Ciekawostki

Jak czyścić i dezynfekować telefon?

0 komentarzy

Większość z nas posiada telefon komórkowy albo stacjonarny. Jest to niesamowicie przydatne urządzenie w sytuacji, gdy chcemy szybko się z kimś skontaktować, albo jesteśmy chorzy i nie chcemy stracić więzi z przyjaciółmi czy nowo poznanym chłopakiem bądź dziewczyną. Telefon służy nam również do załatwiania ważnych spraw, których z przyczyn niezależnych od nas nie możemy załatwić osobiście. W takich momentach to urządzenie jest dla nas zbawieniem. Wybierając telefon komórkowy, możemy również wysyłać wiadomości email, mieć dostęp do konta bankowego, wysyłać elektroniczne wnioski do Urzędu Miasta, Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwości jest wiele. Pewne jest to, że teraz mało kto jest w stanie przetrwać jeden cały dzień bez tego urządzenia. Bardzo często ma również funkcję przenośnego zegarka, tradycyjny już odchodzi w zapomnienie. Chyba że mowa o elektronicznym z różnego rodzaju funkcjami typu alarm, mierzenie ciśnienia, pulsu, liczby kroków itp.

Wybierając telefon komórkowy trzeba mieć świadomość, że przez ciągłe dotykanie oraz przemieszczanie tego urządzenia, jest bardziej podatny na zabrudzenia, zarazki czy bakterie. Czyszczenie oraz dezynfekcja tego urządzenia jest szczególnie ważna ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Wirusy oraz bakterie najczęściej osadzają się na przedmiotach, ubraniach. Jednym słowem są wszędzie. Rozprzestrzenianie ich jest bardzo szybkie. Nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć gołym okiem, dlatego należy często myć ręce i czyścić oraz dezynfekować urządzenia, z którymi mamy często kontakt w ciągu dnia. Najbardziej popularny jest telefon. To właśnie przez kontakt z nim i innymi rzeczami, możemy zarazić się i zachorować. Oprócz mycia rąk należy również pilnować czystości w związku z naszym ulubionym przyjacielem – telefonem. Korzystamy z niego codziennie i to po kilkadziesiąt razy, dlatego można powiedzieć, że jest ono źródłem bakterii, wirusów. Przed rozpoczęciem czyszczenia oraz dezynfekowania telefonu komórkowego, powinniśmy najpierw sami bardzo dokładnie umyć ręce. Pozwoli nam to nie przenosić zarazków z rąk na telefon. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie urządzenia. Sprawdzamy czy przypadkiem nie jest podłączony do komputera za pomocą kabla USB. Odłączamy również wszystkie inne kable słuchawki, ładowarkę. Jeśli mamy na telefonie jakieś etui, pozbywamy się go. Następnie należy przygotować ciepłą wodę z mydłem (w przypadku gdy telefon jest w pełni wodoodporny) oraz mikrofibrę, albo specjalne chusteczki antybakteryjne na bazie alkoholu do czyszczenia telefonu albo okularów (gdy telefon nie jest wodoodporny). Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, warto zapamiętać, że ściereczka ma być lekko zwilżona, zbyt duża ilość wody może dostać się w niepowołane miejsca np. głośnik w telefonie.

Zobacz także:  Czy empatia to atut czy słabość lidera?

W przypadku używania specjalnych chusteczek antybakteryjnych sprawa jest prosta. Wystarczy delikatnie, ale bardzo dokładnie umyć każdy element telefonu. Pamiętajmy, aby unikać miejsc gdzie są gniazda np. na słuchawki czy do ładowarki. Zalanie ich może spowodować złe funkcjonowanie telefonu, a niekiedy telefon nie nadaje się już do użytku. Po zakończeniu mycia oraz dezynfekcji telefon powinien być suchy. Jeśli widać elementy mokre, wilgotne najlepiej wziąć ręcznik papierowy i wytrzeć. Nie ma konkretnych wytycznych co do tego jak często powinniśmy myć i dezynfekować urządzenie, jakim jest telefon. Jedni mogą stwierdzić, że robią to tylko i wyłącznie wtedy kiedy widać, że jest już brudny. Ale jest też grupa osób, która potrafi dezynfekować komórkę nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Czemu mówię głównie o telefonie komórkowym? Ponieważ, właśnie to urządzenie jest najbardziej narażone na przenoszenie bakterii czy wirusów. Jest ono z nami w wielu miejscach i nie zawsze mamy czyste ręce, gdy ktoś dzwoni do nas , a my odbieramy. Myślę, że telefon nie powinien być czyszczony oraz dezynfekowany tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest brudny, ale dobrze by było przynajmniej rano i wieczorem poświęcić parę minut aby go odświeżyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*