Jedzenie zapobiegająca trądzikowi i plamom na skórze
Blog

Jedzenie zapobiegająca trądzikowi i plamom na skórze

0 komentarzy

Wydaje się, że naukowcy nadal nie są zgodni co do tego, czy niektóre produkty spożywcze mogą zapobiegać trądzikowi lub go powodować, a także brązowym plamom, które po nim pozostają w postaci blizn. Niektóre organizacje naukowe zajmujące się dermatologią i żywieniem zaprzeczają, jakoby żywność miała jakikolwiek związek z leczeniem trądziku lub wpływała na tę chorobę. Jednak osoby, które doświadczyły trudnych i wstydliwych skutków trądziku, często przysięgają, że niektóre pokarmy, takie jak czekolada czy potrawy smażone, powodują trądzik lub pogarszają stan wyprysków. 

Nie udowodniono, że dieta odgrywa rolę w wywoływaniu lub leczeniu trądziku. Przyczyny dietetyczne to jeden z najbardziej uporczywych mitów dotyczących trądziku. Wiadomo natomiast, że istnieją pewne znane przyczyny powstawania trądziku, takie jak dziedziczność, testosteron zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, menstruacja, stres emocjonalny, oleje i tłuszcze pochodzące z kosmetyków lub środowiska pracy. Ponadto wiadomo, że lekarze zawsze mówią o zdrowej diecie, która pozwala utrzymać dobry ogólny stan zdrowia, w tym stan zdrowia skóry.

Jedzenie zapobiegająca trądzikowi i plamom na skórze

Nigdy nie udowodniono, że dieta odgrywa rolę w wywoływaniu lub leczeniu trądziku. Nigdy nie udowodniono, że dieta odgrywa rolę w wywoływaniu lub leczeniu trądziku. Coraz większą rolę w pielęgnacji skóry odgrywają witaminy lecznicze A i D oraz witaminy antyoksydacyjne C i E, a także koenzym Q10. Ich zalety obejmują poprawę stanu skóry, np. w przypadku trądziku i łuszczycy, oraz ochronę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych i wolnych rodników. Wykazano, że te witaminy i minerał selen pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki, które są naturalnymi produktami ubocznymi metabolizmu tlenu, mogącymi przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych i osłabienia układu odpornościowego.

Żywność o właściwościach przeciwutleniających

Dwie grupy żywności o największej zawartości przeciwutleniaczy to: fasola, której najwięcej jest w suszonej, małej czerwonej fasoli kidney, a następnie w fasoli kidney i pinto; oraz owoce, takie jak dzikie jagody, żurawina, borówka, jeżyna, malina, truskawka, śliwka, śliwki, soczyste czerwone jabłka, jabłka i wiśnie.

Zobacz także:  Produkty bogate w Omega 3

Warzywa i orzechy

Najbardziej bogatymi w przeciwutleniacze warzywami są gotowane karczochy, a zaraz za nimi ziemniaki gotowane w skórce. Korzystne są również warzywa i orzechy. Oznacza to, że jeśli chcesz mieć najzdrowszą skórę, w Twojej diecie nieodzownie powinny znaleźć się owoce i warzywa.

Orzechy i białko bogate w selen

Selen jest najważniejszym minerałem o działaniu przeciwutleniającym, który wspomaga skórę. Selen jest przekształcany w białka w celu wytworzenia selenoprotein, które są najważniejszymi enzymami antyoksydacyjnymi, pomagającymi zapobiegać uszkodzeniom komórek przez szkodliwe działanie wolnych rodników, które niszczą komórki skóry i nasilają trądzik, zmarszczki i drobne linie. Najbogatszymi w selen produktami spożywczymi są suszone, niebielone orzechy brazylijskie, a następnie orzechy włoskie. Białka bogate w selen to tuńczyk z puszki w oleju, gotowana wołowina, dorsz, indyk i pierś z kurczaka.

Ziarna, jajka i produkty mleczne

Selen znajduje się również w ziarnach, takich jak wzbogacony makaron, płatki owsiane, ryż i chleb pełnoziarnisty. Białka bogate w selen to jaja, niskotłuszczowy ser twarogowy i ser cheddar.

Witaminy A i D

Ostatnie dwie kategorie pokarmów korzystnie wpływających na skórę to te bogate w witaminy A i D. Najwięcej witaminy A, czyli beta-karotenu, zawierają wątroba wołowa i sok marchwiowy. Zbyt duża ilość witaminy A może jednak powodować problemy zdrowotne, dlatego najlepiej przyjmować ją w zrównoważonych dawkach. Tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, są jednym z niewielu naturalnych źródeł witaminy D. Wzmocnione mleko i odrobina słońca to najczęstsze sposoby dostarczania tej ważnej dla zdrowej skóry witaminy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*