Jak mieć więcej czasu?
Ciekawostki

Jak mieć więcej czasu?

0 komentarzy

Funkcjonowanie w ciągłym pośpiechu i brak czasu to coś, co bardzo obniża naszą jakość życia. Niestety tak obecnie wygląda codzienność wielu Polaków, którzy największą część czasu poświęcają na pracę a brakuje im go dla rodziny i dla siebie. Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to, by poprawić swoją produktywność i zyskać cenny czas.

Powody dla których brakuje nam czasu?

Obecnie bardzo dużo osób pochłoniętych jest pracą i zarabianiem pieniędzy. Żyjemy w bardzo zabieganych czasach i często wpadamy w pułapkę porównywania się do innych, którym chcemy dorównać. Należy sobie uzmysłowić, że nie żyjemy jednak po to, by tylko pracować. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wygląda nasza praca i ile pochłania ona czasu. Bardzo często jest tak, że czas na pracę wynosi nawet kilkanaście godzin dziennie. Jednak jeśli przyjrzymy się temu bliżej okaże się, że samej pracy jest ledwie kilka godzin. Na czym więc tracimy tę resztę czasu? Otóż zazwyczaj ten czas tracimy na zwlekaniu i odkładaniu naszych zadań. Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, gdy mamy pracę której nie lubimy albo gdy jesteśmy wypaleni. Warto więc do minimum zmniejszyć czas, kiedy to ani nie pracujemy, ani nie odpoczywamy. Wiele osób traci czas także na długie dojazdy oraz przez to, że brakuje im dobrej organizacji w życiu codziennym i zwykłe czynności zajmują dużo więcej czasu niż powinny.

Co robić by mieć więcej czasu na to, co ważne?

Przede wszystkim warto wprowadzić nawyk działania według list zadań. Wiele osób się przed tym wzbrania sądząc, że listy są długie, męczące i nudne. Tymczasem chodzi o to aby stworzyć możliwie krótką listę, gdzie są góra trzy, cztery duże zadania. Najważniejszym punktem całej procedury jest określenie zadania priorytetowego czyli takiego które przybliża nas do realizacji najważniejszego celu. Takie zadanie bezwzględnie należy wykonywać jako pierwsze. Wiadomo, że zawsze mogą się przydarzyć czynności nieprzewidziane i zadania z dalszej części listy nie zostaną wykonane danego dnia. W ten sposób zawsze to, co najważniejsze będziemy mieć zrobione.
Należy też podjąć walkę z prokrastynacją czyli z odwlekaniem. Zwykle odkładamy na później zadania, których nie lubimy, zadania których nie widzimy sensu oraz te zadania, które są bardzo duże. Dobrym sposobem na to jest dzielenie zadań na malutkie etapy i sukcesywne wykonywanie ich krok po kroku. Ze zwlekaniem kategorycznie należy walczyć, bo bardzo nas to rozprasza, powoduje rozdrażnienie i obniża to naszą efektywność.

Zobacz także:  Jak żyć lepiej i osiągać cele?

Warto również postawić na delegowanie zadań. Jeśli ktoś prowadzi firmę i zatrudnia pracowników powinien zlecać swoim ludziom wszystkie te zadania, przy których jego obecność nie jest niezbędna. Delegowanie zadań można też realizować w zakresie własnego gospodarstwa domowego. Na przykład sprzątanie powinno być dzielone między wszystkich domowników i każdy powinien mieć wyznaczone swoje czynności. Wartość delegować zadania na zewnątrz także płacąc za nie. Dotyczy to korzystania z firm sprzątających, z pralni, z cateringu dietetycznego czy zlecania usług remontowych fachowym ekipom. Bardzo często po przeliczeniu kosztów i oszacowaniu ile czasu zajmie nam wykonanie czegoś osobiście, okazuje się że dużo bardziej opłaca się zlecić coś na zewnątrz a samemu zyskać czas, który wykorzystamy według swoich potrzeb.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*