Herbata miętowa
Blog

Herbata miętowa i jej zalety w diecie

0 komentarzy

Oprócz chłodnego, orzeźwiającego smaku herbata miętowa posiada także wiele innych zalet. Jeśli szukaliście alternatywy dla porannej filiżanki kawy, to dobrze trafiliście.

Mięta pieprzowa to skrzyżowanie mięty zielonej z miętą wodną, często używana w pastach do zębów, gumie do żucia i płynie do płukania ust. Jej charakterystyczny, orzeźwiający zapach sprawia, że jest bardzo powszechnie stosowanym składnikiem produktów do higieny jamy ustnej i jest skutecznym narzędziem w walce z nieświeżym oddechem. Woda z dodatkiem liści mięty pieprzowej z kolei stała się popularnym napojem, powszechnie spożywanym na całym świecie. Ale jej popularność wynika nie tylko z wyjątkowego smaku. Istnieje także wiele korzyści zdrowotnych picia herbaty miętowej. W tym artykule omówimy 10 zalet picia herbaty miętowej, o których być może dotąd nie słyszałeś.

Czym jest herbata miętowa?

Herbata miętowa powstaje poprzez zaparzanie świeżych lub suszonych liści w gorącej wodzie. Chociaż wydaje się, że napój ten zyskał popularność dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, herbatę miętową spożywa się od setek lat. Zdrowotne właściwości mięty znane są już od czasów starożytnego Egiptu, a jej suszone liście znaleziono w piramidach i stosowana była do balsamowania zwłok.

Herbata miętowa bogata jest w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Kiedy liście mięty zaparzymy w gorącej wodzie, uwalniają olejki, takie jak menton, limonen i mentol. Choć nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań nad samą herbatą miętową, potwierdzono obecność tychże olejków oraz związków biologicznych w nich zawartych. Olejek miętowy jest tym, co nadaje mu charakterystyczny smak i co wykorzystywane jest później do wielu rzeczy. Inną zaletą herbaty miętowej jest to, że nie zawiera kofeiny i podobnie jak inne herbaty ziołowe, można ją łączyć z różnymi, uzupełniającymi smakami.

Wartości odżywcze herbaty miętowej

Pewnie zastanawiacie się jakie zalety posiada herbata miętowa? Na początek przyjrzyjmy się aspektom zdrowotnym tej popularnej rośliny. Mięta pieprzowa zawiera wiele przeciwutleniaczy znanych jako flawonoidy. Wiążą się one z szeregiem pozytywnych korzyści zdrowotnych, przede wszystkim z właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi. Pomagają również w zmniejszeniu ryzyka mutacji komórek i rozwoju raka. Chroniąc organizm przed uszkodzeniem komórek, mogą pomóc w zmniejszeniu chorób przewlekłych i przedwczesnego starzenia się. Herbata miętowa jest również dobrym źródłem potasu i wapnia. Minerały te są ważne dla organizmu, ponieważ wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, wspomagają kurczenie się mięśni i utrzymują mocne kości.

Mięta pieprzowa jest również doskonałym źródłem polifenoli – związków chemicznych występujących w roślinach. Są to mikroelementy, które pomagają zwalczać choroby serca, cukrzycę typu 2 a nawet niektóre nowotwory. Aby uzyskać maksymalne korzyści tego związku podczas picia herbaty miętowej, należy pozostawić liście przez kilka minut w wodzie, aby uwolnić jak najwięcej polifenoli.

Jeśli jesteście osobami, które chcą schudnąć lub znajdujecie się w okresie redukcyjnym wagi, prawdopodobnie zastanawiacie się, ile kalorii zawierać może szklanka herbaty miętowej. Cóż, w przeciwieństwie do zwykłej herbaty czy kawy, herbata miętowa prawie pozbawiona jest kalorii, gdyż zawiera jedynie 2 kcal na 100 ml. To sprawia, że ​​jest to świetny napój, dla osób zrzucających wagę. I choć herbata miętowa wydaje się słodka, nie zawiera cukru, a tym bardziej tłuszczu.

Korzyści z herbaty miętowej

Skoro już z bliższa poznaliście herbatę miętową, przejdźmy do korzyści płynących z jej picia. Od poprawy poziomu energii po zwalczanie infekcji bakteryjnych, oto lista 10 zalet spożywania herbaty miętowej.

