Ciekawostki

Ile kosztuje aparat na zęby?

0 komentarzy

Dużo ludzi inwestuje w siebie, szczególnie kobiety. Nienaganna figura, zdrowe i lśniące włosy, piękny uśmiech, proste zęby to coś co wiele osób chciałoby mieć. Niestety nie da się mieć wszystkiego, dlatego wybieramy takie inwestycje które są długotrwałe. Jeśli coś ma być na lata, społeczeństwo wie że warto inwestować. Nie ma wtedy znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna. Wizyta u kosmetyczki czy fryzjera to świetny pomysł na relaks. Ale jak wiadomo to jest relaks krótkotrwały i tylko na określony czas. Zmianę widać na parę tygodni. Na idealną figurę składa się dużo czynników pobocznych, na które nie wszyscy mają wpływ. Mówię tu na przykład o jakiś chorobach, które mają wpływ na metabolizm. Cukrzyca, niedoczynność tarczycy, insulinooporność itp. Oczywiście choroba nie może być wymówką. W dzisiejszych czasach medycyna tak poszła do przodu, że da się skutecznie walczyć z wagą przy różnych chorobach.

Moim zdaniem najlepszą inwestycja są zęby. Dlaczego? Po pierwsze piękny uśmiech to coś co widać od razu, gdy się człowiek uśmiecha. Nie rzadko mówi się, że jest on wizytówką wielu ludzi. Po drugie mając wyleczone zęby, poprawiamy również nasze zdrowie. Czasem zdarza się, że głowa nas boli od zmiany pogody, chorób różnego rodzaju, ale i od zębów. Nie leczone albo nie wyleczone zęby wpływają na nasz organizm. Stany zapalne od zębów też mogą mieć swoje skutki uboczne. Po trzecie inwestując w zęby inwestujemy w siebie. Piękny uśmiech, prosty zgryz to coś co poprawia nam samoocenę. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które zmagają się z nieakceptacją własnej osoby. Po czwarte piękny uśmiech jest inwestycją (finansową) długoterminową. Niekiedy aby poprawić swój wygląd twarzy trzeba zainwestować pieniądze właśnie w zęby. Niestety, gdy „obudzimy” się za późno albo nie dopilnujemy odpowiedniego okresu w naszym życiu za aparat na zęby trzeba płacić. Kwoty o których mowa to nie parę złotych, a duże pieniądze. Na cenę wpływają różne czynniki:

  • miejsce gabinetu prywatnego
  • rodzaj aparatu na zęby
  • rodzaj materiału wykonania
  • renoma gabinetu (opinie innych osób)
  • miasto
  • wykwalifikowany personel

Wybierając gabinet ortodontyczny przeważnie kierujemy się opiniami innych znajomych czy użytkowników internetu. Wiadomo cena wpływa też na wybór, ale w przypadku gdy decydujemy się na którykolwiek aparat na zęby zależy nam aby wszystko było zrobione fachowo. Skoro inwestycja ma być na lata to nie powinno się oszczędzać ze względu że gdzieś taniej o 10 czy 20 złotych. Myślę, że już nie jeden Polak zawiódł się na wyborze jakiegoś specjalisty sugerując się tylko i wyłącznie ceną.

Zobacz także:  Kto to konkwistador?

Aparat na zęby pełni kilka funkcji: estetyka twarzy, poprawa samopoczucia, usunięcie złych nawyków, długotrwały efekt, poprawa zgryzu oraz narządu żucia, zmniejsza ryzyko chorób przyzębia, próchnicy oraz nieprawidłowego starcia zębów. Jak już wcześniej wspomniałam cena zależna jest od rodzaju aparatu, na który się decydujemy.

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, który aparat jest nam bardziej potrzebny stały czy ruchomy. Aparaty wyjmowane stosowane są najczęściej u dzieci i młodzieży, a ich koszt to od 700 zł.. A stały działa 24 godziny na dobę. Jest niezwykle precyzyjny, jego skuteczność jest o wiele większa od ściąganych. Zakładany jest przez ortodontę, a pacjent nie musi przy nim praktycznie nic robić (oprócz mycia zębów). Składa się z tak zwanych zamków, pierścieni/rurek, połączone są ze szkliwem na zębach za pomocą specjalnego kleju.

