • 500 g mięsa wieprzowego

  • 1 cebula

  • 1/2 szklanki mąki

  • 3 jajka

  • sól

  • pieprz

  • majeranek

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy ziemniaki umyć, obrać i podzielić na dwie równe części. Pierwszą część należy ugotować, a drugą zetrzeć na tarce o dużych oczkach i odsączyć z nadmiaru wody.
  • Następnie ugotowane ziemniaki należy zmielić, połączyć z surowymi ziemniakami, dodać mąkę, wbić jajka, doprawić i dokładnie wymieszać.
  • Na patelni trzeba zeszklić cebulę i po chwili dodać mięso.
  • Uformować z masy ziemniaczanej kulki, każdą z nich rozpłaszczyć i dodać odrobinę mięsnego farszu.
  • Na koniec zamknąć kulkę i ugotować w lekko osolonej wodzie przez 5-6 minut.
Zobacz także:  Szparagi w szynce włoskiej

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Kartacze – ciekawostki

Potrawa ta jest łatwa i prosta w przygotowaniu, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący kucharze. Ponadto jest sycąca, pyszna i dodaje energii na długie godziny. Ciasto na kartacze nie należy zbyt długo ugniatać, ponieważ robi się wtedy twarde i nie będzie smaczne. Należy pamiętać, że pomimo tego, że kartacze są smaczne to są wysokoenergetyczne i przygotowane z produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Ziemniaki nie będą najlepsze dla osób zmagających się z insulinoodpornoscią i cukrzycą typu 2, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Dodatkowo główny składnik czyli ziemniak jest bogatym źródłem węglowodanów, błonnika i skrobi. Zawiera również niepełnowartościowe białko i śladowe ilości tłuszczu. Dostarcza do organizmu także duże ilości witamin B1, B5, B6, PP C i składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, miedź, cynk, żelazo i mangan. Natomiast mięso, które znajduje się w środku kartaczy zawiera dużo białka, witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz sole mineralne takie jak: potas, sód, cynk a także żelazo.

Podsumowując, kartacze pomimo tego, że nie są lekkostrawne ani dietetyczne są pyszne i bardzo smaczne. Każdy chociaż raz powinien spróbować tego wspaniałego przysmaku.

Jeden komentarz

  1. kulinarny blog samanthy

    Słyszałam o tych kluskach, ale nigdy ich nie robiłam. Wydają się bardzo smaczne, więc na pewno spróbuję. Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*