Co to jest firma cyfrowa?
Ciekawostki

Co to jest firma cyfrowa?

0 komentarzy

Cyfrowa transformacja firm jest na ustach wszystkich. Ale co dokładnie rozumiemy pod pojęciem firmy w 100% cyfrowej? Technologia i transformacja cyfrowa. W XX wieku pojawiły się nowe technologie, takie jak Internet, digitalizacja danych, unifikacja rozwiązań sprzętowych i programowych, nie mówiąc już o globalizacji informacji i telefonach. Technologie te zmieniły model biznesowy z tradycyjnej firmy na firmę cyfrową. Nieuchronny postęp technologii w naszym życiu przyczynił się do powstania nowego środowiska społeczno-zawodowego.

Faktem jest, że połączenie technologii, urządzeń elektronicznych i dostępu do Internetu stało się fundamentalną częścią codziennego życia obywateli, ale także przedsiębiorstw. Świadomość ta jest niezbędna, aby zrozumieć, z czego będzie się składać nasza wspólna przyszłość. Dlatego właśnie tradycyjne firmy muszą wskoczyć do wagonu, rozwijać się cyfrowo i negocjować swoją cyfrową transformację. W przeciwnym razie ich biznes ma szansę zakończyć się niepowodzeniem.

Co to jest biznes cyfrowy?

Zanim wyjaśnimy wszystkie konsekwencje i implikacje tego, czym jest transformacja cyfrowa, należy zdefiniować, co rozumiemy pod pojęciem firmy cyfrowej. To nie liczba komputerów, urządzeń peryferyjnych, urządzeń cyfrowych i oprogramowania komputerowego w firmie czyni z niej firmę cyfrową. W XXI wieku biznes cyfrowy wykorzystuje technologię i polega na niej, aby działała na jego korzyść. To, co nazywamy “cyfrowym”, wykracza daleko poza zastosowanie elementów i narzędzi cyfrowych: chodzi o wykorzystanie wszystkich korzyści, jakie może przynieść technologia.

Ta zmiana, która częściowo ma charakter strukturalny, oznacza również zmianę mentalności. Menedżerowie IT odgrywają kluczową rolę i muszą jak najlepiej wykorzystać technologię i procesy w celu osiągnięcia cyfrowej transformacji. Jednak nie wszystkie organizacje są w 100% cyfrowe i wiele firm musi jeszcze podjąć wyzwanie transformacji cyfrowej, zmienić swoje struktury, procesy i przeszkolić pracowników, aby zaangażować wszystkich. Jakie są główne cechy firmy cyfrowej? Nowoczesna firma cyfrowa charakteryzuje się tym, że skupia się na następujących aspektach.

  1. Wartość informacji. Firmy te analizują na przykład wszystkie posiadane dane w celu poprawy obsługi klienta, procesów oraz sposobu oferowania bardziej wydajnych produktów i rozwiązań.
  2. Nowe usługi i modele biznesowe. Biznes cyfrowy charakteryzuje się wykorzystaniem technologii w celu znalezienia nowych sposobów na zarabianie pieniędzy. Technologia otwiera nowe kanały komunikacji z klientami i dostawcami, umożliwiając identyfikację i zaspokajanie ich potrzeb oraz nawiązywanie nowych relacji. Oferowane w ten sposób nowe usługi przyczyniają się do zwiększenia lojalności.
  3. Zmiany strukturalne i przeprojektowanie procesów. Współczesne firmy muszą zmienić sposób prowadzenia działalności, aby sprostać nowym wyzwaniom rynku i być konkurencyjne. Jednym ze sposobów na przyjęcie cyfrowej transformacji jest obecność w Internecie (zarówno w sieci, jak i w mediach społecznościowych), przy jednoczesnym korzystaniu z narzędzi, które stawiają klienta w centrum uwagi, takich jak platforma CRM, dedykowana zarządzaniu relacjami z klientem. Wreszcie, pracownicy są również zainteresowani aktualizacją procesów, ponieważ transformacja cyfrowa wymaga bardziej specjalistycznych umiejętności, jak również zdolności do przystosowania się do zmian.
  4. Poprawa wydajności, bezpieczeństwa i współpracy między działami. Nowoczesna firma musi być bezpieczna i chronić swoje dane, dane swoich klientów i dane swoich pracowników. Jeśli jednak ta sama firma chce dokonać skoku w kierunku przedsiębiorstwa cyfrowego, musi wykorzystać synergię między różnymi działami, aby poprawić bezpieczeństwo i zapewnić łączność między każdym obszarem działalności. Takie podejście nie tylko przyspiesza realizację zadań i procesów, ale także skraca czas oczekiwania i zwiększa współpracę między pracownikami. Krótko mówiąc, poprawia produktywność i obniża koszty.
Zobacz także:  Kiedy czujesz, że czas się rozstać

Jakie są korzyści z transformacji cyfrowej?

Cały proces stawania się firmą cyfrową nie jest zadaniem szybkim i łatwym. Jednak wiele korzyści, jakie firmy mogą uzyskać z tego procesu, jest wartych tego wysiłku.

  1. Wzrost produktywności. Cyfryzacja przedsiębiorstwa optymalizuje procesy i usprawnia komunikację między pracownikami, co skutkuje zwiększeniem wydajności i produktywności pracy.
  2. Oszczędność czasu i pieniędzy. Cyfrowa transformacja pozwala na lepsze zrozumienie klienta poprzez oprogramowanie, takie jak platforma CRM, które może być wykorzystane do analizy preferencji klienta, a tym samym oferowania nowych usług. Dodatkowo istnieją aplikacje informatyczne, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie komunikacją z klientem lub dostęp do informacji z innych działów. Prowadzi to do optymalizacji zasobów, a w konsekwencji do oszczędności czasu i pieniędzy, które mogą być znaczące dla przedsiębiorstwa.
  3. Dostosowywanie się do nowych modeli biznesowych. Cyfrowa transformacja umożliwia małym firmom konkurowanie na rynku zdominowanym przez międzynarodowe koncerny i organizacje.

Potrzeby każdej firmy będą zależeć od wielu czynników, takich jak obszar jej działalności, siła robocza, ale także stopień wyszkolenia i doświadczenia pracowników, jak również ich relacje z klientami. Na przykład, firma logistyczna będzie musiała skupić się na dostosowaniu swoich procesów, podczas gdy agencja reklamowa lub marketingowa skupi się bardziej na kliencie, reklamie cyfrowej i swojej obecności w Internecie.

Jeśli wiesz, jak wykorzystać technologię, digital jest prawdziwą szansą na rozwój i zapewnienie sobie trwałości na rynku. Pamiętaj jednak, że kluczem jest wiedzieć, jak i kiedy korzystać z technologii. Nie popełniaj błędu nadużywania go. Nie chodzi o posiadanie najlepszego oprogramowania lub aplikacji cyfrowej, wyposażenie wszystkich pracowników w urządzenia podłączone do sieci, czy też komunikowanie się z klientami za pomocą każdego możliwego kanału. Chodzi o to, aby poznać wszystkie narzędzia technologiczne, które są dostępne dla Ciebie i wykorzystać maksymalny potencjał, jaki mogą one przynieść Twojej konkretnej firmie.

Zobacz także:  Jak mieć więcej czasu?

To technologia musi ogarnąć Twój biznes, a nie Twój biznes musi ogarnąć technologię za wszelką cenę. Bycie cyfrowym biznesem oznacza wykorzystanie wartości dodanej oferowanej przez technologię do przekazania wartości biznesowych i zakomunikowania światu, co jesteś w stanie zrobić i dostarczyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*