Praca zdalna stała się częścią życia wielu ludzi, ale jak wygospodarować odpowiednią przestrzeń w domu, nawet jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu? Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci wydobyć jak najwięcej z małej przestrzeni, abyś mógł stworzyć domowe biuro, które pozwoli Ci być wygodnym i bardziej produktywnym podczas pracy zdalnej.
Pierwsze kroki: znalezienie idealnego miejsca na domowe biuro.
Istotne jest, aby w domu mieć przestrzeń przeznaczoną tylko do pracy. W ten sposób odróżnimy przestrzeń do pracy od przestrzeni do wypoczynku. Nasz umysł przyjmie pozycję w zależności od tego, gdzie się znajdujemy.
Jeśli zmylimy to, instalując biuro w salonie, dni będą bardziej stresujące i po kilku dniach zauważymy dodatkowy wysiłek związany z unikaniem rozproszeń.
Idealnie nadawałaby się garderoba lub pokój gościnny. Jeśli możemy również zlokalizować ten pokój jak najdalej od najbardziej ruchliwych miejsc w domu, tym lepiej. Jeśli mieszkasz w kawalerce, będzie to trudniejsze. Jednak nadal można odróżnić jeden obszar od drugiego, w tym samym pomieszczeniu, umieszczając ekran lub półkę.
Jeśli nie masz bariery oddzielającej te obszary i musisz pracować w tym samym miejscu, w którym masz telewizor, unikaj jego włączania, odwróć się do niego plecami i poszukaj miejsca, w którym Twój wzrok nie będzie nadmiernie rozpraszany. Jeśli chodzi o układ stołu, skorzystaj z narożników, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Stolik konsolowy o głębokości około 40 cm może być przydatny podczas pracy z laptopem. Przy takich wymiarach istnieją biurka składane lub montowane do ściany, które bardzo dobrze wpasowują się w małe przestrzenie.
Stwórz miejsce do przechowywania.
Na koniec zalecamy umieszczenie wysokiej półki w pobliżu miejsca pracy. Wybierz taki, który masz w domu i umieść go obok siebie w swoim miejscu pracy. W ten sposób będziesz mógł mieć pod ręką więcej potrzebnych przedmiotów, bez konieczności wstawania z fotela za każdym razem. Książki i foldery mogą być również przechowywane za monitorem.
Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie komody pod biurkiem. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ nie masz takiego biurka lub po prostu korzystasz z biurka tymczasowego, kilka podstawowych pojemników może pomóc w przechowywaniu nieporęcznych plików i dokumentów pod biurkiem. To będzie jak posiadanie własnego boksu, ale w zaciszu własnego domu.
Jak zmieścić technologię w małej przestrzeni roboczej?
Jeśli już wybrałeś przestrzeń, następną rzeczą do zrobienia jest określenie komputera i akcesoriów, których potrzebujesz. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, porządek i oszczędność dostępnej przestrzeni muszą mieć fundamentalne znaczenie.
Komputer i połączenie.
Oto kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze, aby zorganizować swoją przestrzeń, gdy już ją wybierzesz.
- Czy używasz komputera stacjonarnego? Wieża jest jednym z elementów, które mogą zajmować najwięcej miejsca w Twoim miejscu pracy. Opcją może być pozostawienie go na podłodze. Jeśli masz zwierzęta domowe lub małe dzieci, umieść go pod monitorem. Tylko uważaj, aby nie zablokować otworów wentylacyjnych i wlotów powietrza, jeśli Twoja wieża ma boczne otwory wentylacyjne.
- Jeśli rodzinny komputer stacjonarny nie wchodzi w grę (ze względów bezpieczeństwa, sytuacji lub z jakiegokolwiek innego powodu), a laptop również nie wchodzi w grę, ponieważ potrzebujesz dużego ekranu, możesz zdecydować się na rozwiązanie pośrednie.
- W tym przypadku All-in-One mogą być bardzo zalecane, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca, ponieważ są praktycznie monitorem, do którego dodaje się mysz i klawiaturę. Mogą być one szczególnie przydatne przy urządzaniu biura w małym pomieszczeniu, a jeśli wymagają tego okoliczności – w kącie salonu lub kuchni.
- Router – niezbędny element. Istnieją pewne przestrzenie, w których należy umieścić sprzęt routera, aby połączenie działało płynnie i nie było żadnych przestojów ani przerw. Możesz również zainstalować na swoim telefonie komórkowym aplikację, która wykrywa, które kanały Wi-Fi są mniej nasycone, dzięki czemu możesz się z nimi połączyć i działać szybciej. Narzędzie “Wi-Fi Analizer” jest darmowe i może wyciągnąć Cię z kłopotów w sekundę.
- Ogólna rada: staraj się, aby router znajdował się w tym samym pomieszczeniu co komputer. Jeśli nie jest to możliwe, należy przesunąć go tak, aby uzyskać możliwie czystą linię, omijając kolumny i ściany nośne, które mogą utrudniać odbiór sygnału.
Urządzenia peryferyjne: wygoda bez plątaniny kabli.
