Ciekawostki

Co to jest trening EMS?

0 komentarzy

Trening ten coraz bardziej zyskuje popularność w branży fitness i zapewne będzie zaskoczeniem dla wielu osób, które jeszcze o nim nie słyszały. Trening EMS polega na wywoływaniu kontrolowanych skurczy mięśni (nawet głębokich) przy pomocy impulsów elektrycznych. Co ciekawe trening ten wzbudza aż 150 razy więcej skurczów mięśni w porównaniu do treningu normalnego odbywającego się na siłowni.

Jak wyglądają ćwiczenia?

Wszystko zaczyna się od omówienia szczegółów z trenerem personalnym czy fizjoterapeutą. Zbiera on dokładny wywiad i pomiary ciała, a następnie dopasowuje trening do możliwości, ale również i potrzeb danej osoby. Stąd można już wywnioskować pierwszy plus takich ćwiczeń, nie będą one nadmiernie obciążające dzięki temu minimalizuje się wystąpienie kontuzji. Przed przystąpieniem do treningu dana osoba zostaje wyposażona w odpowiedni strój, jest to kamizelka z elektrodami, które przekazują impulsy o niskiej wartości napięcia do mięśni. Osoby, które nie lubią czekać długo na efekt na pewno ucieszy, że bardzo zachęcającym do tego typu ćwiczeń jest fakt, iż 20 minut treningu EMS zastępuje ok. 3 godzinny standardowy trening na siłowni, a także warto wspomnieć, że ćwiczenia przy pomocy EMS wykonuje się 1-2 w tygodniu (efekty widoczne są po ok miesiącu), gdzie zwykły trening na siłowni powinien odbywać się 3-4 w tygodniu.

Kolejnym pozytywny aspektem są uzyskane rezultaty m.in. utrata tkanki tłuszczowej, redukcja cellulitu, modelowanie sylwetki, budowa masy mięśniowej, zmniejszenie bólu pleców. Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych do tego, aby móc wykonywać taki trening. Istnieją nawet korzyści dla osób straszysz, ponieważ ćwiczenia są wykonywane stosunkowo krótko, dopasowane do umiejętności, a przede wszystkim działają korzystnie na np. zaniki mięśniowe spowodowane unieruchomieniami, nietrzymanie moczu i wiele innych schorzeń dotyczących mięśni. Choć elektrostymulacja mięśniowa jest bezpieczna to są osoby, które nie powinny z niej korzystać m.in.: kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikami serca i innymi metalowymi czy elektronicznymi implantami, osoby mające nowotwór, padaczkę czy zakrzepicę. Niewątpliwie trening EMS niesie za sobą wiele korzyści, dlatego jeśli będzie ktoś miał okazję na pewno warto spróbować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*