Co to wojna hybrydowa?
Ciekawostki

Co to wojna hybrydowa?

0 komentarzy

W obecnej sytuacji epidemiologicznej COVID-19, w Polsce źle się dzieję. Jest coraz więcej niedomówień. Ludzie tracą pracę, nie mają z czego żyć. Koronawirus skutecznie pokrzyżował plany wielu Polaków. Wakacje w 2020 roku i 2021 roku już nie były beztroskie i pełne radości. Trzeba dostosować się do obostrzeń, które dla wielu Polaków są nie do końca zrozumiałe. Noszenie maseczki jest uciążliwe, szczególnie dla osób mających problem z ciśnieniem czy sercem.

Obecnie dużo się słyszy o tym co się dzieję na granicy polsko-białoruskiej. Premier Mateusz Morawiecki określił sytuację tam panującą jako atak hybrydowy, zwany też wojną hybrydową. Używając określenia wojny hybrydowej głównie chodzi o różne działania, które są podejmowane dla osiągnięcia określonych celów głównie politycznych. Sposób osiągnięcia tych celów może być różny np. militarny, cyberataki, zmiany gospodarcze i ekonomiczne w danym Państwie.

W miejscowości o nazwie Usnarz Górny przebywają ludzie, którzy poszukują schronienia i proszą o ochronę międzynarodową. Głównie są to migracje z Białorusi, którzy próbują przedostać się do naszego Państwa. Zastanówmy się po co koczują na granicy? Mówi się że sytuacja panująca tam jest dramatyczna i ludzie szukają zrozumienia. Sytuacja tam panująca jest coraz częstszym powodem dyskusji polityków polskich.

Wojna hybrydowa nie ma jednego znaczenia, jest różnie definiowana. Jednak mówi się o niej w kontekście osiągnięcia celów politycznych. Można powiedzieć że to taka walka Państw, które działają na różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu. W wojnie hybrydowej „wszystkie chwyty dozwolone”, nie ma że czegoś nie wypada. Można tu odnotować połączenie cyberataków, presję gospodarczą oraz ekonomiczna, terroryzm. Działania można zaobserwować na różnych płaszczyznach: militarnych, społeczno-kulturowych, gospodarczych, politycznych, historycznych, czy też informatycznych. Wojny hybrydowe mogą prowadzić do działań zbrojnych, a w konsekwencji do destabilizacji społeczeństwa. Ludzie w takich momentach zaczynają się bać o swoją przyszłość.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*