Dlaczego nie mogę spać w nocy?
Ciekawostki

Dlaczego nie mogę spać w nocy?

0 komentarzy

Niezdolność do snu to stan, na który każdy może cierpieć w dowolnym momencie swojego życia na zasadzie sporadycznej, ale jeśli zdarza się to zbyt często, czas zresetować swoje nawyki związane ze snem. Brak odpoczynku i niska jakość snu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Oto możliwe przyczyny bezsennych nocy i kilka wskazówek, jak ich uniknąć.

Przyczyny bezsenności.

Efektywne godziny snu, których potrzebuje organizm, aby odpocząć, różnią się w zależności od osoby. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się spać od 7 do 8 godzin dziennie, chociaż możemy znaleźć innych, którzy potrzebują aż 10 godzin, aby dobrze się wyspać. W tym sensie oba zakresy mieszczą się w normalnym zakresie efektywnych godzin snu.

Stres i zmartwienia.

To bardzo normalne, że cierpimy na problemy ze snem, gdy mamy ciągłe zmartwienia lub stres. Zwykle objawia się to w obliczu nowych sytuacji, wyzwań, ocen i obowiązków w pracy lub w życiu osobistym. Jeśli czujesz się przytłoczony lub przytłoczona, spróbuj porozmawiać z kimś, aby pozbyć się swoich zmartwień i uzyskać równowagę w swoim śnie. Ponadto, w wolnym czasie możesz wykonywać czynności, które sprawiają Ci przyjemność i które Cię relaksują.

Koszmary.

Koszmary senne to epizody snu, które mogą przytrafić się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli często miewasz koszmary, trudniej jest Ci zasnąć. Staraj się nie myśleć o negatywnych rzeczach przed pójściem spać lub oglądaniem telewizji. Zamiast tego, możesz przeczytać dobrą książkę, która przynosi ci pokój i radość przed snem.

Wystrój sypialni.

Postaraj się, aby Twoja sypialnia była przyjemnym i lekkim miejscem do spania. Nie przeciążaj swojego miejsca do spania zbędnymi przedmiotami lub sprzętem elektronicznym. Postaraj się również, aby podczas odpoczynku w Twoim pokoju panowała jak największa ciemność.
Z drugiej strony, aby właściwie wypocząć w porze snu, konieczna jest odpowiednia temperatura, ponieważ wysokie temperatury uniemożliwiają naturalny proces chłodzenia, którego umysł i ciało potrzebują, aby zasnąć. Najlepiej utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę 23°C, aby zapewnić sobie przyjemny sen.

Zobacz także:  Dlaczego drugie małżeństwa są trudniejsze?

Zmęczenie i zdenerwowanie.

Często zdarza się, że mimo iż czujesz się wyczerpany, nerwy nie pozwalają Ci dokończyć relaksowania ciała. Zwykle dzieje się tak, jeśli miałeś ciężki lub gorączkowy dzień i twój umysł wciąż się ściga. Nawet jeśli czujemy się ociężali i zmęczeni, musimy uspokoić nasz mózg, aby prawidłowo zasnąć. Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych poprzez oddychanie lub medytację przed snem, aby doprowadzić swój umysł i ciało do równowagi i pomóc ci dobrze się wyspać.

Alkohol.

Wiele osób wierzy w fałszywy mit, że alkohol pomaga spać spokojniej, ale w rzeczywistości zakłóca on cykl snu, zaburzając fazę REM (etap charakteryzujący się wzmożonym oddychaniem i ruchami ciała), co oznacza, że pijąc przed snem, budzisz się następnego dnia bardziej zmęczony.

Kofeina.

Kawa jest jednym z zakazanych napojów przed snem, ponieważ kofeina ma wpływ na organizm, który może trwać do 5 godzin po spożyciu. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, najlepiej pić ją przed godziną 17.00 i jeśli to możliwe, lekko parzoną lub bezkofeinową.

Aktywność fizyczna w nocy.

Jeśli biegasz w nocy lub chodzisz na siłownię pod koniec dnia, jesteś narażony na problemy ze snem. Ćwiczenia przyspieszają tętno i pobudzają energię organizmu, a także podnoszą temperaturę. Wszystko to może prowadzić do nawracających nocnych przebudzeń i niepokoju.
Najlepiej jest położyć się do łóżka 3-4 godziny po aktywności fizycznej. Innym zaleceniem jest próba ćwiczenia rano lub wieczorem, tak aby nie kolidowało to ze snem.

Obsesja na punkcie czasu.

Ciągłe patrzenie na zegar, gdy nie możesz zasnąć, może spowodować poważne problemy z zasypianiem w nocy. Ciągłe spoglądanie na godzinę tylko zakłóci Twój sen i powie Twojemu mózgowi, ile czasu zostało Ci na odpoczynek. Spróbuj ukryć zegar w swojej sypialni, a telefon komórkowy schowaj do szuflady.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*