O dzieciach z rodzin wielodzietnych mawia się, że wychowują się same, ale to nieprawda. Od rodziców zależy, czy ich pociechy będą się wzajemnie wspierać. Kontakty z rodzeństwem są równie ważna dla rozwoju dziecka, jak te z rodzicami. Mama i tata dają nam poczucie bezpieczeństwa, relacje z bratem czy siostrą uczą przyjaźni, zaufania, szacunku do inności. Rodzeństwo wyposaża dziecko w bagaż doświadczeń, z którym wkracza w dorosłe życie. Głównie jednak od rodziców zależy to, czy będzie on wypełniony dobrymi wspomnieniami, czy też położy się cieniem na wzajemnych kontaktach ich potomstwa. Pamiętając o zasadach, masz szansę sprawić, że dzieci będą dla siebie przyjaciółmi, zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości.
Nie faworyzuj
Z jednym dzieckiem masz większe problemy, z innym mniejsze, ale staraj się obdarzać je uczuciami sprawiedliwie. Pamiętaj, że dzieci wyczuwają emocje szybciej niż sami sobie je uświadamiamy. Dziecko musi czuć, że ma w tobie oparcie.
Nie zmuszaj
Nie zmuszaj starszego dziecka do opiekowania się młodszym rodzeństwem. Nawet, jeśli dla ciebie nowonarodzony maluszek jest najcudowniejszym stworzeniem na świecie, nie musi być nim dla siostry czy brata. Weź pod uwagę, że np. starsze właśnie zostało zrzucone z piedestału jedynaka i ma prawo reagować na tę sytuację różnie. Od niechęci, strachu, wycofania po euforię. Proś o pomoc, gdy musisz pilnie wyjść do sklepu. Jeśli nadal będzie odmawiać, nie naciskaj, bo jest tylko dzieckiem, nie niańką rodzeństwa.
Nie przyklejaj łatek
Nie nazywaj dziecka “trudnym”, “leniwym” czy “powolnym”. Rodzice z wygody przypinają dzieciom etykietki po to, by nie musieć poznawać ich złożonej natury. Takie postępowanie mści się dotkliwie na nie tylko relacjach między rodzeństwem, ale także na całej rodzinie. Nikt z nas nie jest dobry czy zły, głupi czy mądry. Bywamy różni w różnych sytuacjach i to dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Nie porównuj
To chyba jeden z najczęściej popełnianych błędów wychowawczych. Nawet nie zauważamy, gdy chwaląc jedno dziecko, jednocześnie ranimy drugie, mówiąc, np. “zobacz, twój brat znowu dostał szóstkę, a ty?”. Wydaje nam się, że postępujemy słusznie, zachęcając dziecko do zdrowej rywalizacji, a tak naprawdę niszczymy dobre relacje między rodzeństwem.
Nie wymagaj dzielenia się
Zwłaszcza tymi rzeczami, na których dzieciom zależy najbardziej. Nie odbieraj zabawki starszemu, nawet, jeśli młodsze z krzykiem domaga się jego samochodzika. Dziecko ma prawo do własności na równi z dorosłymi. Jeśli chcesz nauczyć je dzielenia się, zamiast wymuszać, po prostu zapytaj, dlaczego nie chce pożyczyć lub pokazać siostrze swojego auta. Uszanuj jego argumentację.
Zapewnij każdemu z dzieci osobną przestrzeń
Do nauki i zabawy, urządzoną zgodnie z jego upodobaniami. Jeśli stać cię na to, przystosuj dla każdego z nich osobny pokój, pamiętając, że ma prawo przebywać w nim, ile i kiedy chce, nie tylko w czasie snu czy nauki.