Kto to introwertyk?
Ciekawostki

Kto to introwertyk?

0 komentarzy

Często spotykamy się z określeniem, że ktoś jest introwertykiem. W takich momentach zastanawiamy się czy wiemy dość dużo na temat tego terminu i czy przynależymy do osób introwertycznych. Naukowcy twierdzą, że inteligencja i temperament oraz czynniki biologiczne i genetyczne odpowiadają za cechy osobowości. Duże znaczenie ma również budowa kory mózgowej. Trzeba stanowczo podkreślić że introwertyk nie ma zaburzeń społecznych czy fobii.

Introwertyk to osoba postrzegana jako nieśmiała oraz wyjątkowo samotna. Niekiedy można spotkać się z negatywnymi komentarzami typu „odludek”. Co nie jest prawdą. Introwertyk inaczej patrzy na świat, interesują go wewnętrzne odczucia. Analizuje własne myśli. Otaczający go świat jest mniej interesujący. Woli spędzać czas w samotności, nie szuka rozrywek. Introwertycy są świetnymi słuchaczami, partnerami, ojcami. Często są doceniani na polu zawodowym.
Introwertycy lubią swoją samotność, co nie znaczy że są nieśmiałe. Normalnie funkcjonują w związku partnerskim. Są doceniani jako słuchacze. Mimo, że najlepiej czują się w swoich czterech ścianach nie znaczy że są w nich zamknięci. Osoby introwertyczne nie poszukują wrażeń. Świat zewnętrzny dla nich jest nie dość interesujący. Imprezy, kina, poznawanie nowych osób nie jest mu do szczęścia potrzebne jak innym ludziom. Często można spotkać się z określeniem, że są inni w znaczeniu negatywnym. Takie stwierdzenie jest bardzo krzywdzące dla nich. To że skupiają się na analizowaniu wewnętrznych odczuć nie czyni ich kimś gorszym. A wręcz przeciwnie. Takie osoby są doceniane najbardziej w związkach i na polu zawodowym. Problem robi się w sytuacjach , gdy pracodawca „zmusza” go do wystąpień publicznych czy przyjście na imprezę firmową. Introwertycy nie są roztrzepani, można zawsze na nie liczyć, potrafią słuchać (co jest bardzo cenna cechą). Płeć przeciwna ceni ich za spokój, stabilność emocjonalną.

Zobacz także:  Dlaczego nie odbierać nieznanych numerów?

Jest dużo stron internetowych, na których znajdziemy test. Dzięki niemu można sprawdzić ile jest w nas introwertyka. Przede wszystkim trzeba umieć odpowiedzieć sobie szczerze na pewne pytania. Albo znaleźć odpowiedź twierdzącą czy dane stwierdzenie mnie dotyczy. Przedstawię przykładowe stwierdzenia, aby sprawdzić czy mamy cos w sobie z introwertyka.

  • Nie lubię być w centrum uwagi.
  • Unikam miejsc których nie znam.
  • Źle się czuję w towarzystwie z osobami, których nie znam. Co nie znaczy, że się w nich nie odnajduję.
  • Nie lubię chaosu, w którym nie mogę „usłyszeć” własnych myśli
  • Mam kilku znajomych i nie szukam nowych znajomości
  • Nieśmiałość to częsta cecha, którą słyszę od innych osób
  • Im więcej ludzi w moim towarzystwie tym gorzej.
  • Samotność jest dla mnie relaksująca
  • Świat jest dla mnie mniej interesujący, niż moje własne myśli
  • Nie potrzebuje bodźców ze świata zewnętrznego, aby dobrze się czuć. Im ich więcej tym bardziej mnie męczą

Często zastanawiamy się jak introwertyk radzi sobie w funkcjonowaniu w społeczeństwie, szczególnie w pracy. Skoro już wyjaśniłam, że introwertyk nie ma żadnych zaburzeń psychicznych ani fobii, to dlaczego nie lubi kontaktu z ludźmi. Właśnie nie lubi to bardzo dobre określenie. Nie czuje potrzeby w znajdowaniu nowych przyjaciół. Tłumy go przytłaczają, dlatego też może mieć problemy w pracy. Szczególnie w sytuacji, gdy zmieni mu się stanowisko lub obowiązki. Idealna praca dla introwertyka to taka, w której nie musi mieć kontaktu z dużą ilością obcych osób. Nie mógłby być na pewno przedstawicielem handlowym, nauczycielem, dyrektorem jakiejś dużej firmy, pracownikiem obsługi klienta czy jakimś wykładowcą.

Co zrobić w sytuacji, gdy introwertyk został oddelegowany na inne stanowisko z większym prawdopodobieństwem kontaktu z obcymi ludźmi. Przede wszystkim, w sytuacji gdy taka osoba odczuwa zbyt dużo bodźców ze świata zewnętrznego powinien wyjść się przewietrzyć. Jeśli nie ma miejsca do samotności, często spacer czy wyjście na obiad pozwoli mu się zrelaksować. Lepiej reagować od razu, gdy czuje się przytłoczonym niż nic nie zrobić. Natury introwertyk nie oszuka. Warto porozmawiać z przełożonym o swoich odczuciach. Odpowiednie stanowisko spowoduje, że introwertyk będzie pracował na 200%. Samotna praca jest dla niego idealna, potrafi się wtedy wykazać i jest doceniany przez innych.

Zobacz także:  Dlaczego nie sprzedajesz dużo?

Podsumowując introwertyk to osoba ze specyficznymi cechami zachowania. Lubi samotność, ale to nie oznacza, że odcina się od wszystkich ludzi. Mając do wyboru imprezę, a książkę w samotności w domu. Zawsze wybierze tą drugą opcję. Jest idealnym słuchaczem. Skupia się na swoich myślach, a otaczający go świat jest dla niego mało interesujący. Idealnie sprawdzi się w roli słuchacza. Nie lubi tłumów, chaos go dekoncentruje. Najlepiej odnajduje się w niewielkim gronie znajomych. Jeśli chodzi o prace, to najlepsza jest taka gdzie nie ma kontaktu z innymi obcymi ludźmi bądź kontakt jest mały. Imprezy firmowe, przemówienia, prezentacje są dla niego zbyt stresujące. W związku partnerskim jest doceniany ze względu na spokojną naturę i podejście do problemów na chłodno.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*