Na co zwrócić uwagę przed zakupem lustrzanki?
Ciekawostki

Na co zwrócić uwagę przed zakupem lustrzanki?

0 komentarzy

Wybór dobrego aparatu, aby rozpocząć przygodę ze światem fotografii, jest niezbędny, aby uzyskać wyniki od samego początku. W tym sensie lustrzanki są bezpiecznym wyborem. Analizujemy ich mocne strony dla początkujących fotografów. Kiedy już wiadomo, że chcemy kupić aparat fotograficzny, pojawia się kolejne pytanie: “Jaki aparat kupić? Lata temu było to łatwe pytanie: liczba modeli była ograniczona, a różnice pomiędzy aparatami “pro” i aparatami konsumenckimi były oczywiste. Zasadniczo, lustrzanki były aparatami “zawodowymi”, a kompakty lub mostki były aparatami konsumenckimi. Obecnie jednak istnieje wiele rodzajów aparatów fotograficznych, wachlarz możliwości jest szerszy i możemy wybierać spośród SLR (Single Lens Reflex Digital), Evil (Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) czy CSC (Compact System Camera). Wszystko to w bardzo przystępnych cenach.

Telefon komórkowy jest w porządku, ale nie tak dobry jak aparat fotograficzny.

Jeśli nasze zamiary wobec fotografii są poważne, niezależnie od tego, czy chcemy się uczyć, czy szukamy najwyższej jakości i możliwości twórczych, dedykowany aparat jest koniecznością. Telefony komórkowe bardzo się poprawiły, ale dla fotografa są raczej dodatkiem niż rozwiązaniem samym w sobie. Nawet najtańsze lustrzanki i aparaty Evil przewyższają najlepsze z telefonów komórkowych: w zasadzie rozmiar sensora i jakość optyki są ich najlepszymi atutami przeciwko nim.

Ponadto aparaty te, poza nielicznymi wyjątkami, posiadają łączność WiFi, która umożliwia synchronizację zdjęć z telefonem komórkowym na miejscu, dzięki czemu można natychmiast udostępniać zdjęcia na portalach społecznościowych lub w wiadomościach. Zwróć uwagę na ten punkt przy wyborze aparatu. Jak widać, jest wiele zalet i niewiele wad. Rozmiar i waga, ale są też opcje, które minimalizują tę wadę i należy pamiętać, że jakość i możliwości twórcze są lepsze niż w przypadku telefonu komórkowego.

Zalety rozpoczęcia fotografowania za pomocą lustrzanki.

Pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi opcjami, lustrzanki dadzą nam więcej luzu na dłuższą metę, jeśli chcemy zagłębić się w techniczne i kreatywne możliwości fotografii: dzięki optycznemu wizjerowi, ich działanie będzie bardziej zwinne: nie będzie opóźnienia pomiędzy tym, co dzieje się na scenie, a tym, co widzimy. Na przykład w fotografii akcji lub sportowej będzie to bardziej zauważalne niż w przypadku portretów. Zasięg lustrzanki jest bardzo dobry. A poza tym, mocowania EF-S lub DX są używane w setkach obiektywów wielu różnych producentów, w przedziałach cenowych od bardzo tanich do bardzo wysokich.

Zobacz także:  Udka kurczaka duszone w winie

Na co zwracać uwagę przy zakupie lustrzanki.

Gdy już zdecydujemy, że chcemy pozostać przy lustrzance, nasz wachlarz możliwości zawęża się (choć nadal jest szeroki). Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, na które warto zwrócić uwagę lub które mogą wywołać pewne kontrowersje przy wyborze, takim jak optyka, ekran i typ czujnika.

Pełnowymiarowa matryca czy nie?

Przyjmuje się, że aparaty z pełnowymiarową lub pełnoklatkową matrycą oferują lepszą jakość niż aparaty z mniejszymi matrycami. Po pierwsze, aparaty z pełnowymiarową matrycą są często poza zasięgiem użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z fotografią, ze względu na ich cenę.
Aparat z matrycą APS-C nowej generacji pozwala nam uzyskać zdjęcia o jakości porównywalnej z matrycą Full Frame sprzed kilku generacji. Dopiero w sytuacjach słabego oświetlenia przy wysokich czułościach ISO można dostrzec zalety pełnowymiarowej matrycy z większymi sensorami fotograficznymi. Do fotografii nocnej bez lampy błyskowej aparat pełnoklatkowy może być zaletą, ale za wysoką cenę i w przypadkach, które dla początkujących użytkowników będą marginalne.

