Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek extra virgin
Blog

Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek extra virgin

0 komentarzy

Oliwa z oliwek pozyskiwana jest ze zbiorów drzewa oliwnego, które pochodzi typowo z rejonu Morza Śródziemnego. Zawiera dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i okazuje się być sekretem dobrego samopoczucia mieszkańców regionu śródziemnomorskiego. 

Wykazano, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego mają ogólnie zdrowszy organizm niż mieszkańcy innych części świata. Jakie korzyści płyną z oliwy z oliwek? Jakie dobrodziejstwa wnosi ona do Twojego zdrowia?

Zapobiega nowotworom.

Oliwa z oliwek zawiera fitoskładnik znany jako oleokantal. Ten składnik odżywczy posiada właściwości przeciwzapalne podobne do ibuprofenu w zmniejszaniu stanu zapalnego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia raka piersi i jego nawrotów. W oliwie z oliwek znajdują się dwa inne związki zwane skwalenem i lignanem, o których twierdzi się, że mają pozytywny wpływ na raka. Jest również bogaty w antyoksydanty, które zwykle zapobiegają rakowi skóry. 

Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. 

Jest dobrze znany ze swojej magii w zmniejszaniu ryzyka chorób serca. Dzieje się tak dlatego, że oliwa z oliwek podnosi cholesterol HDL i obniża cholesterol LDL, co ostatecznie obniży ogólny poziom cholesterolu w Twoim organizmie. Pomaga również zapobiegać tworzeniu się łatek tłuszczowych i utrzymuje zdrowe serce. 

Korzystny wpływ na prawidłową masę ciała.

Owszem, oliwa z oliwek jest wysokokaloryczna, ale są to dobre kalorie, z drugiej strony liczne badania wiążą dietę śródziemnomorską, bogatą w oliwę z oliwek, z korzystnym wpływem na masę ciała. 

Z drugiej strony, oliwa z oliwek ułatwia odchudzanie, ponieważ poprawia bardzo ważne procesy, takie jak praca wątroby i trawienie. Zapewnia również uczucie sytości i zawiera zdrowe tłuszcze, które mogą stymulować utratę wagi. 

Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Oliwa z oliwek extra virgin faktycznie pomoże regulować i równoważyć poziom insuliny we krwi. Kiedy oliwa z oliwek jest przyjmowana wraz z dietą o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, umiarkowanie bogatą w węglowodany, a także rozpuszczalny błonnik z owoców, warzyw i ziaren, osoba ma szansę opóźnić wystąpienie cukrzycy. 

Zapobiega udarom mózgu.

Jeśli utrzymujesz zdrowe serce to możesz również zapobiec problemom mózgowo-naczyniowym. Badania wykazały, że osoby starsze, które regularnie spożywały oliwę z oliwek do gotowania lub w sałatkach, miały o 41% niższe ryzyko udaru mózgu w porównaniu z osobami, które tego nie robiły. Nie oznacza to jednak, że oliwa z oliwek powinna być jedynym źródłem tłuszczu w Twojej diecie. 

Zobacz także:  Czy niejedzenie śniadań może być szkodliwe dla zdrowia?

Pomaga w walce z depresją.

Mówi się, że osoby, których dieta jest wyższa w tłuszcze trans (fast food i żywność produkowana masowo, np. ciastka) są bardziej podatne na depresję. Jednak przy wyższym spożyciu oliwy z oliwek i tłuszczów wielonienasyconych znajdujących się w olejach roślinnych i tłustych rybach, można zmniejszyć poziom depresji. Dzieje się tak dlatego, że depresja może być bezpośrednio związana z dietą i zastąpienie jej zdrowszą dietą może ją poprawić. 

Poprawia stan choroby Alzheimera.

Twierdzi się, że jest to jedna z najskuteczniejszych korzyści zdrowotnych oliwy z oliwek. Wielu badaczy stwierdziło, że diety bogate w oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia mogą skutecznie zwalczać chorobę Alzheimera, opóźniać jej początek i poprawiać jej objawy. Tak naprawdę magię robi znajdujący się w nim polifenol.

Chroni wątrobę. 

