Jakich śmieci nie wyrzucać do śmietnika?
Ciekawostki

Jakich śmieci nie wyrzucać?

0 komentarzy

Niebezpieczne odpady wymagają osobnej utylizacji. Nie powinno się ich wyrzucać do zwykłych pojemników na odpadki zmieszane lub resztkowe. Istnieją przynajmniej cztery rodzaje śmieci, którym trzeba poświęcić więcej uwagi. Warto się nimi odpowiednio zająć, by nie zatruły środowiska.

  1. Leki – nieużywane lub przeterminowane leki oddajmy do apteki. Wiele aptek posiada specjalne pojemniki na stare leki. Wystarczy je tam wrzucić i gotowe! Nawet nie musimy nic kupować. Jeśli takiego pojemnika nie widzimy, warto zapytać o niego farmaceutę. Nie każda apteka przyjmie przeterminowane leki, ale próbujmy, aż taką znajdziemy. Jest to niezmiernie ważne, w przeciwnym razie chemikalia z lekarstw trafią do ścieków i gleby.
  2. Baterie – podobnie postępujmy z bateriami, oddajmy je w sklepie lub urzędzie. W wielu sklepach spożywczych w okolicy kas znajdziemy małe opakowania na baterie. To samo dotyczy instytucji publicznych, jak urzędy i szkoły. Zabierajmy wyczerpane, zużyte baterie ze sobą i tam wyrzucajmy. Nie pozwólmy, by ich toksyczna zawartość wsiąkała w glebę.
  3. Elektronika – pełne metali ciężkich i plastiku, zużyte sprzęty elektroniczne powinny być utylizowane przez profesjonalistów. Na szczęście według prawa sprzedawcy są zobowiązani przyjąć nasz stary sprzęt, gdy kupujemy nowy. W innym przypadku dostarczmy stare urządzenia do skupu lub pojemnika na odpady elektroniczne. Skup telefonów lub laptopów przyjmie nasz stary przedmiot i jeszcze zaoferuje skromną zapłatę. Rozejrzyjmy się też w naszej okolicy za cyklicznymi zbiórkami tego typu odpadów.
  4. Farby i rozpuszczalniki – nie wlewajmy ich resztek do kanalizacji. Zawierają silne środki chemiczne, z którymi nawet oczyszczalnie ścieków nie dadzą sobie rady. Pojemniki po farbie pozostawmy gdzieś z dala od małych dzieci i zwierząt do wyschnięcia a potem oddajmy do utylizacji w miejscach do tego przeznaczonych, typu zbiórka odpadów budowlanych.

Więcej informacji o dostępnych opcjach recyklingu i utylizacji odpadów niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska uzyskamy od lokalnych władz i zakładów oczyszczania. Warto sprawdzić ich strony internetowe lub do nich zadzwonić. Nawet jeśli wrzucenie szkodliwych śmieci bezpośrednio do zwykłego kontenera wydaje się łatwiejsze, łatwy wybór nie zawsze jest najlepszy. W tym wypadku zdecydowanie warto zadać sobie trud, by odpowiednio składować zagrażające naszemu zdrowiu i kondycji naszej planety odpady. Trując przyrodę, zatruwamy też samych siebie. Dlatego starajmy się żyć ekologicznie i wyrzucać śmieci prawidłowo!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*