Ciekawostki

Kto to jest masochista?

0 komentarzy

Masochizm jest to pewien rodzaj zaburzeń najczęściej seksualnych, ale możemy również spotkać się z emocjonalnymi oraz psychicznymi. Większości ludziom masochista kojarzy się z okaleczaniem własnego ciała. Jednak to nie jest do końca prawdziwe stwierdzenie. Najczęściej jeśli mowa o masochizmie to mamy na myśli tło seksualne. Osoba tak nazywana czerpie przyjemności tylko i wyłącznie wtedy kiedy podczas stosunku jest obrażana, upokarzana. Najczęściej mowa o przemocy psychicznej, ale można zaobserwować również przemoc fizyczną. Trzeba podkreślić, że to masochista wymaga takiego traktowania od swojego partnera. Słysząc ten termin wiele osób wyobraża sobie o wiele za dużo, a wcale masochizm nie musi być całkowicie zły. Można do tego podejść jak do preferencji seksualnych.

Każdy z nas może czerpać przyjemność z innych zachowań. Jeśli chcemy poznać przyczyny masochizmy seksualnego to sprawa nie jest jasna. Nie da się podać konkretnych powodów, dlaczego dana osoba ma takie predyspozycje. Wiele osób może spekulować, że to wpływ rodziców, czynniki biologiczne, genetyczne. Ale to tylko tropu, które nie mają 100% potwierdzenia. Powinniśmy wytłumaczyć czemu masochizm seksualny to zaburzenie, skoro ta osoba chce być tak a nie inaczej traktowana. Zachowania, które wymaga masochista są ogólnie źle odbierane. Ludzie nie rozumieją jak można kazać się wiązać, bić, poniżać i na dodatek czerpać z tego jakąkolwiek przyjemność. Myślę, że tego nie zrozumie nikt kto nie miał do czynienia z taką osobą. Tylko rozmowa z masochistą może chociaż w niewielkim stopniu wyjaśnić nam co wtedy tak naprawdę odczuwa oraz czy dociera do niego jakikolwiek ból. Warto tu podkreślić, że masochista seksualny o wiele większą przyjemność odczuwa z przemocy psychicznej oraz fizycznej, niż z samego momentu zbliżenia. Wiele masochistów nie ujawnia swojej prawdziwej twarzy ze względu na niezrozumienie przez innych ludzi. Jeśli szukają partnera na dłużej to musi to być osoba o tych samych preferencjach seksualnych. Osoba, która nie jest w stanie pojąć, a co dopiero zaakceptować masochisty nigdy nie będzie dobrym partnerem/partnerką, a taki związek na dłuższą metę nie ma przyszłości.

Zobacz także:  Różnice między laptopem a netbookiem

Masochizm psychiczny ma powiązanie z masochizmem seksualnym. Osoba taka musi być poniżana, upokarzana, obrażana, aby poczuć się dobrze we własnym ciele. Przemoc psychiczna jest dla niego czymś pożądanym. Często można się spotkać z sytuacjami, w których masochista sam zaczyna wymianę zdań, a co za tym idzie awanturę. Inne osoby unikają potyczek słownych, a masochista ich wręcz szuka, aby czuć się spełnionym. Tutaj przyczyny mogą leżeć w niskiej samoocenie, surowym wychowaniu, trzymaniu pod kluczem w dzieciństwie albo zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Mimo, że masochista psychiczny chce być obrażany i poniżany, nie do końca dobrze wpływa to na niego jeśli mówimy o przyszłości. Nierzadko taka osoba później może mieć depresję, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze. Masochista psychiczny powinien być pod stałą opieką psychiatry oraz uczęszczać na terapię. Tylko w ten sposób jest w stanie uniknąć negatywnych konsekwencji przemocy psychicznej. Leczenie często jest trudne i długotrwałe. A żeby mówić o skutecznym wyleczeniu trzeba najpierw określić przyczynę i moment od którego zauważyliśmy takie zachowania.

Jeśli mówimy o masochizmie seksualnym oraz psychicznym warto wspomnieć też o emocjonalnym, który doświadcza negatywnych emocji. Masochista emocjonalny często jest smutny, przygnębiony, nie cieszy się z życia. Szuka osób, którym może się wyżalić i ponarzekać na swój los. Przyczyn powstania takiego stanu może być dużo, ale najczęściej problem tkwi w dzieciństwie (nadopiekuńczość rodziców, wychowanie przez rodziców z problemami emocjonalnymi, pesymizm). Leczenie jest tak samo ważne jak przy masochiście psychicznym. Długotrwałe odczucia przygnębiające mogą prowadzić do depresji i innych zaburzeń emocjonalnych. Aby tego uniknąć, powinno się jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, jeśli taki stan trwa dłużej niż tydzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*