Co to jest USB Typu-C i jego zalety?
Ciekawostki

Co to jest USB Typu-C i jego zalety?

0 komentarzy

Złącza USB Type-C przynoszą szereg korzyści najnowszej generacji urządzeń cyfrowych. Oto co to jest i dlaczego warto zwrócić uwagę na tę funkcję przy następnym zakupie. Przez wiele lat użytkownicy telefonów komórkowych (i wielu innych urządzeń) musieli zmagać się z kablami, których nie mogli podłączyć w ciemności lub z zamkniętymi oczami, niekończącymi się czasami ładowania i prędkościami transmisji z innej epoki. Tak już nie jest. Format USB-C to mała rewolucja w świecie elektroniki i kabli połączeniowych USB, dzięki swojej odwracalnej konstrukcji i ogromnym możliwościom, całkowicie zmienił ofertę adapterów połączeniowych. Identyfikacja urządzenia USB-C nie jest trudna; wystarczy sprawdzić, czy ma ono owalny port z wtyczką w środku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wszystkie porty USB-C są takie same.

Charakterystyka USB Typu-C.

USB Type-C jest w trakcie wdrażania i tak naprawdę współistnieje ze wszystkimi rodzajami wersji, od tych, które przetrwały lata, po najnowsze. Przyjrzyjmy się pokrótce różnym typom złączy USB, aby ułatwić ich rozróżnienie. Przede wszystkim jednak należy zrozumieć jedno pojęcie: złącza nie są tym samym co standardy. Dlatego chcemy rozgraniczyć, że typ złącza (jak w przypadku USB Type-C) różni się od standardu, czyli technologii, na której opiera się to połączenie i która będzie decydować o prędkości przesyłu danych. Ponadto, dany typ złącza może obsługiwać różne standardy, a dany standard współpracuje z różnymi złączami.

Rodzaje standardów USB.

Z jednej strony mamy USB 1.0, które są najstarsze, z prędkością do 1,5 Mbit/s (188 kB/s). Są one powszechnie spotykane w klawiaturach, myszach i kamerach internetowych. Po nim następuje USB 1.1, który ma prędkość transferu do 12 Mbit/s (1,5 MB/s), oraz USB 2.0, który jest znacznie nowszy w czasie. Ten ostatni jest obecnie najbardziej rozpowszechniony, z szybkością transferu do 480 Mbit/s (60 MB/s). Wraz z USB 3.0 wprowadzone zostały tak zwane “szybkie” złącza o szybkości transferu do 4,8 Gbit/s (600 MB/s). USB 3.1 jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym standardem dla złączy USB Type-C, o których dziś mówimy, i oferuje bardzo wysoki transfer do 4,8 Gbit/s (600 MB/s). USB 3.2 zacznie być integrowane w produktach z 2020 roku, aby zapewnić szybkość transferu do 20 Gbit/s (2,5 GB/s). A patrząc w przyszłość, USB4 (bez spacji) zastąpi wszystkie poprzednie wersje i zapewni 40 Gb/s. Standard ten będzie wykorzystywał wyłącznie złącza Type-C, dzięki czemu stanie się bardziej uniwersalnym interfejsem sprzętowym niż kiedykolwiek wcześniej.

Zobacz także:  Jak rozmawiać z konsultantem?

Typy złączy USB.

Poznaliśmy już standardy rządzące transferem danych, ale teraz musimy szczegółowo opisać poszczególne złącza. Nie będziemy się zagłębiać w szczegóły konstrukcyjne tego sprzętu, ale wskażemy jego główne cechy.

  1. USB Typ A. Prostokątny kształt, był bardzo rozpowszechniony do stosunkowo niedawna. Jest to złącze klasycznej przenośnej pamięci USB, którą zapewne masz w domu.
  2. USB Typ B. Dzięki prostokątnej konstrukcji można go znaleźć w wielu, wielu modelach drukarek i podobnych urządzeń peryferyjnych. Już nie tak powszechne, ale nadal znaleźć w wielu dobrych urządzeń wielkości.
  3. Mini USB. Było to pierwsze złącze, którego rozmiar został zmniejszony. Stał się on bardzo popularny w zewnętrznych dyskach twardych, aparatach fotograficznych i odtwarzaczach muzycznych. Dziś jest w absolutnej zapaści.
  4. Micro USB. Format Micro USB jest (lub do niedawna był) najbardziej znany i rozpowszechniony wśród wszystkich urządzeń mobilnych. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż Mini USB, dzięki czemu możliwe jest tworzenie cieńszych telefonów i tabletów. Nadal można go znaleźć w niektórych nowoczesnych smartfonach z najniższej półki.
  5. USB Typ C. Jest to najnowocześniejsze złącze z największą ilością zalet. Można ją znaleźć na praktycznie każdym telefonie lub tablecie z systemem Android, a nawet na niektórych modelach iPada. Zaczyna również rozprzestrzeniać się na monitory i wieże komputerów stacjonarnych.

Jakie są zalety USB Typu-C?

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części, USB Type-C jest typem złącza, a nie konkretnym standardem transmisji danych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety tego nowego sposobu rozumienia kabli USB.

  1. Małe, wygodne i odwracalne. Świetną cechą konstrukcyjną tego małego złącza USB Type-C jest to, że jest całkowicie odwracalne. Tak, można go podłączyć w dowolny sposób.
  2. Zasilanie dla wszystkiego. Zgodność z USB 3.2, jego szybkość i szybkość transferu są kluczowe. Ponadto, USB Typu-C może dostarczyć do 100W mocy elektrycznej, aby bezproblemowo zasilać laptopy i ładować telefony komórkowe w rekordowym czasie przy użyciu innowacyjnych technologii szybkiego ładowania.
  3. Wszechstronność. Posiada wsteczną kompatybilność, aby używać zarówno standardu transmisji danych USB 3.0, jak i starszego USB 2.0 oraz każdej wersji pomiędzy. Ponieważ jednak USB Type-C jest złączem, a nie standardem transmisji danych, może odczytywać telefony komórkowe z USB-C, które przesyłają dane tylko z prędkością USB 2.0.
Zobacz także:  Ile kosztuje bilet do Energylandii?

Jeden kabel do wszystkich urządzeń.

Złącze USB-C można obecnie znaleźć w niemal każdym nowoczesnym telefonie. Jak już widzieliśmy, dzięki nim podłączenie do komputera lub po prostu ładowanie jest znacznie prostsze i szybsze. Rozprzestrzenia się również na laptopy, dzięki czemu za pomocą tego samego zasilacza możemy naładować laptopa i smartfona, zmniejszając liczbę kabli, które musimy nosić w plecaku, gdy wychodzimy z domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*