Zupa garbure jest to klasyczna mięsno-warzywna wiejska zupa z Béarn, Gaskonii i kraju Basków, która przypomina gulasz. Tradycyjnie przygotowywana była na bazie kapusty i konfitury z gęsi, a współcześnie powstaje z szynką, serem i czerstwym chlebem. Istnieje wiele wersji tej zupy w zależności od regionu, pory roku i upodobań gospodyni. Sprawdza się zwłaszcza zimą, ale można gotować ją przez cały rok zmieniając zestaw warzyw zależnych od pory roku. Trzeba pamiętać, że jest tym lepsza im więcej w niej składników i im dłużej się gotuje na wolnym ogniu. Powinna być tak gęsta, że łyżka w niej staje. Garbure jest smaczna, pożywna, rozgrzewająca i sycąca.
Zupa garbure – ciekawostki i informacje dodatkowe
Ciekawostką jest fakt, że tradycyjnie do tej zupy pije się wino. Często posiłek kończy się tradycyjnym chabrotem, czyli takim zwyczajem, który opiera się na zmieszaniu pół kieliszka czerwonego wina z płynem pozostałym na dnie miski po zjedzeniu stałej zawartości i spożyciu. Garbure było to codzienne pożywienie gaskońskiego chłopstwa. Opiera się na długim gotowaniu warzyw i zazwyczaj mięs konserwowanych. Dodatkiem do kapusty mogą być: bób świeży, groszek cukrowy, por, ziemniaki, groch, cebula, marchew, seler, kalarepa a nawet kasztany.
Przygotowanie tego rodzaju gulaszu jest stosunkowo proste, ale trzeba pamiętać o kolejności w jakiej będziemy dodawać kolejne składniki, ponieważ jest to bardzo ważne, bo inaczej wyjdzie mało apetyczna ciapa. Jednym z głównych składników tej zupy jest kacza lub gęsia nóżka peklowana w specjalny sposób. Polega to na tym, że lekko podsmażone nóżki zanurza się w tłuszczu, w którym są one pozostawione do momentu, aż ostygną. Jest to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności, która pozwala na przechowywanie jej przez wiele miesięcy.
Podsumowując, zupa garbure jest ciekawa, smaczna i aromatyczna. Śmiało można stwierdzić, że to danie będące zupą wieśniaków z czasem trafiło na salony, ze względu na swoją wyjątkowość. Warto przygotować tą pyszna zupę w swojej kuchni i podzielić się nią ze znajomymi.