Ciekawostki

Pensja brutto a netto. Co to i jakie różnice?

0 komentarzy

Wynagrodzenie za wykonaną pracę należy się każdej osobie. Kwota do wypłaty może być różna mimo tej samej kwoty brutto. Od czego to zależy? Przede wszystkim od umowy jaką podpisaliśmy z pracodawcą. Najbardziej popularne umowy to umowa o pracę oraz zlecenie, ale możemy też spotkać umowę o dzieło. Dużo osób nie wie czym one się od siebie różnią i która jest „najlepsza”. Szukając nowej pracy, przeglądamy mnóstwo ogłoszeń. Większość z nich ma wpisane wynagrodzenie brutto, rzadko kiedy pracodawca w ogłoszeniu tworzy zapis o zarobku netto. Przy podpisywaniu umowy zawsze pracodawcy wpisują kwotę brutto, czyli taką która jest przed wszelkimi odliczeniami. Pensja netto to jest wynagrodzenie, które otrzymujemy do ręki tzw. faktyczna kwota zarobku. Nie powinien więc nikogo zdziwić przelew na konto (netto) z wynagrodzeniem niższym niż na umowie (brutto).

Bardzo pomocny będzie schemat skąd się bierze kwota netto przy umowie o pracę oraz zlecenie: kwota brutto – zaliczka na podatek dochodowy – składki na ubezpieczenie społeczne – składki na ubezpieczenie zdrowotne = kwota netto. Co wchodzi w składkę na ubezpieczenie społeczne?

  • składka emerytalna: wynosi 19,52%
    9,76% zostaje pobrane z wynagrodzenia brutto pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
    9,76% z wynagrodzenia brutto płaci pracodawca
  • składka rentowa: wynosi 9,5%
    1,5% zostaje pobrane z wynagrodzenia brutto pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
    8% z wynagrodzenia brutto płaci pracodawca
  • składka chorobowa: wynosi 2,45%
    2,45% zostaje pobrane z wynagrodzenia brutto pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to ważna składka szczególnie, gdy mamy wypadek przy pracy i staramy się o rentę z tego tytułu.

Składka zdrowotna wynosi 9% wynagrodzenia brutto pracownika i zostaje potrącona z kwoty brutto po odjęciu składek: emerytalnej, rentowej oraz chorobowej. Jest to ważna składka, gdy chcemy skorzystać z usług pracownika służby zdrowia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oprócz tego pracodawca ma obowiązek wpłacić 2,45% składki na Fundusz Pracy. My jako pracownik, nie jesteśmy zobowiązani do współuczestnictwa w opłacaniu tej składki. Od wynagrodzenia brutto zostaje jeszcze odliczona zaliczka na podatek dochodowy, która często się zmienia i zależna jest od tego jakie otrzymujemy wynagrodzenie oraz od źródła dochodów. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni co do zaliczki na podatek dochodowy, najlepiej śledzić aktualności na stronie Ministerstwa Finansów. Różnice w kwotach wynikają najczęściej ze względu czy mamy pełny etat, a może własną działalność gospodarczą.

Zobacz także:  Różnice między laptopem a netbookiem

Wyliczenie pensji brutto na netto, wcale nie należy do najłatwiejszych. Jeśli podejmujemy się pracy po raz pierwszy i ktoś nam mówi wynagrodzenie brutto za cały miesiąc pracy, to nie jesteśmy w stanie przeliczyć od razu, ile by to wyszło na rękę. Wtedy warto zapytać potencjalnego pracodawcę ile to mniej więcej wychodzi po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy, składki emerytalnej, rentowej, chorobowej oraz zdrowotnej. Myślę, że nie raz usłyszeli to pytanie, więc wcale nie będą zdziwieni nim. W naszym interesie jest dopytać czy kwota jaką pracodawca podaje na rozmowie kwalifikacyjnej jest przed odliczeniem czy po. Lepiej wiedzieć wcześniej niż po przepracowaniu miesiąca mieć do kogoś pretensje, że kwota znacznie różni się od tej co na umowie. Niekiedy zamiast kwoty miesięcznej, możemy spotkać się ze stawką godzinową brutto. Jeśli zależy nam na samodzielnym przeliczeniu bądź sprawdzeniu ile otrzymalibyśmy pieniędzy za wykonywaną pracę, warto w wyszukiwarkę google wpisać kalkulator wynagrodzeń z brutto na netto. Na pewno znajdziemy mnóstwo stron, które uwzględniają różne umowy. Najczęściej proszą nas o podanie kwoty brutto, wieku, rodzaju umowy oraz czy jest to pełny czy niepełny wymiar czasu pracy. Po uzyskaniu tych informacji możemy zobaczyć ile byśmy otrzymali wynagrodzenia na rękę. Warto podkreślić, że osoby które nie ukończyły 26 roku życia, mają inaczej liczone wynagrodzenie. W takim przypadku np. kwota 3000 brutto to 3000 netto. Po ukończeniu 26 roku życia 3000 brutto zmieni się na około 2200 na rękę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*