Cnoty niewieście to inaczej mówiąc kobiety o pewnych pozytywnych cechach charakteru. „Niewieście” znaczy kobiece. Są również i męskie. Od wielu lat mówi się że kobiety i mężczyźni mają swoje zadania. Są pewne role w których kobiety nie zastąpią mężczyzn, a mężczyźni nie zastąpią kobiet. Według kościoła Cnoty niewieście to głównie kobiety, które są ostoją dla mężczyzny, zajmują się domem, przygotowują posiłki dla całej rodziny, są pracowite, podporą dla dzieci i męża, pomagają potrzebującym, można na nie liczyć, obdarzyć zaufaniem. Swoim ubiorem nie kuszą do złego.
Według ś.p. Jana Pawła II, kobieta poprzez poświęcenie się dla innych ukazuje do czego została stworzona. Każdego człowieka „widzi” sercem. Nie ocenia, próbuje pomagać wszystkim którzy tej pomocy potrzebują. Cnoty niewieście to piękno nie tylko fizyczne a przede wszystkim piękno duchowne. Doradca ministra Przemysława Czarnka w jednym z wywiadów powiedział że ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich to jeden z celów, którymi uczniowie będą zajmować się w polskich szkołach. Na zajęciach z „wychowania do życia w rodzinie”, będą zajęcia na których uczniowie będą się uczyć o właściwym wychowaniu kobiet.
W dzisiejszych czasach kobiety więcej mogą niż kiedyś i niektóre zachowania dla nas są normalne, a kiedyś pewne zachowania nie przystoi kobietom. Najprostszym przykładem jest rodzina. Dawniej głównymi a zarazem jedynymi zadaniami kobiety było zadbać o dom, męża, dzieci. Wszystko miało swoje miejsce w społeczeństwie. Dziś kobiety mają więcej do powiedzenia. Większość chodzi do pracy. Kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami domowymi, opieką nad dziećmi. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Paweł Skrzydlewski mówi: “Dziś obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie”.