Blog

Jak odejść od karmienia dziecko piersią?

0 komentarzy

Mleko matki zawsze było doskonałym źródłem składników odżywczych w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale kiedy jest właściwy czas na zaprzestanie karmienia piersią i co zrobić, aby łatwo przestać karmić piersią?

Jak prawidłowo zakończyć karmienie piersią?

Może to być trudne emocjonalnie dla Was obojga, ale mimo to pamiętaj, że jeśli natychmiast przestaniesz karmić dziecko piersią na kilka dni, prawdopodobnie będziesz cierpieć z powodu obrzęku lub zapalenia gruczołu sutkowego, a także pewnych zmian w układzie pokarmowym i odpornościowym dziecka.

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie pewnych pokarmów uzupełniających wraz z mlekiem matki, ale odpowiednich dla dziecka, tak często, jak to możliwe, z butelki lub kubka i upewnienie się, że otrzymuje ono wystarczającą ilość mleka i preparatu, pamiętając, że dziecko w wieku 6 lub 7 miesięcy musi otrzymywać inne różne składniki odżywcze, takie jak żelazo, cynk oraz witaminy B i D. Mogą jednak wystąpić oznaki, że dziecko przygotowuje się do samodzielnego odstawienia od piersi.

Od jakiego wieku można przestać karmić dziecko piersią?

Przewidywany wiek zakończenia karmienia piersią to często 6 miesiąc życia, niektóre matki decydują się na karmienie piersią do pierwszego roku życia, ale to od matki zależy, kiedy chce odstawić dziecko od piersi. Podczas karmienia piersią normalne jest odczuwanie bólu sutków z powodu ssania, gryzienia, a nawet ciągnięcia przez dziecko, Z tego powodu oraz aby zapewnić maluchowi nowe składniki odżywcze, bardzo ważne jest pokonanie tego etapu i stopniowe odstawianie karmienia piersią. W miarę upływu tygodni można również wykonywać ćwiczenia, aby odzyskać kształt piersi, będzie to również łatwiejsze, ponieważ za kilka miesięcy dziecko zacznie jeść więcej pokarmów stałych.

Praktyczne wskazówki, jak szybko i łatwo przestać karmić piersią.

Nie jest to wyzwanie, to osobista decyzja, polega na zróżnicowaniu niektórych pokarmów, a przede wszystkim na tym, aby wiedzieć, czy dziecko nie jest uczulone na pewne pokarmy, dlatego pamiętaj, aby zacząć od wprowadzenia do nowej diety dziecka zbóż i niektórych bulw, ponieważ mają one duże znaczenie energetyczne i witaminowe dla jego rozwoju. Należy również zacząć od ryżu, kukurydzy i ziemniaków, ponieważ można je mieszać z mlekiem lub dodawać do kaszek i puree.

Zobacz także:  Oszczędności w domu i dla domu

Zmiana składu mleka.

Zmiana smaku mleka dla dziecka i poszukiwanie możliwości odrzucenia jego smaku podczas karmienia piersią jest rozwiązaniem, które pozwoli dziecku przystosować się do butelki i zapewnić mu zdrowszą dietę, nie tylko z piersi. Zmiana smaku mleka matki polega na spożywaniu pokarmów o nieco mocnym lub intensywnym smaku, takich jak czosnek, zielonych i białych szparagów, cebuli, karczochów, selera, kalafiora, brukselki lub poprzez spożywanie różnych pokarmów, lub potraw z silnymi przyprawami, takimi jak pieprz, goździki lub tymianek w dużych ilościach.

Skrócenie czasu karmienia.

Właściwy czas karmienia piersią to około 15 do 20 minut w ciągu 12 sesji dziennie. Kiedy dziecko ma 6 miesięcy, ważne jest, aby dostarczyć mu znacznie więcej składników odżywczych w ilościach niezbędnych dla dziecka, dlatego należy zaprzestać częstego karmienia piersią, a więc zmienić niektóre z tych okresów, aby podawać butelkę i karmić piersią tylko około 10 minut dziennie w około 4 do 6 sesjach.

Zastępowanie karmienia pokarmem stałym.

Najlepszymi pokarmami, od których należy zacząć przygotowywanie posiłków, są ryż, kukurydza i ziemniaki, ponieważ można je mieszać z mlekiem lub dodawać do kaszek i przecierów. Zawierają one potrzebne składniki odżywcze, a dzięki podawaniu ich w odpowiednich ilościach dziecko będzie w stanie przystosować się do butelki lub szklanki w czasie krótszym niż tydzień.  Zobacz informacje o żywieniu dzieci.

Odwracaj uwagę dziecka.

Możesz się z nim bawić, delikatnie pieszcząc różne części jego ciała, ale pamiętaj, że najwrażliwsze miejsca dziecka to dłonie, podeszwy stóp i okolice ust. Skup się bardzo dobrze na jego reakcjach, możesz także stymulować jego słuch, dzwoniąc kluczami lub puszczając muzykę o odpowiedniej głośności, aż dziecko odwróci głowę w kierunku dźwięku.

Możesz zmienić niektóre z nawyków, które miałaś podczas karmienia piersią, np. unikać siadania i siedzenia w miejscu, w którym karmiłaś piersią;  unikać czasu, w którym zwykle karmiłaś piersią i zaplanować wyjście na miasto. Dziecko będzie stopniowo przystosowywać się do tej zmiany ze względu na opóźnienie w karmieniu piersią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*