Jaki zarabiać na monetach?
Ciekawostki

Jaki zarabiać na monetach?

0 komentarzy

W ostatnim czasie coraz popularniejszym zajęciem staje się kolekcjonowanie wszelkiego rodzaju medali i odznaczeń. Czym dokładnie one są i czy można na nich zarobić? Medale pamiątkowe. W Polsce wyprodukowanych zostały ogromne ilości wszelkiego rodzaju medali. Są to okrągłe przedmioty wykonane przeważnie z brązu, srebra, tombaku i mosiądzu. Wybijane zazwyczaj były z okazji różnorodnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. Najczęściej spotykanymi emitentem jest Mennica Warszawska, choć nie jest ona jedyna.

Największą popularnością cieszą się medale nawiązujące swoją tematyką do I i II Wojny Światowej. Przedstawiają one wizerunek licznych generałów, takich jak chociażby Zygmunt Berling czy Władysław Anders. Często są upamiętnieniem ważnych wydarzeń (Katyń, bitwa o Wielką Brytanię czy bitwa nad Bzurą). Wielokrotnie zdarzają się również ich połączenia, gdzie na rewersie medalu jest wizerunek postaci historycznej, a na awersie wydarzenie, w którym brała ona udział.

Równie intrygujące są medale wydane z okazji rocznicy powstania instytucji, takich jak Bank Handlowy, Politechnika Krakowska czy Gazownia Warszawska. Ostatnią ogólną tematyką są artyści oraz seria królewska. Upamiętniają one wielkich władców Polski, a także sławnych poetów, malarzy czy pisarzy. Nie należy mylić medali pamiątkowych z medalami sprzedawanymi np. w automacie w ogrodzie zoologicznym czy w skansenie. Wartościowe medale zostały zaprojektowane przez znanych artystów i wybite przez odpowiednie instytucje, jak Mennica Państwowa w Warszawie.

Kto zbiera medale pamiątkowe?

Kolekcjonowanie medali jest pasjonującym hobby, które przyprawia wiele emocji i pozwala lepiej poznać historię kraju, a nawet świata. Jest to też dobry sposób na nawiązanie ciekawych znajomości, chociaż nie jest to niezbędne. Do niedawna głównymi kolekcjonerami byli dawni wojskowi, którzy najchętniej zbierali medale o tematyce wojennej. Teraz trend ten zaczął się rozszerzać, a numizmatyką zaczynają interesować się coraz młodsze osoby. Medale pamiątkowe zbierają przeważnie ludzie pragnący zabezpieczyć się przed postępującą inflacją, a także inwestorzy myślący przyszłościowo. Wielu początkujących numizmatyków kupuje medale, aby następnie odsprzedać je z zyskiem.

W jaki sposób można zarobić na medalach?

Ponieważ numizmatyka staje się coraz popularniejszym zajęciem, to rynek ten przeżywa swój kolejny rozkwit. Warto mieć na uwadze, że liczba medali kolekcjonerskich wybitych do tej pory jest stała. Jeśli dodać do tego ich coraz większą popularność to zrozumiałym staje się fakt, że ich ceny nieustannie rosną. Jednym ze skutecznych sposobów zarabiania na medalach jest ich zakup w celu odsprzedania w wyższych cenach. Można tu polować na okazje, które bardzo często trafiają się na popularnych serwisach aukcyjnych. Przeważnie jest to wyprzedaż kolekcji prowadzona przez osoby, które z różnych powodów potrzebują pieniędzy na chwilę obecną i nie mogą dłużej czekać. Część medali wyprzedawana jest z powodu reorganizacji kolekcji – tak postępują zazwyczaj kolekcjonerzy, których zestawy rozrosły się do zbyt licznych pozycji i chcą ograniczyć się do wybranych egzemplarzy.

Zobacz także:  Jaki jest ranking pralek?

