Ciekawostki

Ile kosztuje prawo jazdy?

0 komentarzy

W dzisiejszych czasach samodzielność i komfort przemieszczania się jest niesamowicie ważny. Szczególnie młodzi ludzie, pełni ambicji oraz chęci do działania skupiają się na tych wartościach. Młodzież tylko czeka kiedy osiągnie pełnoletność, aby wejść w życie dorosłe. Oprócz legalnego picia alkoholu marzy się im uzyskanie prawo jazdy. Oczywiście nie każdy chce je robić, ale spora część młodych ludzi. Pełnoletność daje dużo korzyści, ale i sprawia że trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny. Już nie jest się tak bezkarnym jak wcześniej. Każdy „wyskok” w postaci na przykład zakłócania ciszy może wiązać się z mandatem. A wtedy trzeba brać odpowiedzialność za swoje występki, a nie kryć się za rodzicami.

Wkroczenie w życie dorosłe to nie tylko więcej przywilejów, ale i więcej obowiązków. Większość rodziców podnosi poprzeczkę i chce aby dziecko zaczęło szanować pieniądze. W takich przypadkach sugerują, aby pójść do jakiejś pracy na wakacje a nie tylko brać ciężko zarobione pieniądze od rodziców. Coraz więcej młodych ludzi zaraz po ukończeniu 18-stych urodzin, a często nawet chwile wcześniej zaczynają robić kurs na prawo jazdy. A to nie jest takie tanie. Z roku na rok koszt zrobienia prawa jazdy jest coraz wyższy. Ceny w Polsce różnią się. W głównych miastach w województwie ceny te są wyższe o 100-300zł, w porównaniu do mniejszych miast czy miasteczek.

Postanowiłam przeanalizować krok po kroku wszystkie uśrednione koszty zrobienia prawo jazdy kategorii B. Wybrałam tą kategorię bo jest najbardziej popularna, ale to nie znaczy, że innych nie ma. Niektóre zawody wymagają innych certyfikatów. Mamy szesnaście kategorii na prawo jazdy (informacje tu zawarte ze strony gov.pl):

  • AM. Tą kategorię można wyrobić od 14 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to motorower, mały quad oraz motorower/mały quad z małą przyczepą (w Polsce).
  • A1. Tą kategorię można wyrobić od 16 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to motocykl: o pojemności silnika do 125cm³, moc do 11 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg; motocykl o łącznej liczbie kół równej 3, moc do 15 kW; pojazdy wymienione w kategorii AM, w Polsce – wszystkie te pojazdy z przyczepą.
  • A2. Tą kategorię można wyrobić od 18 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to motocykl: moc maksymalna 35 kW, stosunek mocy do własnej wagi 0,2 kW/kg, motocykl o łącznej liczbie kół 3 do mocy maksymalnej 15 kW, pojazdy wymienione w kategorii AM oraz wszystkie wymienione pojazdy w tej kategorii z przyczepą (w Polsce).
  • A. Można wyrobić to prawo jazdy od 20 lat (w przypadku posiadania prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat), od 24 lat ( przypadku nie posiadania prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat). Pojazd jakim można się poruszać to motocykle bez ograniczeń mocy, pojazdy z kategorii AM, wszystkie wymienione pojazdy w tej kategorii z przyczepą (w Polsce).
  • B1. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 16 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to czterokołowiec oraz wszystkie pojazdy z kategorii AM.
  • B. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 18 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to samochód o masie maksymalnej 3,5 tony (oprócz autobusu oraz motocykla), samochód o masie maksymalnej 3,5tony z przyczepką o masie maksymalnej 750kg, pojazdy wymienione w kategorii AM, samochód o masie maksymalnej 3,5 tony (oprócz autobusu oraz motocykla) z przyczepką, ale razem nie mogą przekroczyć 3,5 tony. Tylko w Polsce w tej kategorii można jeździć: ciągnikiem rolniczym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg) albo pojazdem wolnobieżnym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg), gdy mamy prawo jazdy minimum 3 lata dopuszczalne jest jeżdżeniem motocyklem o pojemności silnika 125cm³, mocy maksymalnej 11 kW, a stosunek mocy do naszej masy to 0,1 kW/kg.
  • C. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 21 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to samochód o masie powyżej 3,5 ton (oprócz autobusu) i lub bez przyczepki o masie maksymalnej 750kg, pojazdy wymienione w kategorii AM
    Tylko w Polsce w tej kategorii można się poruszać: ciągnikiem rolniczym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg) albo pojazdem wolnobieżnym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg).
  • C1. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 18 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to samochód o masie powyżej 3,5 ton ale maksymalnie 7,5 ton (oprócz ciężarówki) i lub bez przyczepki o masie maksymalnej 750kg, pojazdy wymienione w kategorii AM. Tylko w Polsce w tej kategorii można się poruszać: ciągnikiem rolniczym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg) albo pojazdem wolnobieżnym (z lub bez przyczepki z masą całkowitą do 750kg).
  • C1+E. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 21 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to pojazdy o masie do 12 ton, który ciągnie pojazd z kategorii C1 lub przyczepę. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego z lub bez przyczepy.
  • C+E. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 21 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to wszystkie wymienione w kategorii C i przyczepy. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego z lub bez przyczepy.
  • D. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 24 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to autobus bez lub z przyczepką o masie do 750kg, pojazdy wymienione w kategorii AM. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego bez lub z przyczepą do 750kg.
  • D1. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 21 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to autobus do 16 osób plus kierowca, a długość nie przekraczająca 8 metrów bez lub z przyczepą o masie do 750kg, pojazdy wymienione w kategorii AM. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego bez lub z przyczepą do 750kg.
  • D1+E. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 21 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to zespół pojazdów z kategorii D1 i przyczepki. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego z przyczepą lub przyczepami
  • D+E. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 24 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to zespół pojazdów z kategorii D i przyczepki. Tylko w Polsce: zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego z przyczepą lub przyczepami.
  • T. Można wyrobić to prawo jazdy od ukończenia 16 roku życia. Pojazd jakim można się poruszać to ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny, pojazdy z kategorii AM, zespół pojazdów który składa się z ciągnika rolniczego/pojazdu wolnobieżnego z przyczepą lub przyczepami.
    Tramwaj
Zobacz także:  Dlaczego warto uprawiać sport?

Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy i otrzymać prawo jazdy poszczególnych kategorii należy:

1. Mieć numer Profilu Kandydata na Kierowcę. Można go uzyskać w wydziale komunikacji. Należy mieć ze sobą zdjęcia (koszt: 20-50zł w zależności od miasta), zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wyrobienia prawa jazdy (koszt 200-250zł w zależności od miasta). Do zrobienia niektórych kategorii należy mieć również testy psychologiczne.

2. Po załatwieniu powyższych dokumentów możemy przystąpić do kursu. Ceny są zróżnicowane w zależności na jaką kategorię:

  • Kategoria AM: 500-1500zł
  • Kategoria A1: 1500-2300zł
  • Kategoria A2: 1900-2300zł
  • Kategoria A: 1800-2400zł
  • Kategoria B1: 1800-2400zł
  • Kategoria B: 1700 – 2800zł.
  • Kategoria C: 2900-3700zł
  • Kategoria C1: 2000-2800zł
  • Kategoria C1+E: 2800-3900zł
  • Kategoria C+E: 3000-4500zł
  • Kategoria D: 3500-5500zł
  • Kategoria D1: 2800-3300zł
  • Kategoria D1+E: 2600-3500zł
  • Kategoria D+E: 2700-4000zł
  • Kategoria T: 1000-2000zł

Skąd takie widełki cenowe? W głównych miastach wojewódzkich te ceny są bardzo wysokie, a w małych miejscowościach ceny są niższe, bo i chętnych mniej. Ceny też mogą świadczyć o renomie i poziomu zdawalności w danej szkole jazdy. Ceny powyższe są cenami uśrednionymi. Wraz z biegiem lat, zapotrzebowaniem one będą ulegać zmianie. Do niektórych kategorii trzeba mieć dodatkowe kwalifikacje do przewozu osób i rzeczy.

3. Po wyjeżdżeniu odpowiedniej ilości godzin i zdaniu egzaminu wewnętrznego teoretycznego możemy przystąpić do zdawania w Ośrodku Ruchu Drogowego.
Za egzamin teoretyczny kategorii AM, A1, A2,A, B, B1, C, C1, D, D1, T zapłacimy 30 zł . Cena egzaminu praktycznego zależna jest od kategorii:

  • AM – 140zł
  • A1, A2, A – 180zł
  • B – 140zł
  • B1, C1, D1, T – 170zł
  • C, D, B+E – 200zł
  • C+E, C1+ E, D1+E, D+E – 245zł

4. Po zdanym egzaminie w Ośrodku Ruchu Drogowego udajemy się do wydziału komunikacji. Tam wnosimy opłatę 100,50 zł za wydanie prawa jazdy.

Zobacz także:  Jak budować wiarygodność w internecie?

Podsumowując ceny prawa jazdy znacznie się różnią. Każda kategoria ma swoje ceny. Wahania są duże ze względu na miejscowość oraz renomę szkoły jazdy. Niektórych kategorii nie zrobimy w małych miejscowości. Na przykład, aby zrobić prawo jazdy na kategorię D należy udać się do większego miasta Kraków, Warszawa, Toruń itp. Na pewno najbardziej popularną i najczęściej robioną kategorią jest B. Większość ludzi porusza się zwykłym samochodem osobowym i nie trzeba robić dodatkowych kursów. Niestety w przypadku na przykład kategorii D nie wystarczy mieć zrobionego kursu, aby wykonywać pracę z ludźmi. Do tej kategorii trzeba zrobić kwalifikację na przewóz osób lub rzeczy i za to dodatkowo trzeba zapłacić kilka tysięcy.

Także zanim weźmiemy się do robienia prawa jazdy, należy zagłębić się w temat. Specjalistyczne kwalifikacje nieraz wymagają dodatkowych kursów, które kosztują tyle co samo prawo jazdy. Decydując się na niektóre kategorie, należy sprawdzić czy cena podana w szkole jazdy, która nas interesuje jest ceną pełną. Przykład: wchodzimy na stronę szkoły jazdy gdzie chcemy zrobić kategorię D. Klikamy w cennik. I widzimy: kurs kategorii D po B – 5300zł; kurs kategorii D po C – 4400zł. Niektóre szkoły jazdy oferują zrobienie u nich kategorii D wraz z kwalifikacjami wtedy ceny mogą wyglądać tak: D po C z kwalifikacjami: 7000zł, D po B z kwalifikacjami: 8500. To są takie szczegóły, które ktoś kto się na tym nie zna nie będzie wiedział że potrzebne są dodatkowe kwalifikacje aby wozić ludzi. Samo zrobienie prawo jazdy nam nic nie daje, chyba że chcemy jeździć pustym autobusem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*