Porządkowanie i przechowywanie zdjęć
Ciekawostki

Porządkowanie i przechowywanie zdjęć

0 komentarzy

Zaktualizuj swój aparat, telefon i komputer, abyś mógł przyjechać na wakacje z najlepszą pamięcią do przechowywania swoich zdjęć. Dobra organizacja pomoże Ci również odnaleźć Twoje zdjęcia.

PRZECHOWYWANIE ZDJĘĆ.

Nie musisz być profesjonalnym fotografem, aby wyrobić sobie dobre nawyki w zakresie przechowywania zdjęć. Odkąd telefon stał się naszym głównym aparatem fotograficznym, nieustannie generujemy zdjęcia i filmy ze wspomnień, które chcielibyśmy zachować w jak najlepszym stanie. Pomyślmy o szukaniu zdjęć, które zrobiliśmy niedawno, nasza pamięć może nam w tym pomóc, ale jak tylko minie kilka lat, wspomnienia zaczynają blaknąć, więc posiadanie dobrze zorganizowanej zawartości jest również zadaniem do wykonania. Przyjrzymy się najbardziej przydatnym narzędziom do przechowywania i organizowania zdjęć oraz sposobom optymalizacji naszego sprzętu. Będziemy o wiele lepiej przygotowani na następne wakacje.

PRZECHOWYWANIE ZDJĘĆ NA DYSKU TWARDYM.

Jest to pierwsza opcja, do której musimy się uciec, nasze zdjęcia nie powinny pozostawać ani w aparacie, ani w telefonie, ani na kartach pamięci. Ideałem jest zrzucenie zawartości na komputer, jako pierwszą kopię zapasową. Miejscem docelowym powinien być dysk twardy, ale znacznie ciekawiej jest, gdy jest to jednostka zewnętrzna lub pomocnicza w stosunku do głównej jednostki naszego komputera, aby uniknąć problemów z systemem. Posiadanie dysku tylko na nasze zdjęcia i kopie zapasowe jest najlepszym rozwiązaniem. Nie musimy wydawać dużej ilości pieniędzy na tego typu dyski, chcemy je mieć do przechowywania danych i nie muszą być one szczególnie szybkie, więc nie będzie problemu z wyborem tradycyjnego dysku twardego zamiast SSD. Jak myśleć o tworzeniu kopii zapasowych na wakacjach? Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie przenośnego dysku twardego. Nie ważą one dużo więcej niż telefon komórkowy, są zazwyczaj dość wytrzymałe i dadzą Ci spokój ducha mając drugą kopię po powrocie do hotelu, na wypadek gdyby coś się stało z Twoimi aparatami lub kartami pamięci. Zawsze warto chronić dysk twardy za pomocą futerału, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz na wakacje, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek i zamortyzować ewentualne uderzenia w razie upadku.

JAK MOGĘ UPORZĄDKOWAĆ MOJE ZDJĘCIA?

Pobierając obrazy na dysk musimy być zorganizowani, wszystkie szczegóły, które możemy mieć w danej chwili, będą warunkować nasze przyszłe poszukiwania. Ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie folderów według wydarzeń, tematów lub dat. Ważne jest, aby sprawdzić, czy data w naszym aparacie fotograficznym lub telefonie komórkowym jest poprawna, pomoże nam to łatwo je zlokalizować. Jeśli nie lubisz organizować się w folderach, skorzystaj z aplikacji oferowanych przez główne systemy operacyjne: zarówno macOS, jak i Windows 10 pomogą Ci zarządzać zdjęciami za pomocą wszystkiego, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli chcesz podejść do tego poważnie, możesz zdecydować się na specjalistyczne aplikacje, takie jak Adobe Bridge lub Lightroom. Bądź odpowiedzialny z tym, co chcesz zapisać, obrazy stają się coraz cięższe, a ilość będzie komplikować rzeczy w przyszłości. Moment pobierania to najlepszy czas na wybranie najlepszych zdjęć, poświęć trochę czasu na wyeliminowanie tych, które są nieostre lub nieciekawe. Nazewnictwo plików? Jeśli masz czas i chcesz, aby każde zdjęcie było nazwane, proszę bardzo. Ale dobrze jest też mieć progresywną numerację nadaną przez aparat, daje nam to informację o kolejności, w jakiej zostały wykonane.

Zobacz także:  Zdrowsze życie w mieście czy we wsi?

PRZESYŁAJ SWOJE ZDJĘCIA DO CHMURY.

