Co to gamofobia
Ciekawostki

Co to gamofobia

0 komentarzy

Słyszymy słowo gamofobia. Jakieś skojarzenia co to może być? Otóż mnie osobiście nic się z tym hasłem nie kojarzyło, więc postanowiłam dowiedzieć się co kryje się za tym tajemniczym słowem. Gamofobia to termin używany w sytuacji, gdy odczuwa się przeraźliwy lęk przed zawarciem małżeństwem. Im bliżej daty ślubu, tym większy paraliż wewnętrzny. To bardzo silne odczucie może doprowadzić nawet do odwołania ślubu, dlatego najważniejsze jest zidentyfikowanie przyczyny tego lęku.

Ślub każdemu kojarzy się z piękną ceremonią w kościele, a później z celebrowaniem zawarcia związku małżeńskiego przez Parę Młodą z gośćmi. Przygotowania do wymarzonego ślubu może trwać miesiące, a nawet lata. Jest to bardzo szczęśliwy, ale i stresujący czas dla Państwa Młodych. Organizacja to podstawa w takiej uroczystości. Jest dużo spraw do załatwienia: wyznaczenie terminu ślubu, kościół, sala weselna, orkiestra, kamera, fotograf, suknia ślubna, garnitur, kosmetyczka, fryzjer itp. To wszystko nie dość, że zajmuje dużo czasu to i kosztuje. Jest to bardzo ważny czas dla narzeczonych, ale i sprawdzian ich uczuć, wytrwałości i sztuki kompromisów. Natłok obowiązków nie jedną parę potrafi przytłoczyć. Lęk przed zawarciem małżeństwa nie jest taki rzadki, jak można by było się spodziewać. Fobia ta może spotkać zarówno przyszłą Pannę Młodą jak i Pana Młodego, a nawet osobę która nie planuje zawarcia związku małżeńskiego, ale sama myśl, że w przyszłości miałby wziąć ślub, budzi u niego lęk.

Często zdarza się, że człowiek nie jest świadomy swojej fobii, dopóki nie uświadomi sobie że zostało coraz mniej czasu (parę tygodni, dni). Im bliżej wyznaczonego terminu ślubu, tym bardziej odczuwa się przerażenie przed tym dniem. O gamofobii mówimy gdy lęk przed zawarciem związku małżeńskiego jest większy niż chęć spędzenia reszty życia z ukochaną osobą. Najczęściej gamofobię „zwala się” na przemęczenie, problemy zawodowe, natłok obowiązków czy przygotowań związanych z ślubem i weselem. Niekiedy gamofobii towarzyszą inne niepokojące objawy, problemy ze snem, utrata apetytu, bóle brzucha, kołatanie serca itp.

Zobacz także:  Kto to jest rentier?

W sytuacji, gdy jeden z narzeczonych nie jest w stanie poradzić sobie ze strachem, a on pogłębia się. Często dochodzi do kłótni o błahostki między partnerami. Niekiedy nawet do odwołania ślubu. Zdarzają się również przypadki, że gamofobik „walczy” ze swoim strachem, ale ostatecznie przegrywa walkę ze samym sobą, gdy stoi przed ołtarzem i ma złożyć przysięgę małżeńską. Są też nieliczne przypadki, że mimo lęku, gamofobik zawiera związek małżeński, ale i tak krótko po tej ceremonii decyduję się na rozwód. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Może to zapobiec nieszczęściu jakim jest odwołanie ceremonii na oczach najbliższych nam osób.

Najczęstszą przyczyną takiego lęku jest brak wiary w powodzenie małżeństwa. Tak się dzieje, gdy za dużo osób z naszego otoczenia bierze rozwód albo mówi że wszystko się zmieniło po ślubie i odradzają zawarcie związku małżeńskiego. Osoba, która już miała lekkie wątpliwości coraz bardziej bierze do siebie słowa innych i lęk staje się coraz mocniejszy. Inną przyczyną może być lęk przed ponownym zranieniem. Częste niepowodzenia w związkach, może powodować że psychika „podpowiada”, że i ten związek jest z góry skazany za niepowodzenie. Oczywiście nie można każdego związku, małżeństwa „wsadzać do jednego worka”. W każdym małżeństwie są wzloty i upadki. Najważniejsze są kompromisy i regularna rozmowa z partnerem, aby było jak najmniej nieporozumień, które później powodują rozwód czy rozstanie.

Duże znaczenie ma również dzieciństwo. Dzieci uczą się pewnych zachowań od swoich rodziców. W domu w którym nie było odpowiedniego wzorca, później ciężko oczekiwać że dziecko będzie wiedziało jak się prawidłowo zachować. Obserwując sytuację życiową, uczuciową u swoich znajomych, często takie dziecko czuje zagubione. Co może w przyszłości skutkować lękiem, że nie sprawdzimy się w roli męża. Przyczyną gamofobii może być również lęk przed utratą swojego wcześniejszego życia, wolności i niezależności. Większość ludzi ceni w swoim życiu to że nie są przez nikogo ani nic ograniczani. Gamofobik może odczuwać, że po zawarciu związku małżeńskiego jego wcześniejsze życie się skończy. Lęk przed dzieleniem każdego dnia z inną osobą może być paraliżujące.

Zobacz także:  O czujnikach jakości powietrza

W przypadku gamofobii trzeba rozróżnić czy lęk towarzyszący takiej osobie ma jakieś racjonalne uzasadnienie czy to zwykły strach. Zawarcie związku małżeńskiego powinno być świadomą i przemyślaną decyzją przez obydwóch partnerów. Często słyszy się o ślubie po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej znajomości. Najczęściej, gdy okazują się że narzeczeni spodziewają się dziecka. Takie związku rzadko kiedy mają rację bytu i dochodzi do rozwodów. A dziecko wychowywane w rozbitej rodzinie może mieć później problem z zaangażowaniem się w związek.

Przyczyny gamofobii są bardzo ciężkie do zdiagnozowania, dlatego najlepiej udać się do psychologa, psychiatry który pomoże uporać się z tą fobią. Tylko specjalista jest w stanie zidentyfikować źródło tak panicznego strachu przed zawarciem związku małżeńskiego. Są różne techniki leczenia bądź zniwelowania poczucia lęku. Czasem wystarczy kilka sesji z terapeutą, a czasem leczenie jest długotrwałe i należy uzbroić się w cierpliwość. W przypadku zaburzeń psychicznego, często do leczenia włącza się środki farmakologiczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*