Ciekawostki

Jak uniknąć objawów zmęczonych oczu?

0 komentarzy

W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie pełnym tabletów, laptopów, telefonów komórkowych itp. Dodatkowo towarzyszą nam portale społecznościowe i dobrze znane komunikatory, którym poświęcamy wiele godzin w naszym codziennym życiu. Nasze nowe sposoby czytania oraz nowe technologie i sieci społecznościowe potencjalnie zwiększyły liczbę godzin, w których patrzymy na ekrany, a tym samym narażają nasze oczy na suchość lub zmęczenie oczu.

Związek między ekranami a zmęczeniem oczu.

Związek ten jest niepodważalny, a prawda jest taka, że nasze oczy męczą się, gdy godzinami wpatrujemy się w ekran lub intensywnie czytamy. Zmęczenie i znużenie wzroku występują głównie z dwóch powodów:
a. ekrany są źródłem bezpośredniego światła padającego na nasze oczy;
b. odległość, w jakiej umieszczamy ekran od naszych oczu.

Co to jest zmęczenie oczu?

Ten fakt może Cię zaskoczyć, ale rzeczywistość jest taka, że prawie 90% populacji w wieku powyżej 45 roku życia cierpi na prezbiopię, lepiej znaną jako zmęczenie oczu. Prezbiopia to anomalia wzroku spowodowana upływem czasu i wiekiem osób, które na nią cierpią. Ku naszemu wielkiemu żalowi, ponieważ jest to spowodowane starzeniem się naszych oczu, jest więcej niż prawdopodobne, że wszyscy będziemy cierpieć z tego powodu w pewnym momencie naszego życia. W nieco bardziej techniczny sposób, wyjaśnienie jest następujące: Wraz z upływem lat soczewka krystaliczna, która jest naturalną soczewką naszego oka, jak również więzadła i mięśnie, które ją pokrywają, stopniowo tracą elastyczność, a ponieważ stają się coraz bardziej sztywne, nasza soczewka krystaliczna ma trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości, jak to miało miejsce wcześniej. Upływ czasu dotyka nas wszystkich, bez wyjątku, i dotyczy to również naszych organów życiowych. Korzystanie z technologii, spędzanie długich godzin przed ekranami, a nawet sytuacje stresowe mogą przyspieszyć ten naturalny proces, a zmęczony wzrok może pojawić się w naszym życiu wcześniej.

Zobacz także:  Jakie koktajle podnoszą odporność?

Jakie są główne objawy przemęczenia oczu?

 • Kłujące oczy.
 • Zaczerwienienie oczu i podrażnienie.
 • Swędzące oczy.
 • Sporadycznie pieczenie w okolicy oczu.
 • Potrzeba przetarcia oczu.
 • Sporadyczne zawroty głowy.
 • Dyskomfort w tylnej części szyi i okolicy karku.
 • Trudności w czytaniu drobnego druku.
 • Umiarkowany ból głowy.
 • Dyskomfort przy dobrym skupieniu wzroku.
 • Potrzeba więcej światła: zauważasz, że potrzebujesz coraz więcej światła, aby uzyskać dobre widzenie.
 • Problemy z czytaniem: czasami masz wrażenie, że litery są stłoczone razem.
 • Problemy w życiu codziennym: czynności takie jak prowadzenie samochodu czy pisanie wymagają coraz większego wysiłku.
 • Pojawia się zmęczenie oczu: zauważasz, że musisz odpocząć oczom po wysiłku związanym z czytaniem czegoś.

Wskazówki, jak zmniejszyć objawy zmęczenia oczu.

 1. Odpoczynek dla oczu. Istotne jest, aby odpocząć oczy co jakiś czas, to pomoże i poprawi zdrowie oczu. Zaleca się przerwę 5-10 minutową, jeśli czytasz od co najmniej godziny.
 2. Zmiana ostrości. Choć może się to wydawać żartem, mięśnie oczu potrzebują czasem rozregulować ostrość, dlatego zalecamy zmianę ostrości co około 20 minut do pół godziny.
 3. Nie zapominaj o mruganiu. Jeśli jesteśmy zajęci i skupieni na konkretnym zadaniu, zdarza nam się mrugać mniej, ważne jest, abyśmy nie zapominali o tym kroku, który utrzyma nasze oczy nawilżone i zapobiegnie pojawieniu się suchości oczu. Pamiętaj o tym!
 4. Regulacja jasności i kontrastu. Jest to bardzo ważne, należy dostosować zarówno jasność jak i kontrast ekranu w stosunku do światła otoczenia. Zawsze szukaj przestrzeni, w których możesz zmniejszyć jasność, ponieważ lubisz naturalne światło.
 5. Odległość od ekranu. To bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać, to nie jest głupia rzecz. Zaleca się, aby ekran komputera znajdował się w odległości ponad 50 cm od użytkownika i nieco poniżej jego oczu, aby uniknąć przeciążenia oczu.
 6. Dostosuj rozmiar czcionki. Jest to ważne, aby uniknąć zmęczenia oczu i nadmiernego skupienia wzroku.
 7. Unikaj nadmiernego korzystania z mediów elektronicznych. Chociaż wiemy, że to popołudnie jest skomplikowane, prosimy Cię, abyś unikał korzystania z nich, gdy jesteś zmęczony.
 8. Sztuczne łzy. Są dobrym rozwiązaniem, gdy masz suche oczy lub ciało obce, które sprawia, że czujesz się niekomfortowo, to rozwiązanie utrzyma twoje oko nawilżone.
 9. Badania kontrolne. Ważne jest, aby przynajmniej raz w roku udać się do okulisty w celu sprawdzenia, czy nie ma problemów z widzeniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*