Jak usunąć ślady trawy z butów?
Ciekawostki

Jak usunąć ślady trawy z butów?

0 komentarzy

Ślady z trawy należą do tych, które najtrudniej usunąć. Najważniejsze, aby zadziałać jak najszybciej, dzięki temu nasze szanse na wyczyszczenie białego obuwia będą spore. Tak naprawdę zaschnięte, starsze plamy po trawie możemy usunąć jedynie silnymi detergentami lub w pralni chemicznej. Działajmy więc szybko, bo nie każdy ma dostęp do pralni tego typu, lub tkanina, na której jest plama, nie nadaje się do używania detergentu z drogerii.

  • Przygotujmy co mamy pod ręką. Świętnie sprawdzi się szare mydło, woda utleniona, alkohol 70% lub nawet mleko. Konieczna będzie biała bawełniana ściereczka lub szczoteczka z miękkim włosiem, na przykład do zębów lub inna do ciała.
  • W pierwszej kolejności świeże plamy potraktujmy wodą z szarym mydłem. Najczęściej to pomaga i dalsze działania są niepotrzebne. Szczególnie sprawdza się w przypadku tenisówek czy trampków. Materiał jest na tyle solidny, aby móc potrzeć mocniej, nawet szczoteczką. Raczej nie polecane jest moczenie butów w dużej ilości wody. Jeśli się uda, to działajmy punktowo.
  • Jeżeli szare mydło nie pomoże, na plamę możemy zastosować płyn do mycia naczyń rozcieńczony z wodą. Używajmy jednak płynu w jak najjaśniejszym kolorze, gdyż może odbarwić nasz materiał. Płyn do naczyń rozcieńczony z wodą sprawdza się także, podobnie jak szare mydło, na elementach gumowych. Dobrze usuwa zabrudzenia, wystarczy trochę cierpliwości i siły.
  • Możemy również wypróbować wodę utlenioną. Zwilżamy nią szmatkę i pocieramy plamę, ale najlepiej sprawdzić w mniej widocznym miejscu, czy pocieranie nie spowoduje pojawiania się kulek na tkaninie. Jeśli chodzi o elementy ze skóry, to powinna pomóc. W przypadku gumy ma mniej efektowne działanie.
  • Buty zabrudzone trawą można czyścić również za pomocą alkoholu 70% lub amoniaku rozcieńczonego. Nanieś alkohol na plamę, pozostaw go na tkaninie przez kilka minut, a później spłucz zimną wodą.
  • Zimna lub letnie woda to podstawa działania z plamami po trawie. Gorąca woda tylko utrwala brud.
  • Mleko i pasta z sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego też są polecane do czyszczenia, ale raczej tych drobniejszych plam i świeżych. Kwasek cytrynowy możemy zastąpić sokiem z cytryny.
  • Na szczęście buty robione są z coraz fajniejszych materiałów. Szczególnie jeśli chodzi o korki do gry w piłkę nożną. Łatwo je wyczyścić jeśli już na etapie zakupów zwrócimy uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane.
Zobacz także:  Kto to konkwistador?

Reasumując, zwróćmy uwagę, aby plamy usuwać na bieżąco, nie używać gorącej wody, a butów nie moczyć, gdyż posłużą nam krócej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*