Musimy korzystać z postępów, jakie stawia przed nami technologia, takich jak chmura, fantastyczne rozwiązanie do przechowywania danych dostępne z dowolnego miejsca i urządzenia. Rozważamy przesyłanie treści do chmury, aby mieć jeszcze jedną kopię zapasową, ale nie powinniśmy polegać na tej opcji dla wszystkiego. Zawsze będziemy mieć kopię zapasową na dysku twardym rzeczy, które uważamy za najważniejsze. To daje ci spokój, jeśli twój komputer ulegnie awarii, aby zachować obrazy na serwerach. Istnieje wiele darmowych opcji, inne, które za rozsądną opłatą oferują dużo miejsca i fantastyczne narzędzia. Polecane rozwiązania:

  1. Adobe Creative Cloud. Preferowana opcja dla profesjonalistów, związana z głównymi programami do obróbki, takimi jak Lightroom czy Photoshop. Obejmuje tworzenie kopii zapasowych obrazów RAW.
  2. Dropbox. Klasyka w chmurze, bardzo popularna, bo jest z nami od wielu lat. Wyróżnia się tym, że może być używany z urządzeń mobilnych i komputerów. Darmowe konto oferuje 2GB, co jest dobrą ilością jak na okres próbny.
  3. OneDrive. Jest to alternatywa oferowana przez Microsoft, jednego z gigantów chmury, więc ma gwarancję działania zarówno na telefonie jak i komputerze. Darmowe konto oferuje 5GB i pozwala na organizowanie treści według osób, dat i miejsc.
  4. Google Drive. Jest to opcja, która daje Ci najwięcej miejsca za darmo, 15GB. Jeśli masz już konto Google i korzystasz z jego usług, to wydaje nam się, że jest to najwygodniejsza i najbardziej zintegrowana alternatywa, dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach. Na wakacjach opcja chmury jest gwarantowanym rozwiązaniem, pod warunkiem, że masz dostęp do punktu WiFi lub dobre połączenie danych w telefonie. Powinniśmy znaleźć czas każdego dnia, aby przesłać to, co uważamy za ważne.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY FORMATAMI RAW I JPG?

Jeśli mówimy o profesjonalnych aparatach fotograficznych, a nawet niektórych telefonach komórkowych, możemy spotkać się z różnymi formatami zapisu plików. Uniwersalnym formatem jest JPG, wszyscy go znamy i jest on idealny dla równowagi pomiędzy wagą a jakością.Jednak w wielu przypadkach na pierwszy plan wysuwa się format RAW, który możemy określić jako cyfrowy negatyw. Plik, który zawiera wszystkie dane przechwycone przez czujnik, znacznie więcej informacji, aby móc pracować z nimi w przetwarzaniu. Rozmiar plików RAW jest znacznie większy, więc powinniśmy zostawić tę opcję dla naprawdę wyjątkowych zdjęć. Możemy ustawić aparat tak, by zapisywał jednocześnie JPG i RAW, a gdy będziemy musieli zapisać je na dysku, usunąć opcję RAW dla zdjęć, których nie zamierzamy obrabiać.

Zobacz także:  Jak działa telefonia VoiP?

OPTYMALIZACJA MIEJSCA NA TELEFONIE KOMÓRKOWYM.

Wyjście ze strefy komfortu powoduje zwielokrotnienie ilości zdjęć, dlatego na wakacjach musimy bardzo uważać na zabierane ze sobą karty pamięci i dyski zapasowe, a co z telefonem? Pamięć naszego telefonu zapełnia się zbyt łatwo, gdy tylko nagrywamy filmy i robimy zdjęcia bez zbytniej kontroli. Aby utrzymać telefon w dobrej kondycji, prosimy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami.

  1. Usuń aplikacje, których nie używasz. Przed wyjazdem na wakacje przejrzyj swój telefon — na pewno jest w nim wiele śmieci, które zajmują miejsce.
  2. Sprawdź swój folder z plikami do pobrania. Zazwyczaj wypełniamy go rzeczami, które otrzymujemy pocztą lub pobieramy z przeglądarki, czas zrobić tuning tego folderu.
  3. WhatsApp jest bardzo chciwy. Wszystkie treści multimedialne, które przenosimy między kontaktami, są przechowywane w telefonie, co generuje ogromną ilość gigabajtów informacji. Znajdź folder WhatsApp Media i opróżnij go.
  4. Jeśli mamy slot na kartę pamięci, możemy tam przesyłać treści i aplikacje, które są drugorzędne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*