Oliwa z oliwek zwalcza stres oksydacyjny, a więc pośrednio chroni wątrobę. Stres oksydacyjny to sytuacja, w której komórki ulegają uszkodzeniu w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy wolnymi rodnikami a cząsteczkami w Twoim organizmie. Oliwa z oliwek odżywianie ma wysoką zawartość antyoksydantów, witaminy E i jest bogata w tłuszcze jednonienasycone. Składniki te są niezbędne do utrzymania zdrowej wątroby i ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym. 

Leczy reumatoidalne zapalenie stawów.

Nie leczy od razu zapalenia stawów, ale pomaga poprawić ból i stan zapalny związany z tym schorzeniem. Chociaż dokładne przyczyny, w jaki sposób oliwa z oliwek pomaga w zapaleniu stawów, nie zostały zidentyfikowane, wykazano, że oleokantal w oliwie z oliwek naśladuje działanie ibuprofenu w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego. 

Zwalcza osteoporozę.

Jak wiadomo, osteoporoza to stan, w którym zmniejsza się masa kostna i z czasem powoduje kruchość tkanek kostnych. Zazwyczaj stan ten związany jest z niedoborem wapnia. Naukowcy twierdzą jednak, że oliwa z oliwek potencjalnie zwiększa grubość kości. To tłumaczy mniejszą liczbę chorych na osteoporozę w krajach, w których dieta śródziemnomorska zajmuje poczesne miejsce. 

Wygładza zmarszczki.

Oliwa z oliwek jest również świetnym upiększaczem i działa cuda dla Twojej skóry. Stosowany regularnie miejscowo poprawia problemy suchej skóry i cienie pod oczami. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zmarszczek i przebarwień. Mówiąc prościej, przenosi Twoją skórę na nowy poziom. 

Zobacz także:  10 korzyści dla zdrowia płynących z miodu

Zmniejsza rozstępy.

Rozstępów trudno się pozbyć, a nawet trudno je ukryć. Na szczęście oliwa z oliwek może zmniejszyć wygląd rozstępów. Poprawia elastyczność skóry i regeneruje komórki skóry. Rozgrzej trochę oliwy z oliwek i wmasuj ją w ciało, skupiając się na miejscach z rozstępami. Możesz to robić dwa razy w tygodniu. 

Łagodzi stan spierzchniętych ust.

Spierzchnięte usta to duży problem zwłaszcza w zimnych porach roku. Zastąp swój codzienny balsam do ust oliwą z oliwek i obserwuj, jak dzieje się magia. Możesz również zrobić peeling do ust z oliwą z oliwek i cukrem, aby pozbyć się spierzchniętych ust. Usta są bardziej miękkie i różowe. 

Rozwiązanie dla włosów suchych.

Jest to jedna z najbardziej lubianych korzyści płynących z oliwy z oliwek. Olejki eteryczne są bardzo ważne, aby odżywić włosy i nadać im blask. Oliwa z oliwek może służyć tym celom bez większego wysiłku. O każdej porze dnia wmasuj odrobinę oliwy z oliwek w skórę głowy i włosy i pozostaw na około 30 minut. Można spłukać i umyć szamponem jak zwykle. 

Leczy swędzącą skórę głowy i łupież.

Właściwości przeciwzapalne zawarte w oliwie z oliwek są skuteczne w leczeniu łupieżu. Podczas gdy antyoksydanty utrzymują skórę głowy w zdrowiu, a tym samym zapobiegają wypadaniu włosów. Nałóż oliwę z oliwek za każdym razem przed umyciem włosów. Wmasować dokładnie w skórę głowy i pozostawić na 30 minut. Dla najlepszych rezultatów możesz wymieszać go z odrobiną świeżego soku z cytryny. 

Zdrowsze paznokcie.

Oliwa z oliwek utrzymuje również zdrowe paznokcie. Wszystko, co musisz zrobić, to natrzeć trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na obszarze skórek i wokół paznokci. Innym sposobem jest zanurzenie paznokci w oliwie z oliwek raz w tygodniu. Dzięki temu nawilżysz swoje wzmocnisz paznokcie. 

Na ból ucha oraz infekcję ucha.

Infekcje ucha są zwykle spowodowane nagromadzeniem wosku wokół przewodu Eustachiusza, co powoduje jego zatkanie i powstanie grzyba. Możesz leczyć tę infekcję, wkraplając do ucha kilka kropli oliwy z oliwek. Zator zostanie usunięty w krótkim czasie. Uwaga: Pamiętaj, aby lekko podgrzać oliwę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*