Jak założyć Profil Zaufany?
Ciekawostki

Jak założyć Profil Zaufany?

0 komentarzy

Profil zaufany to narzędzie, dzięki któremu załatwimy dużo spraw urzędowych nie wychodząc z domu. Jest bardzo przydatny szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej. W sytuacji, gdy zostaliśmy skierowani na kwarantannę, a musimy coś pilnie złożyć w Urzędzie Miasta, można to zrobić właśnie dzięki profilu zaufanemu. Nie wszystko uda się załatwić online, ale jest bardzo dużo wniosków które można wypełnić przez internet i wysłać.

Aby założyć profil zaufany będzie trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby: bez bankowość elektroniczną lub osobiście w punkcie potwierdzającym. Takich miejsc jest bardzo dużo, zarówno w dużych miastach jak i małym miasteczkach. Jeśli chcemy potwierdzić swoją tożsamość osobiście, to przeważnie możemy to zrobić w swoim Urzędzie Miasta. Wchodząc na stronę pz.gov.pl na stronie głównej mamy okienko „załóż profil zaufany i potwierdź”.
– Wybierając opcję online, zostajemy przekierowani na stronę wszystkich banków, dzięki którym możemy potwierdzić swoją tożsamość. Po kliknięciu na nasz bank, trzeba się zalogować do bankowości. Potwierdzamy założenie konta kodem autoryzującym, a następnie otrzymujemy tę informację na maila.
– Można również wybrać opcję w punkcie potwierdzającym. W takim przypadku proszą o uzupełnienie kwestionariusza do rejestracji. Znajdziemy tu między innymi: nazwę użytkownika, hasło, powtórne hasło (lepiej te dane zapisać sobie gdzieś na kartce). W danych osobowych wypełniamy imię, drugie imię, nazwisko, pesel. Na końcu dane kontaktowe: adres e-mail, powtórnie adres e-mail oraz numer telefonu. Na końcu formularza zatwierdzamy regulamin i zatwierdzamy. Wybierając tę opcję dane wypełnione w formularzu należy potwierdzić w punkcie potwierdzającym. Trzeba się tam udać z dowodem osobistym.

Po założeniu profilu zaufanego możemy na przykład zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Jest to strona szczególnie ważna, ze względu na to jakie informacje możemy tam znaleźć. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy recepty wystawione (kod recepty, kto wystawił, jakie leki, jaka odpłatność), zwolnienie lekarskie (kto wystawił, na jak długo jest zwolnienie itp.), zdarzenia medyczne (hospitalizacje), leki (gdzie wykupiliśmy i kiedy) i wiele innych. W tych niepewnych czasach warto też mieć dostęp do certyfikatów: Covid-19, wyniku testu na Covid-19 oraz ozdrowieńca. Jedną z ważniejszych zakładek są uprawnienia. Tam znajdziemy swoje dzieci i możemy zobaczyć ich profil (tam też znajdziemy ich recepty itp.). Ta zakładka jeszcze szczególnie ważna dla rodzin wielodzietnych. Nie trzeba zakładać każdemu dziecka osobnego konta. Dodatkowo Internetowe Konto Pacjenta jest całkowicie darmowe.

Zobacz także:  Jak naturalnie usypiać dzieci?

Logując się do Profilu Zaufanego możemy załatwić dużo spraw. W sytuacji urodzenia dziecka, dzięki temu portalowi można złożyć wniosek o becikowe, 500+, Kartę Dużej Rodziny. Oprócz tego można złożyć dokumenty o dowód osobisty, założenie działalności gospodarczej, meldunek i wiele innych. Profil zaufany jest o tyle wygodny, że wystarczy mieć podłączenie do sieci i dużo spraw można załatwić w domu. Nie trzeba stać w kolejce i specjalnie zwalniać się z pracy, aby załatwić sprawy urzędowe. Portal ten jest czynny 24 godziny na dobę, więc nie obowiązują żadne godziny otwarcia co jest dodatkowym atutem. Każda sprawa, którą chcemy załatwić ma dodatkowy opis informujący nas jakie dokumenty będą nam potrzebne do złożenia danego wniosku i czy trzeba wnieść jakąś opłatę. Jeśli dany wniosek jest płatny w Urzędzie to taką samą kwotę będzie trzeba zapłacić aby złożyć dokument przez internet.

Podsumowując profil zaufany to bardzo przydatne narzędzie do załatwiania wielu spraw urzędowych. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w różnych instytucjach. Logując się na stronę pue zus, jedną z opcji logowania jest profil zaufany, innymi są poprzez bankowość elektroniczną, albo za pomocą kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu. Aby mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta też trzeba posiadać konto na profilu zaufanym. A żeby to zrobić wystarczy parę minut.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*