Zobacz także:  Jak przygotować się na lepszy sen?

Herbata miętowa łagodzi zaburzenia trawienia

Herbata miętowa może przynieść ulgę w problemach trawiennych, takich jak niestrawność, gazy i wzdęcia. W 2017 r., przeprowadzono badania, w których stwierdzono, że olejek miętowy zmniejsza czas trwania, częstotliwość i nasilenie bólu u dzieci cierpiących na niezróżnicowany funkcjonalny ból brzucha.

Chociaż olejek miętowy jest bardziej skoncentrowany od herbaty miętowej, prawdopodobnie ma taki sam efekt w łagodzeniu bólu żołądka. Nie przeprowadzono wielu dogłębnych badań nad medycznym wpływem herbaty miętowej na ludzi, jednak w przedstawiono dowody badań na zwierzętach, które ponownie wykazały, iż olejek z mięty pieprzowej ma relaksujący wpływ na układ trawienny. Zapobiega również skurczom mięśni gładkich i łagodzi skurcze, które mogą powodować rozstrój żołądka.

Oprócz stosowania herbaty miętowej na problemy z trawieniem, olejek mięty pieprzowej okazał się również obiecującą terapią dla osób cierpiących na objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Odkryto, że preparaty z olejkiem miętowym chociażby w postaci kapsułek powoli uwalniając zawarty w nich olejek, działa bezpośrednio na mięśnie gładkie ścian jelit, powodując ich rozluźnienie i tym samym zmniejsza ciśnienie w jelicie, co w konsekwencji  doprowadza do zaniku skurczów i dolegliwości bólowych. Olejek z mięty pieprzowej zapewnia więc szybką ulgę w objawach związanych z IBS. Działanie olejku miętowego zostało określone jako lecznicze, jednak jest on bardziej skoncentrowany niż herbata miętowa.

Herbata miętowa pomaga złagodzić bóle głowy i migreny

Inną zaletą herbaty miętowej jest to, że może łagodzić napięciowe bóle głowy i migreny. Dwa badania wykazały, że nałożenie olejku miętowego na czoło zmniejsza nasilenie bólów głowy. W jednym z badań zaobserwowano znaczące działanie łagodzące ból u pacjentów, którzy stosowali preparat z mięty pieprzowej i etanolu w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo.

W innym badaniu porównano skuteczność olejku miętowego i paracetamolu. Stwierdzono, że dziesięcioprocentowy preparat olejku miętowego zmniejszał nasilenie bólu głowy po piętnastu minutach. Jednak po raz kolejny badania te dotyczyły wpływu olejku miętowego, a nie konkretnie herbaty miętowej. Jak już wcześniej wspomniano, mięta pieprzowa działa jako środek rozluźniający mięśnie i łagodzący ból, prawdopodobne jest zatem, że herbata miętowa ma taki sam efekt kojący, jak nałożenie olejku na czoło. Choć nauka nie uzasadniła jeszcze tych twierdzeń, z pewnością warto spróbować.

Herbata miętowa przynosi ulgę przy zatkanych zatokach

Często powtarza się, że jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu gardła jest wypicie filiżanki gorącej herbaty. Cóż, może to dotyczyć również herbaty miętowej, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ponieważ mentol jest jednym z kluczowych składników herbaty miętowej, czyni ją to jeszcze bardziej skuteczną.

Mentol jest środkiem zwiotczającym mięśnie, więc zaletą świeżej herbaty miętowej jest to, że pomaga rozluźnić gardło, jednocześnie łagodząc ból zatok i objawy przeziębienia. Ponieważ herbata miętowa jest wypełniona przeciwutleniaczami poprawiającymi krążenie, umożliwia to szybsze przemieszczanie się białych krwinek w organizmie. Dzięki temu ​​twój układ odpornościowy staje się silniejszy, a organizm znacznie szybciej walczy z przeziębieniami i wirusami.

