Słysząc słowo aliant dużo osób zaczyna się zastanawiać co oznacza. Mimo, że już to hasło gdzieś słyszeliśmy to jedyne skojarzenia to coś związanego z historią. I to bardzo dobry trop. Idąc za nim możemy pomału sami odkryć znaczenie tego słowa, ale jeśli nic więcej nam do głowy nie przychodzi to nic się nie dzieje. Jeśli mamy chęci możemy w każdej chwili odnaleźć informacje na ten temat. Często słysząc dane słowo mamy gdzieś z tyłu głowy jakieś powiązanie, ale ostatecznie nie daje nam to spokoju i postanawiamy sprawdzić, co oznacza konkretne zagadnienie.
Aliantów powinno się kojarzyć głównie z II wojną światową, aczkolwiek podczas I wojny światowej również używano tego określenia. To właśnie ucząc się historii, natkniemy się na to hasło. Alianci to inaczej mówiąc sojusznicy, koalicja tzw. połączenie sił zbrojnych na jednego wroga. W czasie I wojny światowej zamiast używać słowa alianci, często używało się zamiennik – ententa. Kilka państw (np. Wielka Brytania, Francja,, Polska, a od roku 1941 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Stany Zjednoczone) było przeciwnikami państw centralnych i właśnie tak nazywano aliantów, ententów. Jeśli mówimy o II wojnie światowej to warto uzmysłowić sobie przeciwko komu walczyła ta grupa państw. Przeciwnikami aliantów były tzw. państwa osi, którymi przede wszystkim byli Niemcy, Włochy oraz Japonia. Od 1 stycznia 1942 zamiast alianci czasami używało się określenia Narody Zjednoczone. Podczas wojny bardzo ważne były sojusze, można powiedzieć że była to świętość w tamtejszych czasach. Pewna grupa państw walczyła przeciwko państwom osi, było to zjawisko bardzo popularne podczas II wojny światowej. Jak już wcześniej pisałam na czele aliantów były państwa takie jak Wielka Brytania, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) oraz Stany Zjednoczone (USA) to właśnie oni nadzorowali i sprawdzali poprawność działania zawartych sojuszy. Państwa w różnym czasie przyłączali się do koalicji. Jeśli chodzi o sojusze to należy powiedzieć parę słów o kampanii wrześniowej. To wydarzenie było szczególnie ważne dla Polski. We wrześniu 1939 To właśnie Polska musiała bronić się przed atakiem Niemiec. Kampania wrześniowa była uznawana za pierwszy etap II wojny światowej. Koalicja Polski, Wielkiej Brytanii i Francji musiała zmierzyć się z Rzeszą Niemiecką. Trwała od 3 września 1939 do 6 października 1939.
Podsumowując hasło alianci po raz pierwszy można było usłyszeć podczas I wojny światowej. Jeśli mowa o definicji, alianci to inaczej sojusznicy albo sprzymierzeńcy. Określenie to bardzo często można było spotkać podczas II wojny światowej. Szczególnie, gdy państwa łączyły siły i walczyły przeciwko wspólnemu wrogowi. Jeśli mowa o aliantach, powinniśmy kojarzyć ich ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią oraz Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. To właśnie te państwa kontrolowały i sprawdzały czy sojusze dobrze funkcjonują. Z czasem do koalicji przyłączyło się coraz więcej innych państw. Było to normalne zjawisko podczas II wojny światowej. Teraz można to podsumować bardzo trafnym hasłem „W grupie siła”.