Różnice między laptopem a netbookiem
Ciekawostki

Różnice między laptopem a netbookiem

0 komentarzy

W przeszłości procesor, pamięć RAM i pamięć masowa były najważniejszymi czynnikami w laptopie. Jednak wraz z pojawieniem się urządzeń ultraprzenośnych, inne czynniki związane z mobilnością stały się ważniejsze. Ekrany dotykowe, waga, konstrukcja. Pokazujemy, jak trafić w dziesiątkę. Mobilność jest coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy studentami, freelancerami, czy pracujemy w biurze. W dzisiejszym scenariuszu, możemy pracować w biurze lub w naszej szkole dzisiaj, a jutro musimy pracować w domu. To właśnie tutaj różnica między zwykłym laptopem a ultraprzenośnym zaczyna być naprawdę istotna.

Ponieważ w wielu domach, laptopy były rozwiązaniem, ponieważ mogą być przenoszone w całym domu bez konieczności być ustalone w jednym miejscu, jak komputer stacjonarny. Ale kiedy musimy nosić laptopa przez cały dzień, zaczynamy odczuwać ciężar na plecach. No i konieczność posiadania gniazdka elektrycznego, bo tradycyjny laptop rzadko kiedy ma baterię trzymającą dłużej niż trzy godziny, więc albo mamy gniazdko pod ręką, albo mamy problem.

Tradycyjny laptop z ekranem o przekątnej 15,4 cala i wadze około dwóch i pół kilograma jest niewygodny do przenoszenia. Jest też niewygodny w obsłudze, szczególnie jeśli musimy pracować na zewnątrz, gdzie często musimy obsługiwać komputer jedną ręką, aby uruchomić jakikolwiek program. Ale jest na to rozwiązanie. To właśnie tutaj posiadanie netbooka diametralnie zmienia doświadczenia użytkownika, tym bardziej jeśli wykorzystasz jego potencjał dzięki aplikacjom.

Jakie są cechy prawdziwego netbooka?

Kiedy mówimy o netbooku, myślimy o komputerze, który jest lekki. Są to urządzenia z ekranami od 14 do 12 cali, ważące około kilograma, w których ważne jest to, że możemy je nosić przy sobie praktycznie niezauważeni. Możemy je wykorzystać do pracy przy okazjach bez konieczności opierania się o stół.
Istotne jest również, aby mieli oni dużą autonomię. O ile tradycyjny laptop ledwo pozwoli nam dokończyć oglądanie filmu bez podłączania ładowarki, o tyle ultraprzenośny zapewni nam autonomię na poziomie co najmniej ośmiu godzin, co wystarczy na cały dzień pracy lub nauki bez przyklejania do gniazdka.
Dlatego mówimy o urządzeniach, które nie są przeznaczone tylko do sporadycznego użytku, przeniesienia z domu do biura lub odwrotnie, ale które będą nam towarzyszyć w podróżach, będą w plecakach przez cały dzień i będą tak powszechne jak nasze smartfony w naszym codziennym życiu, niezależnie od tego, czy jesteśmy studentami, freelancerami czy pracujemy w domu.

Zobacz także:  Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Netbook: wydajność i niezależność.

Specyfikacja różni się pomiędzy poszczególnymi modelami ultraportable, ale obecnie oprócz ekranu o przekątnej od 12 do 14 cali, znajdziemy sprzęt z dyskiem SSD i z reguły 8 GB pamięci RAM. Jeśli do tej konfiguracji dołączy procesor najnowszej generacji, to mamy bardzo sprawne urządzenie do rozwiązywania codziennych zadań.

Stąd, w zależności od potrzebnej nam wydajności, możemy szukać sprzętu z wydajniejszą kartą graficzną, procesorem o większej liczbie rdzeni czy większą ilością pamięci RAM. Uruchomienie tego typu sprzętu jest zazwyczaj bardzo szybkie, a aplikacje działają bardzo płynnie, nawet te najbardziej wymagające, jak retusz zdjęć czy większość gier.

