Kto to ekstrawertyk?
Ciekawostki

Kto to ekstrawertyk?

0 komentarzy

Ekstrawertyk z łaciny „extra” czyli na zewnątrz oraz „vertere” czyli zwracać się. Jest to osoba, która ma wielką potrzebę przebywania z innymi ludźmi. Ekstrawertyk to przeciwieństwo introwertyka, który chce być sam z wyboru. W 1921 Carl Gustav Jung w swojej książce opisał dwie podstawowe cechy osobowości: ekstrawertyk i introwertyk. Są one przeciwstawne do siebie. Ekstrawertyk jest osobą, która ceni energię. Introwertyk ceni za to spokój. Mając do wyboru czytanie książki w zaciszu domowym, a wyjście na miasto, introwertyk wybierze zawsze pierwszą opcję, a ekstrawertyk zawsze tę drugą.

Osoba z cechami charakterystycznymi dla ekstrawertyka lubi działać, z tego czerpie energię. Niektórzy mogą powiedzieć, że jest chaotyczną duszą towarzystwa. W porównaniu do introwertyka, ekstrawertyk ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem, gdy jest sam. Można wręcz powiedzieć, że w takiej sytuacji czuje się zagubiony. Nawiązywanie nowych kontaktów, nie sprawia mu w ogóle problemu. Wręcz nie może się doczekać poznania kolejnych nowych osób. Im większa grupa osób tym dla niego lepiej, ze względu na to, że jest duszą towarzystwa. Lubi dużo i szybko mówić. Często zdarza mu się odbiegać od wątku głównego w rozmowie. Nie ucieka wzrokiem podczas konwersacji, jest pewny siebie. Podczas przemówień, wyjazdów integracyjnych, koncertów czy też dużych imprez firmowych czuje się jak ryba w wodzie. To właśnie z takich dużych zgrupowań czerpie najwięcej energii i to go nakręca do działania.

Ekstrawertyk ze względu na swoje cechy osobowości jest ciągle w ruchu. Uwielbia aktywność fizyczną. Im więcej ruchu, wyzwań, zadań tym dla ekstrawertyka lepiej. Jego dzień jest spożytkowany co do kwadransa. Nie traci ani chwili na leżenie przed telewizorem czy komputerem, gdyż dla niego to strata czasu. Woli pójść pograć w piłkę, koszykówkę, pobiegać, iść na basen. Bezczynność wpędza go w zakłopotanie. Niektórzy mówią, że ekstrawertyk gdy musi być w domu to choruje mimo że faktycznych objawów choroby nie ma.

Zobacz także:  Co zrobić z bakłażana?

Osoba posiadająca ten typ osobowości nie ma problemów w nauce. Osiąga bardzo dobre wyniki na sprawdzianach czy innych testach. W pracy sprawdza się w kontaktach z ludźmi. Idealną pracą dla takiej osoby jest przedstawiciel handlowy. Ze względu na specyfikację tego zawodu, ekstrawertyk odnajdzie się bardzo dobrze w kontaktach z nieznajomymi osobami. A jego dusza towarzystwa może wzbudzić wśród klientów poczucie komfortu w rozmowie. Są też inne prace, które sprawią mu dużą satysfakcję np.: dziennikarz, nauczyciel, pracownik obsługi klienta itp. Ekstrawertycy poradzą sobie doskonale na stanowiskach kierowniczych. Ze względu na otwartość i pracę z ludźmi są świetnymi przełożonymi. Spotkania, prezentacje, zebrania z podwładnymi są zawsze interesujące i pracownicy chętnie na nie przychodzą.

Ekstrawertycy mają dużo zalet np. otwartość na ludzi, dbanie o ruch (aktywność fizyczna), uwielbiają nowe wyzwania. Ale jak każdy mają też swoje wady. Mimo, że są duszą towarzystwa to czasem za dużo mówią. Mogą być męczący ze względu na częstotliwość słów, wypowiedzi. Mają problem z słuchaniem innych. Lubią być przywódcami nawet w rozmowie, dlatego też swoje wypowiedzi zawsze akcentują głośną wymową. Według psychologów ekstrawertyk płci męskiej dużo szybciej popada w kryzys wieku średniego. Lubią działać i być w ruchu, a każdy organizm ma swój „próg wytrzymałości”. Ekstrawertycy ze względu na swój temperament najpierw działają później myślą. W sytuacjach napiętych, stresowych takie rozwiązanie się u nich nie sprawdza i podejmują złe decyzje, błędne działanie.

W sieci możemy znaleźć kilka testów, aby sprawdzić czy jest się ekstrawertykiem czy bardziej introwertykiem. Przykładowe pytania bądź stwierdzenia:

  1. Lubię poznawać nowych ludzi
    a.) tak (2 pkt)
    b.) raczej nie (1 pkt)
    c.) wolę spędzać czas w domu (0 pkt)
  2. Doskonale sprawdzam się w roli przywódcy
    a.) tak (2 pkt)
    b.) raczej nie (1 pkt)
    c.) na pewno nie (0 pkt)
  3. Często spędzam czas w zaciszu własnego domu np. przy książce
    a.) tak (0 pkt)
    b.) czasami (1 pkt)
    c.) nie (2 pkt)
  4. Nie mogę żyć bez aktywności fizycznej
    a.) tak (2 pkt)
    b.) raczej nie (1 pkt)
    c.) stanowczo nie (0 pkt)
  5. W sytuacji, gdy odwołują koncert idę:
    a.) oglądać TV ze znajomymi(1 pkt)
    b.) na dyskotekę (2 pkt)
    c.) czytać książkę (0pkt)
Zobacz także:  Co zdrowego ugotować?

Im więcej punktów otrzymamy tym większe prawdopodobieństwo że mamy osobowość ekstrawertyka. Im mniej punktów tym bardziej zbliżamy się do cech osobowości introwertyka. Nie podaję tutaj przedziału punktowego, ze względu że to nie jest pełny test, tylko przykładowe pytania/stwierdzenia.

Podsumowując głównymi cechami ekstrawertyków są: dusza towarzystwa, chęć ciągłego poznawania nowych osób, życie w ruchu, szybkie i głośne mówienie, pewność siebie, w nowych sytuacjach odnajdują się bez problemu, lubią patrzeć rozmówcy w oczy, bardzo dobre wyniki w nauce, mają dużo energii, którą muszą spożytkować, nie lubią za długo odpoczywać, najlepiej sprawdzają się w pracy, gdzie mają ciągły kontakt z ludźmi. Ekstrawertycy mają też wady: dobrą ale krótką pamięć, chcą być przywódcami nawet podczas rozmowy, nierzadko są zbyt dominujący, sytuacje stresowe powodują, że podejmują złe decyzje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*