Minerały jako sprzymierzeńcy skóry
Ciekawostki

Minerały jako sprzymierzeńcy skóry

0 komentarzy

Kiedy mówimy o pielęgnacji skóry, o czym myślisz najpierw: o urodzie czy o zdrowiu? Pielęgnacja skóry właściwej i naskórka to coś, o co powinniśmy dbać każdego dnia, to coś więcej niż tylko rytuał kosmetyczny. W rzeczywistości ważne jest, aby postrzegać ją bardziej jako styl życia, który nie polega tylko na leczeniu zewnętrznym, ale zaczyna się od wewnątrz, w sposób, w jaki odżywiamy się i nawilżamy. Jeśli uważasz, że samo stosowanie kremów i balsamów wystarczy, zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma kluczowymi elementami zdrowej diety dla zdrowej, pięknej skóry.

Unikalne potrzeby skóry.

Skóra jest największym i najbardziej widocznym organem naszego ciała. U dorosłego człowieka może zajmować około 2m² i stanowić 1/6 masy ciała. Ta wielowarstwowa otoczka, będąc tak rozległą i delikatną, stanowi złożony system, który łączy nas z dotykiem, z tym co miękkie i szorstkie, z bólem uszczypnięcia. Jest naszą pierwszą linią obrony w blokowaniu wirusów i bakterii, a także reguluje temperaturę ciała. Dla zdrowego życia wiele zależy od pielęgnacji skóry. Chociaż czynniki dziedziczne i choroby skóry takie jak łuszczyca, trądzik czy zapalenie skóry mogą zmusić nas do podjęcia ekstremalnych środków w celu jej regeneracji i ochrony, istnieją inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę.

Czy wiesz, że zrzucamy skórę co 28 dni? Gdybyśmy mieli zmagazynować komórki naskórka, które zrzucamy w ciągu naszego życia, całkowita ilość martwych komórek ważyłaby około 100 kilogramów – to bardzo dużo! Aby jednak ta ciągła odnowa przebiegała sprawniej, organizm potrzebuje składników odżywczych i dużej ilości wody. Jeśli to nie wystarczy, wygląd skóry zaczyna się zmieniać, pojawiają się zmarszczki, traci ona świeżość. Staje się słabsza, choruje lub trudniej jej walczyć z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, zmiany temperatury i substancje toksyczne pochodzące z tytoniu.

Woda: podstawowy składnik odżywczy.

Codzienne picie wystarczającej ilości wody i spożywanie pokarmów, które zawierają ją w dużych ilościach jest niezbędne do pielęgnacji skóry. Większość owoców i warzyw dostarcza 90 gramów wody jako składnika odżywczego na każde 100 gramów ich wagi. Dlatego jedz je codziennie i pij 1,3 litra wody dziennie. Pomoże to Twojej skórze pozostać nawilżoną, a Twojemu metabolizmowi szybciej wypłukać toksyny, które wpływają na wygląd Twojej skóry.

Zobacz także:  Jak przechowywać ziemniaki, by uniknąć solaniny?

Kluczowe pierwiastki śladowe.

Pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze są niezbędne, aby utrzymać skórę w równowadze i gładkości. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe z awokado lub oliwy z oliwek, jak również tłuszcze wielonienasycone z tłustych ryb, olejów z nasion i orzechów oleistych nadają strukturę i elastyczność warstwom skóry. Również orzechy, oleje roślinne, kiełki pszenicy, pełne ziarna i różne rodzaje zielonych warzyw liściastych są bogate w witaminę E. Ten składnik odżywczy ma działanie antyoksydacyjne i przeciwutleniające. Ten składnik odżywczy ma działanie antyoksydacyjne i pomaga zwalczać wolne rodniki, które atakują skórę, gdy jest ona wystawiona na działanie słońca.

Idealne witaminy do pielęgnacji skóry.

Gdybyśmy mogli wybrać idealne witaminy dla naszej skóry, jakie by to były? Oto najważniejsze z nich, które bezpośrednio wpływają na pielęgnację i zdrowie Twojej skóry.

  • Prowitamina A. Zwana również beta-karotenem, znajduje się w zielonych warzywach liściastych oraz pomarańczowych, czerwonych lub żółtych warzywach i owocach, takich jak dynia, papryka, marchew, mango, brzoskwinie, wiśnie, morele i melon. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników.
  • Witamina A. Pomaga skórze i błonom śluzowym w odnowie i utrzymaniu równowagi. Jest bardzo obecny w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak produkty mleczne, wątroba, śmietana, masło i żółtko jaj.
  • Likopen. Występujący w pomidorach, papai, arbuzie, różowym grejpfrucie, miąższu moreli i jabłek, likopen jest pigmentem przeciwutleniającym, bardzo korzystnym dla skóry.
  • Witamina C. Jest ściśle związana z produkcją kolagenu i młodością skóry. Występuje w dużych ilościach w owocach i warzywach takich jak: kapusta, papryka, truskawki, mango, kiwi, melon, jeżyny, cytryna, pomarańcza, pomidor.
  • Witamina B9 (kwas foliowy): znajdziesz go w zielonych warzywach liściastych, wzbogaconych płatkach śniadaniowych, wątrobie i drożdżach piwnych.
  • Witamina B2 (ryboflawina). Może pomóc w zwalczaniu łojotoku. Zawarte są w jogurtach, serach, jajach, rybach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, migdałach, wątróbce.
  • Witamina B3 (niacyna). Niezbędna do syntezy keratyny. Występuje w pełnych ziarnach zbóż, suszonych owocach takich jak daktyle i figi. Również w rybach, mięsie i podrobach.
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy). Można ją znaleźć w wołowinie, kurczaku, jajach, pełnych ziarnach i warzywach, takich jak awokado, ziemniaki i brokuły.
  • Witamina B6 (pirydoksyna). Tłuste ryby, jaja, mięso, szpinak, pełne ziarna, banany i wiele innych pokarmów są bogate w B6, która jest niezbędna dla naskórka i metabolizmu cynku.
Zobacz także:  Jakie wypieki świąteczne?

Minerały na honorowej liście.

Minerały zajmują kolejne honorowe miejsce na liście sprzymierzeńców składników odżywczych w pielęgnacji skóry.

  • Żelazo. Jeśli brakuje Ci żelaza, Twoja skóra będzie blada. Najwięcej żelaza zawierają zielone liście, zboża, mięso, podroby, ryby i orzechy.
  • Selen. Z wielką mocą przeciwutleniającą, może zmniejszyć ryzyko czerniaka i innych nowotworów skóry. Występuje w wielu owocach i warzywach, a także w białym i czerwonym mięsie.
  • Cynk. Jest składnikiem integralnym skóry, więc jest kluczem do jej równowagi. Znajduje się ona naturalnie w organach, jajach, czerwonym mięsie, roślinach strączkowych i pełnych ziarnach.
  • Siarka. Pomaga zoptymalizować syntezę keratyny. Jajka, mleko, zboża i drożdże piwne są bogate w ten minerał.

Należy również pamiętać o konieczności włączenia do diety wysokiej jakości białek, pochodzenia roślinnego i/lub zwierzęcego. Są one kolejnym pierwszorzędnym sprzymierzeńcem w pielęgnacji skóry.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*