Podłączony alarm to urządzenie do nadzoru domu, które współpracuje z Twoim smartfonem. W przeciwieństwie do dużych graczy na rynku, którzy oferują systemy monitoringu z abonamentem, podłączony alarm jest niezależny. Działa on częściowo za pomocą smartfona i sieci WiFi w Twoim domu lub biurze. Aby wybrać podłączony alarm, należy wziąć pod uwagę kilka elementów.
Rodzaje czujników w podłączonym alarmie.
Istnieją dwa rodzaje czujników stosowanych w połączonych systemach alarmowych w celu zapobiegania włamaniom i kradzieżom.
- Czujniki otwarcia. Zainstalowane na drzwiach lub oknach, wykrywają, kiedy drzwi lub okno są otwarte. Wówczas uruchomią one alarm. Niektóre czujniki są dwuczęściowe i magnetyczne. Najbardziej efektywne są czujniki otwarcia wibracji. Mogą one wykrywać nietypowe wibracje, na przykład gdy włamywacz puka do drzwi lub okna.
- Czujniki ruchu. Zwykle instalowane w rogu pomieszczenia, mogą wykryć poruszającą się masę. Część włamań dokonywana jest przez dach. Kombinacja czujników otwarcia i ruchu może wykryć wszystkie rodzaje wtargnięcia do Twojego domu lub biura. Niektóre podłączone systemy alarmowe mogą być uzupełnione o czujkę dymu, ciepła lub gazu. Umożliwiają one posiadanie systemu bezpieczeństwa zgrupowanego w aplikacji na smartfona.
Liczba czujników dla kompletnego systemu.
Montaż ilości czujników (lub detektorów) zależy od rodzaju domu, ilości okien i drzwi. W przypadku domu parterowego lub wielopiętrowego należy zainstalować czujniki otwarcia na każdych drzwiach i oknach w domu. To samo dotyczy mieszkań na parterze, pierwszym i ostatnim piętrze. Dla profesjonalnej instalacji ważne jest również, aby na każdych drzwiach i oknach znajdowały się czujniki otwarcia. W przypadku dużych biur można je umieścić na drzwiach i oknach na parterze. Czujniki ruchu są mniej ważne. Można je zamontować w części mieszkalnej, naprzeciwko wykusza, w korytarzu lub w miejscu z wyjściem na dach (np. schody na strych). Nie jest konieczne instalowanie czujników ruchu w każdym pomieszczeniu w domu lub biurze. Wreszcie, niektóre połączone systemy alarmowe oferują jedną lub więcej kamer nadzorujących oprócz czujników. Posiadanie zdjęć może być ważne, gdy padłeś ofiarą włamania, szczególnie dla policji i dla celów ubezpieczeniowych. Dzięki kamerze będziesz mógł w czasie rzeczywistym zobaczyć ze swojego smartfona, co dzieje się w Twoim domu. Może być również przydatny do monitorowania Twoich dzieci.
Jaką syrenę wybrać do mojego alarmu?
Syrena podłączonego alarmu może ostrzegać Ciebie, Twoich sąsiadów i włamywaczy. Istnieją syreny wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnątrz pomieszczeń wytwarza intensywny hałas, który budzi Cię i odstrasza włamywaczy. Intensywność dźwięku syreny jest zazwyczaj regulowana przez aplikację. Wskazane jest zainstalowanie alarmu z syreną o mocy większej niż 100dB. Na zewnątrz wydaje silny dźwięk i może emitować błyski świetlne. Zewnętrzna syrena może być użyta do informowania sąsiedztwa. Jednak w niektórych gminach ich stosowanie jest ograniczone.
Łączność i aplikacja na smartfony.
Łączność podłączonego alarmu odbywa się zazwyczaj z siecią WiFi w Twoim domu. Ustawianie parametrów odbywa się z poziomu aplikacji na smartfona oraz za pomocą WiFi, które jest bardziej na częstotliwości 2,4 GHz od Twojego routera WiFi. Dzięki temu alarm pozostaje stale podłączony do sieci domowej, nawet podczas nieobecności użytkownika. Za pomocą aplikacji można uzbrajać, rozbrajać i programować zdalnie. Niektóre modele są wyposażone w odznakę umożliwiającą wykonywanie czynności w pobliżu.