Jeśli dodamy do ultraprzenośnego komputera z tymi funkcjami osobistą i rodzinną subskrypcję Microsoft, będziemy mogli uruchamiać i korzystać z takich aplikacji jak Word, Excel, Power Point i Outlook, które będą zawsze aktualne, a także zapisywać wszystkie pliki w chmurze dzięki pamięci masowej OneDrive o pojemności 1 TB. Ta osobista chmura pozwoli nam również na dostęp do naszych plików z innych urządzeń lub tworzenie ich kopii zapasowych, mając to, co najważniejsze zawsze bezpieczne.

Ważnym aspektem, który należy docenić jest sekcja multimedialna, gdzie w zależności od modeli mamy do dyspozycji głośniki, które pozwolą nam cieszyć się wspaniałymi wrażeniami multimedialnymi przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki. Jeśli zamierzamy często korzystać z ultraprzenośnego komputera na zewnątrz, ważne jest, aby miał on dobrej jakości ekran, nie tylko pod względem rozdzielczości, ale również dlatego, że światło słoneczne może powodować nieprzyjemne refleksy lub uniemożliwiać prawidłowe oglądanie.

Nie można też pominąć zastosowania wysokiej jakości wideokonferencji w dzisiejszych czasach. Dobry netbook powinien mieć co najmniej kamerę 720 HD. Jest to aspekt, na który do niedawna nie zwracano uwagi, a obecnie ma on zasadnicze znaczenie. To samo dotyczy wbudowanych mikrofonów, które mogą zepsuć spotkanie przez Skype. Dla tych, którzy bardziej dbają o bezpieczeństwo, wiele ultraprzenośnych urządzeń zawiera już bardzo interesujące alternatywy biometryczne.

  1. Czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania, dzięki czemu tylko my możemy odblokować laptopa. Jest to ważne, jeśli przenosimy je na uczelnię lub do pracy, a tym bardziej, jeśli posiadamy dane osobowe klientów, ponieważ musimy przestrzegać wymogów prawa o ochronie danych.
  2. Kamera internetowa pozwala nam również na identyfikację dzięki funkcji rozpoznawania twarzy, co jest bezpieczną i wygodną alternatywą.
  3. Nasze pliki osobiste będą bezpieczniej przechowywane w wirtualnej chmurze, która umożliwia nam przechowywanie najważniejszych lub poufnych plików osobistych. Aby uzyskać do nich dostęp będziemy musieli posłużyć się odciskiem palca lub skanem 3D naszej twarzy (jeśli urządzenie wyposażone jest w odpowiednie czujniki), a dla większego bezpieczeństwa wspiera również uwierzytelnianie SMS-em.
Zobacz także:  Dlaczego nie pracujesz tak szybko, jak chcesz?

A jeśli masz mały ekran, zawsze możesz podłączyć go do zewnętrznego.

Niektórzy użytkownicy mogą uważać, że ultraprzenośne komputery mają mały ekran. Jeśli zamierzamy regularnie pracować w domu, możemy uzupełnić go o zewnętrzny ekran; jest to doskonałe rozwiązanie, które łączy w sobie wydajność i produktywność z tego, co najlepsze z obu światów. A jeśli mówimy o ultraprzenośnym urządzeniu z ekranem dotykowym, możemy używać go jako elastycznego urządzenia wejściowego, dzięki czemu można go z łatwością używać jako tabletu do digitalizacji lub jako uzupełnienie myszy, aby podać tylko dwa przykłady zastosowań, które są niemożliwe w przypadku konwencjonalnego laptopa.

Bo w końcu netbook jest całkowicie nastawiony na mobilność, ale nie musi zazdrościć komputerowi stacjonarnemu żadnej z jego funkcji, jeśli się go odpowiednio uzupełni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*