Łazanki to danie, które przygotowuje się na bazie makaronu o takiej samej nazwie, kapusty kiszonej, podsmażonej kiełbasy z boczkiem lub mięsa mielonego. Często dodaje się także grzyby lub pieczarki. Potrawa ta jest treściwa, fantastyczna, prosta w przygotowaniu, a zarazem najbardziej lubiana i często goszcząca na polskich stołach. Nie wymagają dużej ilości składników ani czasu. Łazanki świetnie sprawdzą się jako obiad dla całej rodziny. Jest to danie, które przetrwało wiele setek lat i nadal jest bardzo popularne.
Łazanki – ciekawostki
Łazanki to także makaron, który szykuje się przez pokrojenie ciasta makaronowego na kwadraciki o wielkości od jednego do dwóch centymetrów. Ciekawostką jest fakt, że potrawa ta uznawana jest za potrawę wigilijną, którą zajada się podczas wieczerzy w gronie najbliższych, ale coraz częściej przygotowuje się ją w ciągu roku. Można stwierdzić, że świetnie sprawdzi się jako samodzielny posiłek, ale z powodzeniem może również posłużyć jako dodatek do innych dań.
Przepis na łazanki znany jest najprawdopodobniej od XVI wieku, dzięki Bonie Sforzy, żonie króla Zygmunta I Starego. Jest to idealne danie dla początkujących kucharzy, dlatego że ich przygotowanie nie jest skomplikowane i zawsze się udaje. Najbardziej popularne i najsmaczniejsze są te wykonane z kapusty kiszonej, jednak niektórzy dodają kapustę białą.
Wtedy stają się nieco słodsze i łagodniejsze. Najbardziej znane są łazanki z kiszoną kapustą, kiełbasą i grzybami, ale warto również sięgnąć po przepis na łazanki na słodko np. z makiem, cynamonem i miodem. Kluczem do wykonania dobrych łazanek jest oczywiście makaron, który najlepiej wykonać samodzielnie. Ponadto nie należy gotować go zbyt długo, ponieważ najlepszy będzie al dente. Trzeba pamiętać również o tym, że łazanki to jedne z tych dań, które nie lubią podgrzewania,dlatego że makaron rozpada się a całe danie staje się mało apetyczne.
Podsumowując, są bardzo pysznym, nieskompilowanym oraz sycącym daniem, które szybko się robi i jest uwielbiane przez wszystkich nawet tych najmłodszych.