Fasolka po bretońsku jest to danie jednogarnkowe, która składa się z kilku prostych składników m. in.: fasoli białej świeżej, kiełbasy, boczku wędzonego, cebuli i koncentratu pomidorowego. Zamiast fasoli świeżej można użyć jak najbardziej białej z puszki. Doskonale sprawdzi się na chłodne wieczory, ponieważ jest rozgrzewająca i obiady w gronie rodziny, gdyż jest pyszna, smaczna, sycąca i bardzo zdrowa. Można przygotować ją wcześniej i w dowolnym momencie podgrzać, kiedy tylko najdzie nas ochota. Fasolka po bretońsku jest doskonale znana jeszcze z kuchni naszych babć i to właśnie ta receptura na jej przygotowanie jest najlepsza. Zjada się ją jako samodzielnie danie, albo z kromką świeżego chleba, makaronem lub ryżem.
Fasolka po bretońsku – dodatkowe informacje
Fasola to warzywo strączkowe, które dostarcza do naszego organizmu dużą zawartość białka i błonnika i dzięki temu możemy zachować uczucie sytości na dłużej. Ponadto zawiera witaminy C, E, K i A, niacynę, ryboflawinę i niacynę oraz składniki mineralne takie jak: potas, wapń, kwas foliowy, fosfor oraz selen. Działa antydepresyjnie, poprawia pamięć, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wspomaga budowanie masy mięśniowej, a także działa antynowotworowo.
Fasolka po bretońsku przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kuchni brytyjskiej, bo właśnie stamtąd pochodzi i w niej króluje to danie. Trzeba pamiętać również, że fasola jest niezwykle uniwersalna i można przygotować ją na wiele sposobów. Sprawdzi się zarówno w potrawach łagodnych i delikatnych oraz pikantnych. Ciekawostką jest fakt, że fasolka po bretońsku to jedna z głównych potraw podczas brytyjskiego śniadania. Zjadana jest tam jako dodatek do kiełbasy, czy jajek, a także jako przekąska, podana na tostach. Zobacz też fasolkę po bretońsku w przepisach dla dzieci i w BLW przepisy. Sprawdź też inne dania jednogarnkowe.
Należy pamiętać również o tym, że całość przygotowania fasoli jest bardzo prosta i nie potrzeba ani specjalnych sprzętów ani dużego doświadczenia kulinarnego. Aby potrawa ta wyszła nam naprawdę dobra, to kluczowym elementem jest jej odpowiednie namoczenie. Można do moczenia dodać trochę sody, ponieważ sprawi ona, że całość zmięknie nieco szybciej i szybciej będzie można zabrać się za gotowanie.