Możemy wyróżnić aparaty stałe metalowe oraz stałe estetyczne. Ten pierwszy jest nieestetyczny i jego cena zaczyna się w Krakowie od 1500 zł a sięga nawet 3 tysięcy za jeden łuk. Wybierany jest szczególnie u dzieci i młodzieży, bądź w przypadku gdy nie jest bardzo widoczny (dolny łuk). Aparat stały estetyczny jest wykonany z najwyższej jakości i mało widoczny dla innych. Tu można wyróżnić aparat stały estetyczny szafirowy bądź stały estetyczny ceramiczny albo porcelanowy. Różnią się od siebie materiałem wykonania, rodzajem zamków. Tutaj cena zaczyna się od 2500 zl za jeden łuk. Wszystkie te kwoty są podawane od najniższych cen na rynku. Najdroższym typem aparatu jest lingwalny standardowy od 5500 zł za jeden łuk oraz lingwalny Incognito/Incognito Lite tutaj koszt aparatu zaczyna się od 7500 zł za jeden łuk. Powinno się pamiętać że do ceny aparatu na zęby trzeba doliczyć koszt wizyt kontrolnych (cena od 250 zł za 1 wizytę co 3-4 tygodnie). A aparat na zęby ma się minimum 1,5 roku nawet do 3 lat. Więc całkowity koszt aparatu łącznie z wizytami może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowując na koszt aparatu na zęby wpływa wiele czynników. Między innymi rodzaj wybranego aparatu, materiał wykonania aparatu, lokalizacja gabinetu ortodontycznego, miasto, renoma gabinetu, wykwalifikowani oraz popularni ortodonci. Trzeba podkreślić, że aparat ruchomy dla dzieci do 12 roku życia są bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena takiego aparatu dla osób powyżej 12 roku życia zaczyna się średnio od 700 zł. O wiele droższe są aparaty stałe. Tu ceny zaczynają się od 1500 zł wzwyż. Aparat stały metalowy jest mało estetyczny, ale skuteczny. Cena zaczyna się od 1500 zł za jeden łuk. Aparat stały estetyczny to koszt od 2500 złotych za łuk. Materiały z którego jest wykonany są wysokiej jakości. A sam aparat jest mało widoczny zarówno dla klienta jak i jego znajomych czy rodziny. Na niego decydują się osoby, którym zależy na estetyce. Jest jeszcze aparat lingwalny standard (5500 złotych za jeden łuk) oraz lingwalny Incognito / Incognito Lite (7500 złotych za jeden łuk).

Zobacz także:  Jak zdezynfekować mój sprzęt elektroniczny?

Te dwa ostatnie rodzaje aparatu są tak zwane premium. Te aparaty są już dla bardzo wymagających klientów którym zależy na jakości wykonywanych usług oraz swoim wyglądzie, bardziej niż na pieniądzach. Podkreślam że wszystkie te kwoty są podawane za jeden łuk. Do tego trzeba doliczyć koszt wizyt kontrolnych. Najczęściej są one ustalane co 3 lub 4 tygodnie. Czasem częściej. Koszt takich wizyt w Krakowie zaczynają się od 250 zł. Kwoty całego procesu poprawy jakości i wyglądu zębów mogą sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ze względu na wysokie koszty, większość gabinetów ortodontycznych ma zniżki dla rodzin, dzieci, studentów. Można też prosić o rozłożenie kwoty na raty. Większość gabinetów nie ma nic przeciwko. Wysokość rat ustalana jest indywidualnie według możliwości klientów. Gabinety ortodontyczne pozwalają na takie rozwiązania, gdyż wiedzą że koszty są wysokie a zadowolony klient to i pozytywna opinia o placówce. Należy pamiętać, że są to inwestycje na lata. Warto przemyśleć bardzo dokładnie za i przeciw każdego aparatu, aby później nie żałować, ponieważ ściągnięcie aparatu jest dodatkowo płatne od 1 tysiąca złotych za łuk. Leczenie jest długotrwałe, ale i efekty w większości przypadków zadowalające.

Wszystkie ceny są podawane według cenników gabinetów ortodontycznych o dobrych opiniach. Nie uwzględniam cen gabinetów o opiniach negatywnych, wystawionych przez klientów.  Leczenie, czas noszenia aparatu zależny jest od czynników indywidualnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*