Ceny medali na popularnych serwisach wahają się od 30 do 200 zł za sztukę – w zależności od materiału wykonania, nakładu, daty produkcji oraz sygnatur znajdujących się na nich. Większość tego typu informacji jest łatwa do odszukania w Internecie. Oczywiście medale wykonane ze srebra i złota są znacznie droższe. Większość zakupionych medali z łatwością uda się odsprzedać za 20 – 50 zł drożej. Wystarczy zrobić staranne zdjęcia, opis przedmiotu i wystawić na sprzedaż. Z czasem pojawią się również kolekcjonerzy, którzy zaczną dopytywać o medale jeszcze nie wystawione do sprzedania. Takie osoby są w stanie zapłacić znacznie więcej.

Drugi sposób jest znacznie bardziej dochodowy, choć wymaga odrobinę więcej wysiłku. Polega na kupowaniu medali na polskich serwisach sprzedażowych oraz wystawianiu ich na popularne zagraniczne witryny. Tym sposobem można zarobić znacznie więcej w krótszym przedziale czasowym. Dla przykładu medal Radziłów Wąsocz, Jedwabne, wybity ku pamięci Żydów zamordowanych w Jedwabnem można kupić za około 200 zł. Jednocześnie jego wartość na zagranicznych aukcjach sięga 130 dolarów (ok. 500 zł) co daje ok. 300 zł zysku – w zależności od aktualnego kursu dolara lub euro.

Trzecim sposobem jest długoterminowa inwestycja. Jak było napisane wyżej – zainteresowanie medalami kolekcjonerskimi nieustannie rośnie, a ich liczba jest niezmienna. Przekłada się to bezpośrednio na ciągły wzrost ich wartości. Wystarczy kupować medale, aby za kilka lat sprzedać je z zyskiem.

Co trzeba wiedzieć, żeby zacząć kupować medale?

W przypadku zakupu medali przez Internet, dobrze jest porównać ich ceny z zakończonymi aukcjami oraz przeanalizować ich dostępność w sieci. Jeśli nie ma wielu medali kolekcjonerskich aktualnie dostępnych do zakupu, to może oznaczać, że wybrany numizmat będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Ważną kwestią jest również zwracanie uwagi na cenę pod kątem materiału. O ile brąz, mosiądz i tombak nie różnią się wiele od siebie na tym polu, to srebro i złoto są już znacznie droższe. Czasem mogą zdarzyć się osoby, które próbują sprzedać jedynie posrebrzany medal w cenie srebra. W razie wątpliwości wystarczy zapytać sprzedającego o zdjęcie próby, która w przypadku srebrnych i złotych medali zawsze wybita jest na ich rancie.

Zobacz także:  Dlaczego mężczyźni powinni jeść ananasy?

Dla osoby pragnącej zarabiać na handlu medalami kolekcjonerskimi ważną informacją będzie fakt, że numizmaty wystawiane przez prywatne osoby niemal zawsze są tańsze od oferty oficjalnych sklepów numizmatycznych. Wynika to zazwyczaj z chęci szybszej sprzedaży lub posiadania dużej kolekcji, którą chce się zredukować w krótszym okresie czasu. Numizmatycy często zwlekają z zakupem nowych medali, ponieważ wydali większość pieniędzy na inne pozycje. Z tego względu dobrze jest dokonywać szybkich zakupów, zanim kolekcjonerzy dostaną wypłatę. Pozwoli to kupić medal w tańszej cenie i wystawić drożej. Wtedy numizmatyk z pewnością zakupi medal w nowej cenie. I zrobi to bez wahania.

Czy to się opłaca?

Rynek numizmatyczny prężnie się rozwija i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Medale zaczynają drożeć. Nawet teraz, kupując i sprzedając numizmaty można dorobić się znaczących kwot w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Dobrym sposobem jest również katalogowanie medali w pliku tekstowym (nazwa medalu i zdjęcia z obu stron). Tak przygotowany dokument wystarczy przesłać zainteresowanym osobom, które wybiorą interesujące ich pozycje. W dalszym kroku wystarczy poczekać na przelew i wysłać przesyłkę na wskazany adres lub paczkomat. Handel medalami kolekcjonerskimi z pewnością jest dochodowym przedsięwzięciem, które szybko zacznie przynosić zadowalające zyski. Jest to doskonały sposób na podreperowanie budżetu domowego lub wypracowanie w przyjemny sposób dodatkowej pensji.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*