Ekran przegubowy lustrzanki.

Jeśli chodzi o ekran, opcje z ekranem przegubowym i/lub dotykowym pozwalają na robienie zdjęć z ekstremalnym kadrowaniem bez konieczności schodzenia na podłogę, lub wchodzenia na drabinę. W niektórych przypadkach pozwalają one nawet na robienie selfie z łatwością. Pamiętaj o tym, jeśli jest to istotny szczegół dla rodzaju zdjęć, które chcesz wykonać.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić z lustrzanką cyfrową, jest jednak korzystanie z wizjera. Kadrowanie, ustawianie ostrości i kompozycja najlepiej sprawdzają się w wizjerze. Ponadto, można znacznie lepiej ustabilizować aparat przy zdjęciach, w których trzeba unikać zbytniego poruszania aparatem lub przy innych rodzajach ujęć, takich jak ujęcia zamaszyste w fotografii sportowej. I działają one lepiej, gdy patrzysz przez wizjer optyczny.

Możemy również nagrywać wideo.

Sprawdź opcje nagrywania wideo. Obecnie wszystkie aparaty fotograficzne są w stanie sprostać temu zadaniu, chociaż aparaty Evil oferują w tańszych przedziałach cenowych więcej możliwości niż ich odpowiedniki DSLR. Są modele dla początkujących użytkowników, które nagrywają nawet wideo 4K, choć rozdzielczość Full HD będzie normą.

Zobacz także:  Testosteron u kobiet. Które produkty go zwiększają?

Stabilizacja jest szczególnie istotna w przypadku nagrywania wideo. Może to być w czujniku aparatu lub w obiektywach. Dla tych, którzy przykładają większą wagę do wideo, stabilizacja na matrycy może być lepsza, choć aparaty będą droższe. W każdym razie ważne jest, aby sprawdzić, czy aparat, który kupujesz, ma stabilizację, czy to w optyce, czy w sensorze, czy w obu tych elementach. W niektórych zestawach startowych z dwoma obiektywami, teleobiektyw może nie być stabilizowany. Ma to sens, gdy cena jest odpowiednia do tego, co jest w ofercie.

Uważaj na obiektywy.

Zazwyczaj kupujesz swój pierwszy aparat w zestawie. To znaczy z obiektywem w zestawie, nawet jeśli jest on oczywiście wymienny. Ważne jest, abyś ocenił dostępność przyszłych soczewek w cenach odpowiadających Twojemu budżetowi. Dla mocowań EF i EF-S, a także FX lub DX, dostępnych jest wiele obiektywów we wszystkich przedziałach cenowych. Jeśli wybierzesz zestaw z szerokim obiektywem, takim jak 24 – 105 mm lub 24 – 80 mm, będziesz miał zabezpieczenie na długi czas (pamiętaj, że w lustrzankach z matrycą APS-C lub DX, ogniskowa musi być pomnożona przez 1.5 – 1.6, aby uzyskać ekwiwalent 35 mm).

W niektórych przypadkach będziemy mieli zestawy z dwoma obiektywami zoom: “krótszym” i “dłuższym”. Opcja ta jest optymalna, jeśli chcemy używać aparatu do fotografii miejskiej, gdzie ważne jest, aby rozmiar i waga były umiarkowane, zwłaszcza, aby nie “onieśmielać” szczególnie nieporęcznym aparatem. Obiektywy “tele” są interesujące dla fotografii sportowej, wydarzeń, fotografii przyrodniczej lub miejskiej, gdzie szukamy efektu spłaszczonej perspektywy. Jeśli nie jest stabilizowany, będziemy musieli bawić się ISO i przysłoną, aby uzyskać wysokie prędkości migawki, aby zdjęcia nie wyszły rozmazane. W przypadku portretów, pomiędzy 50 mm a 80 mm będziemy mieli miejsce do wygodnej pracy. Szerokokątne obiektywy o ogniskowej około 24 mm i mniejszej doceniane są w fotografii miejskiej, architektury i krajobrazu. Im większy otwór przysłony (mniejsze “F”), tym lepszy efekt rozmycia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*