Co ciągnie do przedsiębiorczości?
Ciekawostki

Co ciągnie do przedsiębiorczości?

0 komentarzy

Można zadać sobie pytanie, co tak bardzo przemawia do osób, które decydują się na założenie własnej firmy. Oczywiste jest, że ograniczenia i wady są liczne, ale każdego roku setki tysięcy ludzi wybierają tę drogę, która wcale nie jest najłatwiejsza. Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których tak wiele osób kocha przedsiębiorczość i decyduje się na nią.

Budujesz coś własnymi rękami.

Podczas gdy niektórzy ludzie lubią budować domy, a inni lubią majsterkować, przedsiębiorczość polega na wykorzystaniu pomysłu i stworzeniu firmy lub bardzo dużej firmy. Idea budowania czegoś własnymi siłami jest jednym z czynników, który motywuje wielu przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności, a wielu z nich kontynuuje ją nawet po zgromadzeniu fortuny. Niektórzy nawet porównują swój biznes do dziecka, które ciągle rośnie, a pracowników do rodziny. Jeśli lubisz budować coś własnymi rękami, odczuwasz podobną satysfakcję, z tą różnicą, że jesteś nie tylko twórcą, ale i architektem, co jest przyjemnością nie mającą sobie równych.

Fakt, że naprawdę możesz odnieść sukces.

W przeciwieństwie do wielu ścieżek, które wydają się być zablokowane, przedsiębiorczość pozostaje jedną z dziedzin, w których sukces często nie jest uwarunkowany sukcesem społecznym rodziców. Jest to jeden z ostatnich obszarów, w którym winda społeczna wydaje się być naprawdę skuteczna, z historiami sukcesu na całym świecie ludzi, którzy zaczynali od zera. Choć zaczynanie od środków jest zawsze wygodniejsze, sukces nie jest gwarantowany we wszystkich przypadkach. W niektórych przypadkach brak środków finansowych może nawet stać się gwarancją rentowności, na przykład dzięki lepiej kontrolowanym inwestycjom. Pieniądze i pozyskiwanie funduszy są bardzo dalekie od zagwarantowania sukcesu w tej dziedzinie i często decydujące znaczenie ma przekonanie, odporność i zdolność do motywowania interesariuszy firmy. Niezależnie od tego, czy mówimy o stopniach naukowych, czy o pieniądzach, to przede wszystkim osobowość założycieli pozwoli firmie wystartować lub nie, przy odrobinie szczęścia.

Zobacz także:  7 kluczy do efektywnych spotkań biznesowych.

Wolność.

Jeśli ta wolność jest względna, to możliwość wyboru jest jedną z najważniejszych atrakcji bycia przedsiębiorcą. Możesz wybrać swój własny harmonogram i dostosować go bez bycia odpowiedzialnym przed kimkolwiek, ale siebie i swoich klientów. Ponadto, Twoja zdolność do wyboru właściwej strategii do osiągnięcia swoich celów zależy od Ciebie i możesz wybrać zasoby, które chcesz na to przeznaczyć. Często istnieje wiele ograniczeń, takich jak przyzwyczajenia klientów i przepływy pieniężne, ale to Ty decydujesz, co uważasz za najwłaściwsze dla rozwoju Twojej firmy (pod warunkiem, że zachowasz kontrolę). Ta wolność jest jednym z powodów, dla których ludzie wchodzą w przedsiębiorczość i pozostają w niej. Nie musisz się usprawiedliwiać, ponieważ to ty ustalasz zasady gry. Należy jednak przestrzegać dobrych praktyk, jeśli nie chce się stanąć pod ścianą… dobrowolnie.

Połączenie pasji i pracy.

Przedsiębiorczość pozostaje dziedziną, w której często mieszają się dwie niecodzienne rzeczy: pasja i praca. Wiadomo, że zbudowanie czegoś własnymi rękami jest już samo w sobie wielką nagrodą, ale jeszcze częściej przedsiębiorca jest pasjonatem. Dzieje się tak dlatego, że często jest to dziedzina, którą sami wybrali, rozwiązania pochodzą od nich i sami je stworzyli. Chociaż może to być ograniczenie, które nie jest dobrze odbierane, wielu przedsiębiorców “zabija się” swoją pracą z powodu swojej pasji (nawet jeśli czasami robią to z innych powodów, takich jak nadzieja na przyszłą rentowność). Możliwość dotknięcia wszystkiego w firmie, a czasem zajmowania się tylko tym, co przedsiębiorcę naprawdę interesuje, poprzez delegowanie tego, co nieszczególnie mu się podoba, to dobry grunt dla pasji. A czyż nie jest miło zarabiać na życie dzięki swojej pasji?

Wielkie wyzwania!

Przedsiębiorczość jest wyzwaniem samym w sobie. Jak każde wyzwanie, umiejętność sprostania mu pozostaje jedną z największych atrakcji przedsiębiorczości. Trochę jak maraton, reprezentuje w zbiorowej nieświadomości trudny test, który trzeba pokonać. I trzeba przyznać, że kiedy masz głębokie przekonanie, że Twój pomysł może zadziałać i zadziała, to jest to trochę tak, jakbyś miał poczucie, że możesz przebiec maraton, chcesz w nim wystartować, żeby sprawdzić swoje możliwości i ich realność. W tym przypadku przedsiębiorczość stanowi wszędzie wyzwanie, po pierwsze dla własnych i przekrojowych umiejętności, a po drugie dla przeciwności związanych z konkurencją lub dla wszystkich trudności napotykanych przez przedsiębiorców, nieodłącznie związanych z tą funkcją. Podejmowanie wyzwań pozostaje istotnym elementem atrakcyjności, a wzmocnienie pewności siebie jest często konsekwencją sukcesu. Dobra okazja, aby pójść do przodu i poczuć dumę.

Zobacz także:  Wybór ładowarki do telefonu komórkowego

Ty ustalasz zasady.

Możesz oczywiście wybrać firmę, która odpowiada Twoim wartościom, ale nie ma pewności, że znajdziesz taką, która idealnie się z nimi zgodzi i Cię zatrudni. Możliwość nadania sensu, określenia misji firmy i zapewnienia, że Twoje wartości staną się wartościami firmy, przekonuje wielu liderów biznesu do rozpoczęcia przygody. Niezależnie od tego, czy mówimy o wątpliwych praktykach zarządzania w niektórych firmach, braku sensu w naszych działaniach, misji firmy, która nie odpowiada naszym wartościom, czy po prostu o zasadach funkcjonowania firmy, to Ty ustalasz reguły gry (nawet jeśli możesz stracić nad nimi kontrolę!). W przedsiębiorczości możesz wybrać pomysł, który pozwoli Ci się wybić i który jest zgodny z tym, co uważasz za dobre i z pożądanym celem. Bycie architektem podmiotu, który działa na rzecz tego, co uważasz za użyteczne dla naszego społeczeństwa, to wciąż dobry powód do działania!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*