Jak wygląda oszustwo na odbiór paczki?
Blog

Jak wygląda oszustwo na odbiór paczki?

0 komentarzy

Co jakiś czas oszuści starają się masowo uderzyć w osoby, które jeszcze nie słyszały o ich działalności. Ostatnio bardzo popularnym sposobem na wyłudzanie pieniędzy, a czasami nawet danych do logowania do banku, jest SMS z informacją o czekającej na odbiór paczce, za którą trzeba umieścić dodatkową opłatę. Wypełnienie wszystkich wymaganych danych może okazać się tragiczne w skutkach.

SMS albo inna wiadomość z linkiem

Czujność powinna wzbudzić każda wiadomość z dodanym do niej linkiem niewyglądającym jak odsyłacz do strony kurierskiej albo oryginalnej strony banku. Oszuści mają pod ręką wiele aplikacji ułatwiających zmianę nazwy nadawcy, jaka wyświetla się u odbiorcy wiadomości. Osoba, która dostaje SMSa z informacją o konieczności wpłacenia jakiejś kwoty za dobór paczki powinna od razu go skasować, a na pewno nie klikać w link. Już w nim samym może być ukryte złośliwe oprogramowanie, które zacznie przechwytywać wszystko, co zostanie wpisane za pomocą klawiatury telefonu lub wysłane w wiadomości głosowej.

Strona wyglądająca jak autentyczny system płatności

Oszuści po każdej nowej fali oszustw zbierają dane co do tego, na co użytkownicy najczęściej zwracają uwagę i dopracowują te szczegóły. Strona, do której przekierowuje link wysłany w wiadomości, będzie wyglądała maksymalnie autentycznie. Ciężko będzie się na niej dopatrzyć literówek czy jakichś błędów w numerach telefony. To, co może ją zdradzić, to link, który wyświetla się w polu wyszukiwarki. To na jego podstawie można łatwo sprawdzić, czy został on wygenerowany, podrobiony, czy może całkowicie pokrywa się z prawdziwym linkiem kuriera. Czasami może różnić się od niego tylko jedną literką.

Numer karty albo przelew na znacznie większą kwotę

Na stronie kuriera nigdy nie będziesz musiał podawać numeru swojej karty kredytowej. Nigdy też tego nie rób, szczególnie na stronie, którą odwiedzasz po raz pierwszy. Te dane w zupełności wystarczą, żeby przejąć kontrolę nad oszczędnościami, do których ta karta jest przypisana. Jeśli po kliknięciu linku od razu pojawia się pole do logowania w twoim banku, niczego nie wpisuj w puste okienka. Takie dane nie tylko dają oszustowi dostęp do twoich pieniędzy, ale także do każdego konta, które jest z Tobą powiązane i do którego masz w danym banku pełnomocnictwo. Jeśli podasz te dane, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i powiedz, że zapewne doszło do oszustwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*