Ciekawostki

Ile kosztuje szczepionka na COVID?

0 komentarzy

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie z dnia na dzień zmienia się. Covid-19 to choroba wirusowa, która atakuje głównie górne drogi oddechowe. Rozpoznawalne są trzy grupy przechodzenia koronawirusa: bezobjawowa, łagodna oraz ciężka. Ta pierwsza jest „najlepsza”, osoba chora nawet nie wie kiedy przechodziła koronawirusa, ani od kogo się zaraziła. Objawy łagodne to przede wszystkim: gorączka, kaszel, ogólne osłabienie, utrata węchu i lub smaku. Rzadziej odnotowywane były: bóle głowy, bóle gardła, biegunka, wysypka na skórze, bóle mięśni, nudności, wymioty. Niestety zdarzają się również osoby z ciężkim przebiegiem choroby. W takich przypadkach atakowane są płuca. Odnotowuje się wtedy często zapalenie płuc, duszności, utratę logicznego myślenia, utratę zdolności poruszania się, niewydolność oddechową. Często w przebiegu ciężkim wymagana jest hospitalizacja i podłączenie chorego pod respirator. Najgorszy scenariusz to zgon osoby zarażonej Covid-19. Obecnie mówi się, że objawy zarażenia koronawirusem mogą wystąpić między 5 a 10 dniem po kontakcie z osobą z potwierdzonym wynikiem pozytywnym. Osoby, które są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby to osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi.

Sposób zarażenia się jest szczególnie ważny. Według lekarzy, najprościej zarazić się podczas rozmowy, kichnięcia, kaszlnięcia, czyli drogą kropelkową. Jest też możliwość zarażenia się poprzez przedmioty. Tak się dzieję, w przypadku gdy osoba zarażona koronawirusem kichnie czy kaszlnie na dany przedmiot. Osoba wtedy jeszcze zdrowa dotknie tego przedmiotu zakażonego, a następnie swoją ręką dotknie usta, nosa albo oczu. W przypadku gdy w przedszkolu czy żłobku zostaje potwierdzony pozytywny wynik u dziecka, placówka ma obowiązek wyczyszczenia całej sali, gdzie przebywało to dziecko. Ma to na celu usunięcie potencjalnego źródła zakażenia następnych dzieci.

Mówi się już o końcu czwartej fali koronawirusa. Dużo osób się zastanawia jak to czwartej, skoro jeszcze dobrze druga i trzecia się nie skończyły. Niestety to nie my decydujemy o mówieniu, że coś się zaczęło lub skończyło. Koronawirus to temat rzeka. Zdania na temat koronawirusa są podzielone. Niektórzy nie wierzą w istnienie tego wirusa. Inni podchodzą do temat wręcz z obsesją. A jeszcze inni ludzie uważają że może i jest coś takiego jak koronawirus, ale za często jest mylony z grypą czy przeziębieniem, w szczególności w okresie zimowych. Nieraz słyszy się że ktoś kichnie czy od kaszle suche powietrze, a inni już traktują go jak nosiciela koronawirusa i odsuwają się na kilka metrów.

Zobacz także:  BLW - metoda rozszerzania diety niemowląt

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem, powinno się odnotować bardzo wysoki wskaźnik szczepień. Niestety ze względu na podział społeczeństwa dotyczący opinii o koronawirusie, nie wszyscy czują potrzebę zaszczepienia się. Druga kwestia to maseczki ochronne. Większość maseczek jest jednorazowych. Ale prawda jest taka, że jakbyśmy musieli wymieniać maseczkę za każdym razem gdy idziemy do innej placówki czy zamkniętego pomieszczenia to albo byśmy zbankrutowali albo nigdzie nie wychodzili. Obecnie nakaz noszenia maseczki jest w miejscach zamkniętych na przykład: sklepy, banki, urzędy, przedszkola, galerie itp.

