Wysyłanie listów, paczek, czy przelewów przekazem pocztowym jest coraz częściej spotykane. Wiele osób zamiast jeździć osobiście z jakimś pismem, postanawia wysłać go przy pomocy poczty polskiej. Mimo, że z roku na rok odnotowuje się podwyżki kosztów wysyłek, to i tak bardzo często, bardziej się to opłaca niż brać specjalnie wolne w pracy, aby dostarczyć wymagane dokumenty. Często są sytuacje, w których musimy szybko dostarczyć jakiś przedmiot np. produkt do reklamacji, ze względu na to że gwarancja lada moment się skończy. Gdy siedziba firmy jest oddalona o kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania zaczynamy rozmyślać jak rozwiązać ten problem. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej by było wysłać kurierem, bo najczęściej w ciągu 1-2 dni nasza przesyłka jest na miejscu. Jeśli nie mamy nigdzie punktu nadawczego, warto udać się na tradycyjną pocztę polską i nadać paczkę. Zawsze przy wysyłce przedmiotu, dokumentów czy wylicytowanego produktu trzeba uzupełnić dane nadawcy oraz adresata. Bardzo ważne jest, aby wypełnić je dokładnie. Każda pomyłka może spowodować, że paczka nie zostanie wysłana, bądź do nas wróci ze względu na błędne dane.
Warto wiedzieć co należy wypełnić, w którym okienku. Nadawcą jest osoba, która wysyła dany przedmiot typu list, paczkę, za to adresatem jest osobą, do której ma przyjść nasz list, paczka. Jest to szczególnie ważne, bo przy pomyleniu tych dwóch okienek przesyłka nie dotrze. Czasami się zdarza, że osoba pracująca na poczcie zwróci nam uwagę, że chyba popełniliśmy błąd. Tak się zdarza, gdy chcemy wysłać do innego miasta, a w polu nadawcy jest miejscowość inna niż ta, w której mieszkamy. Jeśli nie możemy sobie przypomnieć kto jest kim, albo się pogubiliśmy, warto podpytać pracownika danego punktu obsługi klienta. Zawsze lepiej zapytać, niż później denerwować się, że przesyłka wróciła do nas. Często, gdy zależy nam na czasie, a nie mamy możliwości wysłać czegoś firmą kurierską, wybieramy pocztę polską. W takim przypadku warto wysłać daną rzecz priorytetem. Czas dotarcia jest dwa razy szybszy, niż jakbyśmy wysłali przesyłkę ekonomiczną. Poczta polska ma wiele możliwości dostarczania paczek. Można wysłać za potwierdzeniem odbioru. Taką formę wybieramy, gdy chcemy mieć pewność, że ktoś otrzyma nasz list, przesyłkę. Wybierając firmę kurierską nie do końca się to sprawdza, ponieważ mają dużą ilość paczek. To oznacza, że kurierzy często sami wypełniają pole adresata. Nie powinniśmy wysyłać rzeczy na których nam bardzo zależy. Często się też zdarza, że paczki docierają na zły adres, bądź do złej osoby bo przekręciliśmy dane. Właśnie dlatego uczulam wszystkich na poprawne wpisywanie informacji w polu adresat oraz nadawca. Wbrew pozorom to nie jest trudne, ale z drugiej strony znam niejedną osobę, która się zakręciła i wpisała na odwrót dane, a później miała nieprzyjemności z tego tytułu.
Podsumowując prawidłowe wypełnienie na blankiecie okienka pod tytułem adresat oraz nadawca, daje nam gwarancję na dostarczenie naszej przesyłki czy listu. Gdy chcemy wysłać paczkę musimy wiedzieć kto jest kim. Adresatem jest osoba do której chcemy coś wysłać, a nadawcą najprościej mówiąc osoba, która wysyła. Są różne formy dostarczania paczek. Najbardziej popularną są wysyłki za pomocą firm kurierskich albo za pośrednictwem poczty polskiej. Wiedza pod tytułem kto jest nadawcą, a kto odbiorcą jest bardzo ważna, gdyż w ciągu całego swojego życia na pewno będziemy musieli wypełnić te okienka. W sytuacji, gdy wysyłamy przelew za pomocą konta bankowego, trzeba wpisać kto jest odbiorcą. A żeby to uczynić musimy wiedzieć co to słowo oznacza. W dzisiejszych czasach co chwilę wysyłamy listy, paczki czy przelewy. Jest to szybki sposób na przekazanie informacji, przedmiotu czy pieniędzy. W każdej z tych form musimy wypełniać pole adresata i odbiorcy. W przypadku błędu z naszej strony możemy ponieść konsekwencje. Przy wypełnianiu danych nazwa firmy bądź imię i nazwisko, adres, kod pocztowy oraz miasto lub miejscowość trzeba być szczególnie skupionym i pisać wyraźnie, żeby nikt nie miał wątpliwości gdzie ma dotrzeć nasza paczka, list.