Mensa to najstarsze międzynarodowe stowarzyszenie osób, których łączy bardzo wysoki iloraz inteligencji (IQ). Zostało założone przez Lancelota Ware’a oraz Rolanda Berrilla w 1946 roku. Lancelot Ware był brytyjskim naukowcem i prawnikiem, a Roland Berrill australijskim prawnikiem. Organizacja ma charakter non-profit, czyli nie jest nastawiona na zysk, zarobek. Do Mensy mogą dołączyć wszystkie osoby o ilorazie inteligencji, mieszczącym się w zakresie dwóch górnych procent populacji.
Mensa w Polsce została założona w 1989 roku. Ed Vincent zapoczątkował polski oddział Mensy. Przeprowadził pierwszą sesję testową w Warszawie. Osoby, które przystąpiły do Mensy mają spotkania minimum raz w roku na Walnym Zgromadzeniu Członków. Nie oznacza to , że nie mogą się spotykać częściej w swoich regionach. Uczestnicy Mensy to nie tylko naukowcy, profesorzy, dyrektorzy, prawnicy, ale i również zwykli ludzie tacy jak nauczyciele, uczniowie, robotnicy. Żeby przystąpić do stowarzyszenia nie ma ograniczeń wiekowych, płci, rasy czy statusu ekonomicznego, jedyną przeszkodą może być iloraz inteligencji. Sesje testowe są przeprowadzane co jakiś czas w największych miastach Polski. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego, kandydat dostaje zaproszenie do przyłączenia się do stowarzyszenia Mensy Polskiej. Jeśli ktoś się zdecyduje dołączyć do Mensy musi zapłacić wpisowe oraz składkę członkowską. Składka roczna dla nowych członków to koszt 100 zł. W sytuacji osoby niepełnoletniej, taka osoba jest zwolniona z opłacania składki członkowskiej do momentu osiągnięcia 16 roku życia w danym roku kalendarzowym.
W obecnej sytuacji, czyli pandemii COVID-19, sesje testowe są rzadziej przeprowadzane. Gdy ktoś chce wziąć udział w sesji testowej proszony jest o dobrowolne okazanie zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw covid-19 (pełne dawki). Na stronie mensa.org.pl możemy przeczytać informację że terminy sesji testowych mogą ulec zmianie ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, dlatego należy śledzić aktualności na ich stronie. Jak już wyżej napisałam, członkowie mensy to osoby o bardzo wysokim ilorazie inteligencji, dlatego „zwykły człowiek” może mieć problem, aby się z nimi dogadać. Mogą mieć inne oczekiwania w stosunku do siebie samego, inne przekonania, poczucie humoru itp. Człowiek o przeciętnym ilorazie inteligencji może nie zrozumieć dowcipu członka Mensy. Ludzie Mensy zawsze się ze sobą dogadają. Na spotkaniach towarzyskich, nie muszą się martwić że ktoś ich skrytykuje za swoje zdanie. Im więcej osób na takim spotkaniu, tym żywsza dyskusja na danym temat. Oczywiście każda tego typu rozmowa jest kulturalna, szczera bez niepotrzebnych spięć słownych czy czynów.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną Ogólnopolskie Zjazdy Stowarzyszenia Mensa Polska zostały odwołane w roku 2020 oraz 2021. Przed pandemią w takich zjazdach uczestniczyło minimum dwieście członków stowarzyszenia. Popularne osoby, który należą lub kiedyś należały do Mensy: Wojciech Adamczyk (reżyser), Dorota Rabczewska (piosenkarka o pseudonimie Doda, aktorka, producentka filmowa), Andrzej Fal (prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego; lekarz: internista, alergolog; pierwszy prezes Stowarzyszenia Mensa Polska w latach 1990-1994), Frank Lempard (piłkarz reprezentacji Anglii), Markus Person (szwedzki programista), Steve Martin (aktor, zdobywca nagrody Emmy), Lancelot Ware (współzałożyciel Mensy, prawnik), Victor Serebriakoff (wieloletni przewodniczący Mensy, pisarz z Brytanii), Donald Petersen (Dyrektor Generalny Forda 1985-1989), Marilyn vos Savant (wpisana w Księdze Rekordów Guinnessa ze względu na najwyższy iloraz inteligencji; pisarka), Adam Osborne (projektant oprogramowania, programista).
Mensa Intenational to stowarzyszenie działające w wielu krajach. Federacja ta ma 54 członków, (Mens krajowych) na prawie wszystkich kontynentach. Wyjątkiem jest Antarktyka. W Stanach zjednoczonych jest największa liczba członków, bo aż 57 tysięcy, w Wielkiej Brytanii – 21 tysięcy, a Niemcy liczą trzynaście tysięcy członków. Najmłodsza Mensa powstała w roku 2021 i znajduję się w Indiach.