Cukrowy zawrót głowy
Ciekawostki

Cukrowy zawrót głowy

0 komentarzy

Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez cukru i wszystkich pyszności, które powstają dzięki niemu. Ale jeszcze niedawno, bo na początku XIX stulecia był on towarem luksusowym.

Pierwsze plantacje trzciny cukrowej powstały prawdopodobnie już 8 tys. lat p.n.e. Mimo to słodzikiem przez wieki był miód. a drogiego cukru w Europie używano w celach leczniczych. Dopiero, gdy w roku 1786 powstał schemat produkcji cukru z buraka cukrowego, zaczął on powoli zyskiwać na popularności. Obecnie cukier to produkt pierwszej potrzeby. Biały cukier buraczany jest czystą sachamzą pozbawioną wszelkich wartości odżywczych. Brązowy — trzcinowy, nierafinowany zawiera żelazo, magnez, potas i wapń. I to jeszcze odmiany należy wybierać. Turbinado — poddany częściowej rafinacji, o jasnym kolorze i deliktnym smaku, Demerara — o dużych wilgotnych kryształach i karmelowym aromacie i Muscovado — lepki, o silnym aromacie melasy.

Jak zrobić idealny karmel?

Karmel jest świetnym dodatkiem do wielu deserów. Warto wiedzieć, jak zrobić, go samodzielnie. Najprościej jest na patelnię o grubym dnie wsypać cukier i podgrzewać, aż się stopi i zezłoci. Trzeba jednak uważać, aby się nie przypalił, bo będzie gorzki. Znacznie łatwiej kontrolować proces karmelizacji, jeśli do rondelka oprócz cukru dodasz 2-3 łyżki wody. A jeśli masz już karmel, zestaw go z ognia, dodaj odrobinę śmietanki kremówki, łyżeczkę masła, mieszaj, aż składniki się połączą i zagotuj. Otrzymasz pyszny sos lub polewę do ciasta.

Kandissticks

Taką nazwę noszą oryginalne mieszadełka: kryształki cukru kandyzowanego, białego lub brązowego, umieszczone na drewnianej szpadce. Ze względu na interesującą formę, podaje się je do serwowanych zimnych i gorących napojów, podkreślając ich walory smakowe. Słodzidełka o brązowym zabarwieniu i delikatnie karmelowym aromacie stosuje się do drinków i koktajli mlecznych. Świetne nadają się też do słodzenia kawy, herbaty. Białe słodzidełka podkreślają naturalny aromat w egzotycznych drinkach i koktajlach.

Zobacz także:  Na czym polega dieta typu post przerywany?

Co to jest cukier kandyz?

Istnieją dwa rodzaje tego cukru: biały i brązowy. Cukier kandyz biały powstaje w wyniku powolnej krystalizacji czystego, jasnego roztworu cukru, Podlega on wielokrotnej krystalizacji, tworząc prawidłowe białe kryształy, przypominające kamienie szlachetne. Cukier kandyz brązowy otrzymuje się w wyniku powolnej krystalizacji ciemnych roztworów cukru, Jego pojedyncze, duże, regularne, na brązowo zabarwione kryształy przypominają bursztyn, Kandyz wykorzystuje się do słodzenia napojów gorących, wyrobu likierów, Drobny idealnie nadaje się do zdobienia ciasteczek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*