Pierwsza szczepionka dostępna w Polsce była w grudniu 2020 roku. Wyróżniamy cztery rodzaje szczepionki: mRNA Pfizer/BioNTech, mRNA Moderna, AstraZeneki, Johnson&Johnson. Zaszczepienie się którąkolwiek szczepionką nie znaczy, że nie będziemy chorzy na koronawirusa. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów. Przystąpienie do szczepienia jest dobrowolne. Od 1.03.2022 jedynie pracownicy i studenci zawodów medycznych muszą być w pełni zaszczepieni, jeśli chcą dalej pracować. Wszyscy inni obywatele nie mają takiego obowiązku, aczkolwiek jesteśmy zachęcani do tego działania. Im więcej osób się zaszczepi tym mniejsze wskaźniki zachorowalności na koronawirusa. Na ten moment szczepionki są bezpłatne, aczkolwiek w lipcu 2021 roku były rozmowy w Ministerstwie Zdrowia o wprowadzeniu opłat za szczepienie. Opłata jaka była sugerowana to 60zł za jedną dawkę. Myślę, że gdybyśmy musieli płacić za te szczepionki to połowa społeczeństwa w ogóle nie myślałaby o tym sposobie ochrony.

Na ten moment szczepienie jest nieodpłatne, wykonywane na podstawie e-skierowania wystawionego przez Ministerstwo Zdrowia. Logując się na Internetowe Konto Pacjenta jesteśmy w stanie zobaczyć czy mamy wystawione skierowanie. Wystarczy, że przed szczepieniem wypełnimy krótką ankietę o stanie zdrowia. Zaszczepić się można w Ośrodku Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w wyjazdowych punktach szczepień, w niektórych aptekach, zakładach pracy, w Mobilnych Jednostkach Szczepień.

Po przyjęciu szczepionki otrzymujemy Unijny Certyfikat Covidowy. Po pierwszej dawce, certyfikat jest ważny 1 równy rok. Jest możliwość uzyskania Unijnego Certyfikatu Covidowego również w sytuacji, kiedy:

  • jesteśmy ozdrowieńcem (ważność takiego testu jest do 180 dni od dnia wyniku pozytywnego)
  • otrzymaliśmy wynik negatywny z wymazu (wynik jest ważny 48 godzin)
Zobacz także:  Pierwsze sztućce dziecka. Jakie powinny być?

Unijny Certyfikat Covidowy można sobie pobrać ze strony Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy mieć Profil Zaufany aby móc się zarejestrować. Znajdziemy tam dużo przydatnych informacji takich jak: recepty (kod dostępu, nazwę leku, odpłatność), zdarzenia medyczne (hospitalizacje), zwolnienia lekarskie (kto wystawił, na jak długo, z jakim kodem choroby) i wiele innych. Unijny Certyfikat Covidowy możemy również mieć dzięki aplikacji mObywatel. W tym przypadku nie da się pobrać certyfikatu w formie papierowej, jedynie elektronicznie.

Podsumowując Covid-19 to choroba wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe. Można zarazić się poprzez drogę kropelkową (kichanie, kaszlnięcie, rozmowa) lub poprzez zakażone przedmioty. Przebieg tej choroby może być bezobjawowy, łagodny lub ciężki. Dużo osób nawet nie wie kiedy chorowało po usłyszeniu, że ma przeciwciała. Objawami łagodnymi są: gorączka, kaszel, uczucie zmęczenia, utrata węchu i lub smaku. W cięższych przypadkach odnotowuje się zapalenie płuc, niewydolność oddechową, duszności, problemy ruchowe, utrata logicznego mówienia. Na przebieg ciężki, najbardziej są narażone są osoby starsze oraz osoby z chorobami współistniejącymi szczególnie mowa o chorobach przewlekłych. Obecnie jest nakaz noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych. Ministerstwo Zdrowia zachęca do zaszczepienia się. Ważne aby pamiętać, że szczepionka nie spowoduje że nie zarazimy się koronawirusem. Ma na celu zmniejszenia prawdopodobieństwa ciężkiego przebiegu choroby. Na ten moment mamy cztery rodzaje. Są całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Od 1.03.2022 obowiązek zaszczepienia się pełnymi dawkami mają pracownicy służby zdrowia oraz studenci kierunków medycznych. Jest możliwość Otrzymania Unijnego Certyfikatu Covidowego w przypadku, gdy jesteśmy zaszczepieni lub ozdrowieńcami albo mamy wynik negatywny przeciw koronawirusie z wymazu z gardła lub nosa. Długość ważności takiego Certyfikatu jest różny. Wynik testu jest ważny 48 godzin, certyfikat ozdrowieńca do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu, a szczepionka jedną dawką jest ważna jeden rok.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*