Jak zdezynfekować mój sprzęt elektroniczny?
Ciekawostki

Jak zdezynfekować mój sprzęt elektroniczny?

0 komentarzy

Dokładne czyszczenie i higiena przedmiotów jest częścią codziennej rutyny, tym bardziej teraz z Covid-19. Stale używasz telefonu komórkowego, laptopa, iPada, słuchawek — w domu i poza nim! Dla dobra Twojego i innych członków rodziny jest jeszcze jedno zadanie, które należy dodać do codziennej rutyny: dezynfekcja sprzętu elektronicznego w skuteczny sposób. Prawda jest taka, że każde urządzenie wymaga innych metod, ponieważ nie można użyć tych samych wskazówek do czyszczenia kasku motocyklowego lub czyszczenia kanapy, jak do dezynfekcji sprzętu elektronicznego.

Dlaczego należy dezynfekować sprzęt gospodarstwa domowego?

Ponieważ pandemia pokazała swoje złowrogie oblicze, obowiązkiem każdego jest podjęcie wysiłku i zwiększenie środków dezynfekcji w domu. W ten sposób zapobiegniesz zanieczyszczeniom z zewnątrz i ochronisz ekosystem swojego domu.
Poświęcenie kilku minut na te procedury może sprawić różnicę. Najbardziej podatne urządzenia to te, które najczęściej trzymamy w rękach, dlatego w przypadkach takich jak dezynfekcja urządzeń przenośnych należy postępować szczegółowo i bardzo uważać na klawiaturę. A także, należy wziąć pod uwagę dezynfekcję obudów telefonów komórkowych.

Alkohol izopropylowy do dezynfekcji.

Właściwości chemiczne alkoholu izopropylowego mają zdolność do rozbijania łańcuchów białkowych, które przenoszą i zatrzymują zarazki i mikroorganizmy, neutralizując je lub sprawiając, że przestają działać. Z tego powodu stosowanie alkoholu izopropylowego okazało się najskuteczniejszym sposobem zwalczania bakterii. Obecnie jest on dostępny w różnych formach, takich jak chusteczki dezynfekujące, które możesz wykorzystać do pomocy.
Jednakże, można również przygotować domowej roboty roztwór dezynfekujący, trzeba tylko:

 • butelka z rozpylaczem;
 • alkohol izopropylowy;
 • woda demineralizowana;
 • miarka do odmierzania.

Jak to zrobić? Użyj miarki do obliczenia i wlej do pojemnika roztwór zawierający 70% alkoholu izopropylowego i 30% wody demineralizowanej.

Jakie inne produkty mogą być używane do dezynfekcji?

 1. Mydło i woda.
 2. Nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide) 0,5%.
 3. Podchloryn sodu (wybielacz) w stężeniu 0,1%.
 4. Etanol 62-71%.
 5. Roztwór hydroalkoholowy.
 6. Ocet czyszczący 70% rozcieńczony w wodzie 30%.
Zobacz także:  Jak czyścić materac?

Zaleca się, aby czas ekspozycji wynosił 1 minutę. Dlatego poświęć co najmniej tyle czasu na każde urządzenie.

Skuteczna rutyna czyszczenia urządzeń elektrycznych.

Posiadanie rutyny krok po kroku pomoże Ci w utrzymaniu porządku. Dodatkowo możesz stworzyć swój własny system i uczynić go bardziej wygodnym dla Ciebie i wszystkich członków Twojej rodziny. Ważnym aspektem rutyny jest regularność, ponieważ wiadomo już, że mikrocząsteczki przenoszące wirusa mogą przetrwać do dziewięciu dni na powierzchniach wykonanych z plastiku, żelaza lub szkła. Dlatego zaleca się, przynajmniej w przypadku telefonów komórkowych, tabletów i komputerów, codzienne ich czyszczenie.

 1. Wybierz przewiewne, czyste i uporządkowane miejsce w domu, gdzie będziesz miał pod ręką wszystkie potrzebne materiały.
 2. Pamiętaj, aby przed i po każdym czyszczeniu dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
 3. Jeśli wolisz, możesz używać rękawiczek lateksowych do obsługi tych przedmiotów, a po użyciu odpowiednio je zutylizować.
 4. Cienkie pędzelki lub waciki mogą być używane do mniejszych powierzchni, lub szczelin.
 5. Nie stosować środków chemicznych bezpośrednio na urządzenia, najlepiej zwilżyć irchę lub ściereczkę z mikrofibry, a następnie przetrzeć powierzchnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*