Wybór ładowarki do telefonu komórkowego
Ciekawostki

Wybór ładowarki do telefonu komórkowego

0 komentarzy

W porównaniu z tradycyjnym ładowaniem, szybkie ładowanie pozwala nam “napełnić zbiornik” naszych urządzeń w ciągu kilku minut. Jeśli jednak chodzi o zakup ładowarki, będziemy musieli sprawdzić, która z nich jest najlepsza dla naszego telefonu i czy oferuje nam jakieś dodatki.

Rodzaje ładowarek przenośnych.

Szybkie ładowanie baterii nie jest łatwe. Przynajmniej po to, by zrobić to bezpiecznie. Pobieranie energii do akumulatora powoduje jego nagrzewanie się. Im szybszy proces, tym większe ryzyko przegrzania, a nawet pożaru. Dlatego producenci musieli zaprojektować bardzo rygorystyczne systemy bezpieczeństwa, aby monitorować temperaturę w różnych punktach słuchawki i regulować przepływ prądu do baterii smartfona.
Efekt jest rewelacyjny. Jeśli jeszcze kilka lat temu ładowanie telefonu komórkowego było zadaniem, które zajmowało od dwóch do trzech godzin, teraz osiągnięcie podobnego poziomu naładowania może zająć zaledwie 15 minut. Poznaj najlepsze ładowarki na rynku i nie czekaj dłużej!

Typy ładowarek są rozróżniane na podstawie watów, które mogą “wstrzyknąć” do akumulatorów.

Znajdziemy systemy szybkiego ładowania, takie jak Super VOOC, który osiąga do 65 W, lub Power Delivery, który osiąga do 100 W. Zwykle jest to jednak około 40-66 W. Na drugim końcu szybkiego ładowania mamy urządzenia, które utrzymują się na poziomie około 20-25 W (w porównaniu do 5-10 W w przypadku ładowania konwencjonalnego). Ale, z wyjątkiem podstawowych lub starszych modeli, rzadko można znaleźć telefony, które ładują się przy mniej niż 15 lub 20W. Z drugiej strony, najstarszym kanałem ładowania jest kabel, choć jest też opcja bezprzewodowa, która w szybkim ładowaniu osiąga nawet 50 W przy high-endowych telefonach takich producentów, choć zwykle korzysta się z ładowarek zgodnych ze standardem Qi o mocy od 7,5 do 15 W.

Jaka jest najlepsza ładowarka do mojego telefonu?

Teraz, gdy niektórzy producenci zaczynają zostawiać ładowarkę poza pudełkiem ze smartfonem, to pytanie jest bardziej istotne niż kiedykolwiek. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom, które należy wziąć pod uwagę.

Zobacz także:  Jak założyć Profil Zaufany?

Im większa moc, tym lepiej.

To, czego szukamy, to bezpieczny i szybko ładujący się telefon komórkowy. Podczas gdy środki bezpieczeństwa i certyfikaty są już dobrze ugruntowane, dla tych ostatnich, jeśli kupisz oficjalną ładowarkę marki, nie można się pomylić. Upewnij się tylko, że moc wyjściowa (w W) jest tak wysoka, jak to tylko możliwe. Nie martw się, jeśli kupisz ładowarkę o mocy nawet 65W. Jeśli telefon jest ograniczony do 18 W, pozostanie on w tym zakresie.
W przypadku produktów innych producentów sytuacja może się jednak zmienić. Przyjrzyjmy się przykładowi. Jeśli kupisz ładowarkę o mocy 40W lub ładowarkę o mocy 65W do telefonu innego producenta, nie będziesz mógł skorzystać z tych 40W lub 65W, ponieważ niekiedy firmy używają zastrzeżonej technologii szybkiego ładowania.

Jak oblicza się moc watów?

Moc wyjściowa ładowarki w watach (W) jest obliczana poprzez pomnożenie napięcia (V) przez natężenie prądu (A) podane na ładowarce. Tak więc dla 5V i 2,4A mamy moc wyjściową 12W. Jeśli ładowarka z wieloma połączeniami mówi, że ma 24 W, to prawdopodobnie każde wyjście ma ułamek tej całkowitej mocy.

Czy istnieją uniwersalne ładowarki?

Ładowarki Power Delivery są czymś w rodzaju “catch-all” lub “white label” dla systemów ładowania. Działają one na wszystkich smartfonach, choć te z autorskimi technologiami, które nie są zgodne ze standardem Power Delivery, skorzystają tylko z niektórych trybów. Przykładowo, jeśli ładujemy telefon z szybkim ładowaniem o mocy 40 W za pomocą ładowarki Power Delivery o mocy 65 W, to moc, jaką otrzyma telefon, będzie wynosić około 10-12 W.

Jaki jest związek pomiędzy mAh i Wh z pojemnością?

Miliamperogodziny (mAh) i watogodziny (Wh), które oznaczają pojemność akumulatora, są wielkościami równoważnymi. Dla akumulatora o pojemności 4000 mAh i napięciu 3,82 V, pojemność w Wh wynosi 4000 x 3,82, co daje 15 280 miliwatogodzin lub 15,28 Wh. Jeśli mamy ładowarkę o mocy 20 W, w idealnej sytuacji moglibyśmy naładować telefon w mniej niż godzinę (gdybyśmy wstrzykiwali energię o mocy 20 W przez godzinę, w idealnej sytuacji mielibyśmy 20 Whr zmagazynowanej energii). W praktyce ta liniowa zależność sprawdza się dla pierwszych 50-60 % wydajności. Następnie prędkość jest narzucana przez akumulator. Tak więc możemy mieć 50% naładowania w pół godziny, ale pełne naładowanie będzie bliżej godziny i kwadransa do półtorej godziny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*