W czasie przeziębienia nie należy zapominać, że przyjmowanie większych dawek leków niż zalecana, może być szkodliwe, a nawet zagrażać życiu. Dlatego też szukając desperacko sposobu na oczyszczenie zatok, nie zażywajcie paracetamolu i ibuprofenu, jeśli przyjmujecie już inne leki na kaszel i przeziębienie. Zaletą herbaty miętowej jest to, że może być stosowana jako bezpieczna i naturalna alternatywa dla tradycyjnych antybiotyków dostępnych bez recepty, zwłaszcza jeśli martwicie się, że zażyjecie ich zbyt wiele. Dodatkowo, chłodzący miętowy smak herbaty może chwilowo udrożnić zapchane zatoki, umożliwiając lepsze oddychanie.

Zobacz także:  Czym jest hiperfagia?

Herbata miętowa sprawia, że ​​oddech jest świeży

Nie bez powodu mięta pieprzowa jest używana w wielu produktach do higieny jamy ustnej. Wiele rodzajów past do zębów, płynów do płukania ust, gumy do żucia i mydła zawiera miętę pieprzową. Dzięki temu pachniemy świeżo i, co nie jest zaskakujące, tyczy się to również herbaty miętowej, dzięki czemu przyjemny zapach herbaty pomoże ukryć nieświeży oddech.

Badania przeprowadzone nad skutecznością płynu do płukania jamy ustnej z miętą pieprzową w składzie wykazały, że istotnie zmniejsza on nieprzyjemny zapach z ust. Osoby, którym podano miętowe płukanki do ust, doświadczyły poprawy nieświeżego oddechu w porównaniu z grupą, która go nie zastosowała. Jego właściwości antybakteryjne działają wewnątrz organizmu, zabijając zarazki i bakterie powodujące halitozę, docierając do źródła problemu. Takie rezultaty dotyczą również herbaty miętowej. Chociaż nie będzie ona tak intensywna, spożyta wraz z dobrą rutyną higieny jamy ustnej może pomóc w walce z nieświeżym oddechem.

Zalecamy wypicie filiżanki herbaty miętowej po przebudzeniu, ponieważ może to zwalczyć poranny oddech. Pijcie ją w ciągu dnia, po zjedzeniu silnie pachnących potraw lub gdy poczujesz, że oddychasz zjedzonym niedawno posiłkiem (np. z zawartością czosnku). Najlepiej pić herbatę z czystej mięty pieprzowej, a nie z dodatkowymi aromatami, ponieważ uzyskasz wtedy najlepsze rezultaty.

Herbata miętowa może poprawić jakość snu

Jeśli szukacie odpowiedniego napoju na wieczór, takiego który mógłby wspomóc, a już z pewnością nie zaszkodzić odpowiedniemu rytmowi snu i zaczęliście przekonywać się do herbaty miętowej, pierwszym pytaniem, które wam się nasunie, będzie brzmiało – czy herbata miętowa zawiera kofeinę? Cóż i w tym przypadku herbata miętowa staje na „pole position” względem tradycyjnych herbat lub kawy, ponieważ pozbawiona jest teiny i kofeiny.

Jak wspomniano wcześniej, większość herbat ziołowych nie zawiera kofeiny, więc tak naprawdę nie istnieje coś takiego ja „niewłaściwy” czas picia herbaty miętowej. Nie musicie się martwić o picie takiej herbaty tuż przed snem, gdyż można ją spożyć w dowolnym momencie. Ponadto właściwości rozluźniające mięśnie jakie posiada, pomagają uspokoić organizm, ułatwiając zasypianie. Chociaż wciąż nie ma zbyt wielu naukowych informacji na temat związku między miętą pieprzową a jakością snu, picie herbaty miętowej przed snem jest znacznie bardziej uspokajające i korzystne niż  w przypadku tradycyjnych herbat (również zielonej) lub kawy z zawartością kofeiny.

Herbata miętowa jest również uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży. Filiżanka przed snem może ułatwić poranki we wczesnych stadiach ciąży. Jej skuteczność w łagodzeniu problemów trawiennych i nudności jest odpowiednia do uspokojenia kłujących bólów brzucha w czasie ciąży, szczególnie tuż po przebudzeniu. Jeśli jednak nie macie pewności, co do bezpieczeństwa naparu z mięty pieprzowej zawsze warto najpierw skonsultować się z lekarzem. A może inne produkty spożywcze z miętą?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*