Kto to probant?
Ciekawostki

Kto to probant?

0 komentarzy

Ostatnio spotkałam się z określeniem probant. Zaczęłam zastanawiać się co to jest bądź kto to jest. Postanowiłam poszukać jakiś informacji na temat tego zagadnienia. Udało mi się ustalić dwa znaczenia, które mało mają ze sobą wspólnego. Historia to moim zdaniem jedyne co je łączy. Po pierwsze probant jako osoba (nowicjusz), która przygotowuje się do roli duchownego w Kościele katolickim. Nowicjuszem jest też osoba nowa w danym środowisku bądź ucząca się do jakiegoś zawodu. Jeśli chodzi definicję probanta w znaczeniu duchowieństwa, to taka osoba, jest poddawana wielu procesom. Sprawdzane są powody dla których kandydat chce przyjąć śluby. Analizuje się całą drogę jaką nowicjusz chcę przejść lub już przeszedł do momentu przyjęcia stosownych ślubów. Decyzja o wstąpienie do zakonu jest bardzo ważna dla kandydata i trzeba mieć pewność w swoich działaniach. Nowicjusz musi mieć świadomość tego co zyska i co straci.

Wstępując do kościoła katolickiego powinno się kierować sercem i rozumem a nie kaprysem. Chęć bycia bliżej Boga powinna być na pierwszym miejscu. Probant po przyjęciu ślubów, będzie porównywany do osoby z której trzeba brać przykład w zakresie duchowieństwa. Wierni cenią duchownych i często potrzebują rady osoby bezstronnej, dlatego tak ważne jest przygotowanie do roli duchownego w Kościele katolickim (probant).

Drugie bardzo popularne znaczenie słowa probant znajdziemy w dziedzinie genealogii. Jest to osoba w stosunku do której tworzymy drzewo genealogiczne. Probant zajmuje główne miejsce na tablicy genealogicznej i to właśnie w stosunku do niego szuka się przodków (babcie, dziadków, wujków, ciotki, kuzynów, kuzynki itp.)

Drzewo genealogiczne to inaczej tablica potomków. Te dwa określenia używane są wymiennie. Tablice potomków tworzy się głównie, gdy chcemy poznać nasze korzenie. Najczęściej szuka się pokrewieństwa do ludzi, których się nie znało albo krótko się znało. Szczególnie trudne jest to w sytuacji gdy jest duża rodzina, albo gdy rodziny są skłócone a ktoś chce uporządkować swoją wiedzę na temat historii rodu. Niektórzy jedynacy/jedynaczki mają silną potrzebę poznania swoich korzeni. Często takie osoby szukają najzwyczajniej kontaktu z dalszą rodziną. Stworzenie tablicy genealogicznej nie jest łatwą sprawą, może zająć tygodnie, miesiące a nawet lata. W takich przypadkach najważniejsza jest determinacja probanta. Liczą się chęci i motywacja do stworzenia drzewa genealogicznego.

Zobacz także:  Dlaczego grać z dziećmi w planszówki?

Jak już wcześniej napisałam myślę, że w małym stopniu te dwa znaczenia łączy historia. Probant jako osoba przygotowująca się do ślubów kościelnych. Pomyślicie co to ma wspólnego z historią. W moim odczuciu ma. Duchowny chce być bliżej Boga sercem i rozumem. A Bóg żył w odległych dla nas czasach. Nowicjusz chce służyć, być bliżej osobie która istniała dawno temu. Osobiście probant nie poznał Boga, ale wie że to dla niego chce wstąpić do Kościoła katolickiego. Tak samo można interpretować probanta w genealogii. Probant znajduje się w centralnym punkcie w tablicy genealogicznej. To w stosunku do tej osoby szuka się pokrewieństwa. Szukamy więzi rodzinnych, przegrzebujemy różne kroniki, pamiętniki historyczne. Probant próbuje poznać swoją historię rodu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*