Co za dużo kabli! Bardzo praktycznym sposobem na uniknięcie zamieniania miejsca pracy w plątaninę kabli jest postawienie kilku krawatów ogrodowych lub gumowych opasek i plastiku, aby zamknąć produkty zasilające. Zyskasz nie tylko na porządku, ale także unikniesz potknięć i strachu przed dziećmi lub zwierzętami domowymi
Lepsza łączność bezprzewodowa. Drukarka Wi-Fi zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż drukarka przewodowa. Przestrzeń jest zoptymalizowana, a Ty masz mniej inwazyjnych elementów, które Cię rozpraszają. Wspaniałą rzeczą w tego typu urządzeniach jest to, że można nawet przechowywać drukarkę w szafce i po prostu wrzucić kabel zasilający do najbliższego gniazdka. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z bezprzewodowych kabli i myszy. Jeśli jest to urządzenie wielofunkcyjne, atramentowe lub laserowe, możesz skanować i kserować za pomocą tego samego urządzenia, zwielokrotniając jego wszechstronność do pracy w domu.
Wśród przedmiotów pracy, które towarzyszą nam na co dzień, powinno znaleźć się również wygodne krzesło przygotowane na długie dni pracy. Nie skąpić na zakup dobrego krzesła do biurka dla Twojego biura domowego, zwłaszcza, że mówimy o zdrowiu. Nie spiesz się, ponieważ Twoja decyzja będzie miała wpływ na Twoje plecy, szyję i nerki. Zaleca się zwrócenie uwagi na podparcie lędźwi i elastyczność, obecność podłokietników z regulacją wysokości oraz, opcjonalnie, na to, czy fotel posiada zagłówek.
Jak stworzyć optymalne środowisko, aby być bardziej produktywnym podczas pracy zdalnej?
Miejsce pracy powinno spełniać szereg optymalnych wymagań pod względem atmosfery, a mamy tu na myśli wszystko to, co poza funkcjonalnością oddziałuje na nasze zmysły. W ten sposób nasze dobre samopoczucie będzie miało bezpośredni wpływ na naszą produktywność. Mówimy o świetle, porządku wizualnym i temperaturze.
Dobrze oświetlone miejsce.
Wydaje się to oczywiste, ale jeśli chodzi o wybór miejsca pracy, światło jest kluczem do sukcesu. Jeśli to możliwe, zadbaj o to, aby miejsce pracy było skąpane w naturalnym świetle; dzięki temu unikniemy uczucia klaustrofobii, a nasz wzrok będzie nam za to wdzięczny. Idealnie byłoby, gdyby ściany były również w jasnych lub neutralnych odcieniach. Ogólnym zaleceniem jest, aby naturalne światło było skierowane w Twoją stronę. Bezpośrednie światło słoneczne pozwala uniknąć uczucia zamknięcia i pomoże nam ograniczyć użycie lamp.
Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się, aby światło wpadało z boku. Nigdy nie jest wskazane, aby za monitorem znajdowało się okno; widoczność monitora drastycznie się zmniejsza i powstają niepotrzebne cienie. Niektóre monitory mogą również powodować denerwujące odbicia. Jeśli pomieszczenie, w którym zainstalowany jest komputer, nie ma okna, spróbuj użyć neutralnej żarówki LED o dużej mocy. Bardzo dobrze symulują one naturalne światło i pomogą Ci zrelaksować oczy w przeciwieństwie do tych o zimnych lub zbyt ciepłych tonach. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, czas wypróbować inteligentny zestaw oświetleniowy, który da Ci możliwość eksperymentowania z intensywnością, odcieniami, a nawet interakcji z Twoim telefonem komórkowym.
Postaw na minimalizm.
Rozproszenia nie są tylko słuchowe. Owszem, włączone radio, rozmowa w pobliżu czy telewizor z wiadomościami to świetne sposoby na odwrócenie uwagi, ale biurko pełne bezużytecznych przedmiotów, zbędnych ozdób, resztek jedzenia, opakowań, popielniczek wcale nie pomaga. Codziennie rano zwróć uwagę na swoje biurko i usuń z niego wszystko, co nie pomaga Ci w pracy.
Regulacja temperatury.
Jeśli udało Ci się wyczyścić sporą szafę, aby postawić komputer, lub masz do dyspozycji bardzo mały pokój, zwróć uwagę na grzejnik. Nie powinieneś być w żadnym wypadku zimny, ale uważaj, bo odwrotna sytuacja też nie jest wskazana. Ciepło z komputera, w połączeniu z jego ciągłą obecnością przez wiele godzin, może z łatwością podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 2 lub 3 stopnie.
Wyreguluj kaloryfer lub nawet zainstaluj inteligentny zawór z wyłącznikiem czasowym; w ten sposób Twoje nowe biuro będzie miało odpowiednią temperaturę, nie cieplejszą ani chłodniejszą niż reszta domu. Z drugiej strony, jeśli w pomieszczeniu jest klimatyzacja, postaraj się zmniejszyć jej częstotliwość. Nie jest dobrze być bezpośrednio nad głową przez cały dzień, zwłaszcza jeśli masz problemy z gardłem.