Aby wideo rozmowy były wysokiej jakości
Ciekawostki

Aby wideo rozmowy były wysokiej jakości

0 komentarzy

Rozmowy wideo stały się nowymi salami konferencyjnymi i sposobami prowadzenia rozmów, ale doświadczenia nie będą optymalne, jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiednie narzędzia.

Jak wykonywać połączenia wideo?

Telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych urządzeń, jeśli chodzi o nawiązywanie grupowych połączeń wideo, ale nie jest do końca najlepszy, ponieważ aspekty takie jak rozmiar jego ekranu warunkują możliwości interakcji.

Komputery, zarówno stacjonarne, jak i przenośne, z systemem Windows, Mac lub Chromebook, to najlepsza opcja, aby w pełni wykorzystać możliwości wideokonferencji lub grupowego połączenia wideo. Z jednej strony mamy ekran (lub kilka ekranów, do czego potrzebna jest wiedza jak podłączyć 2 ekrany do komputera), które pozwalają nam połączyć konferencję z innymi zadaniami lub z udostępnianiem dokumentów czy prezentacji. Z drugiej strony mamy dostęp do bardziej kompletnego interfejsu niż w mobilnych narzędziach dla iOS czy Androida.

Czasami jednak komputer nie wystarcza, a do uzyskania dobrych warunków obrazu i dźwięku przydają się pewne akcesoria, takie jak kamery internetowe, mikrofony czy dobry zestaw słuchawkowy. Obecnie dostępnych jest kilka narzędzi do prowadzenia rozmów wideo na komputerze. Trzy najpopularniejsze z nich to Zoom, Microsoft Teams i Google Meet.

 1. Microsoft Teams. Posiada wiele możliwości tworzenia spotkań za darmo dla podstawowego użytku lub z modelami subskrypcji dla użytku korporacyjnego. Tło kamery możemy zmienić z poziomu samej aplikacji.
 2. Zoom. Darmowy do podstawowego użytku przez ograniczony czas, pozwala na dostosowanie zespołu, w tym integrację z aplikacjami takimi jak Snap Camera, odpowiedzialnymi za wirusowe wideo z procesu, w którym prawnik pojawił się z twarzą kota.
 3. Google Meet. Jest trzecią “dużą opcją” i zaczyna zawierać w fazie eksperymentalnej opcje dla wideokonferencji z aplikacji pulpitu, na przykład, ale nie jest jeszcze szeroko dostępny. Obsługuje m.in. automatyczne wyświetlanie napisów na spotkaniach, i to w wielu językach.

Wskazówki dotyczące prowadzenia rozmów wideo o lepszej jakości.

Sekretem tworzenia dobrych połączeń wideo na komputerze jest posiadanie dobrej kamery jako punktu wyjścia. Ważne jest, aby być właściwie widzianym, dlatego potrzebujemy pomocy technologii. Kolejnym istotnym elementem podczas konfigurowania komputera do wideokonferencji jest dźwięk. Coraz częściej w laptopach ze średniej, wyższej i wyższej półki znajdziemy nawet mikrofony z systemami odbioru głosu zoptymalizowane pod kątem wideokonferencji i rozmów. Są to rozwiązania wielomikrofonowe, które są w stanie wychwycić mowę nawet wtedy, gdy nie jesteśmy przyklejeni do komputera (mikrofon dalekiego pola), a także wyposażone w funkcję redukcji szumów zarządzaną przez sztuczną inteligencję.

Zobacz także:  Jak mieć zgodne rodzeństwo?

W komputerach stacjonarnych trudniej jest znaleźć zintegrowane mikrofony, z wyjątkiem komputerów typu All In One. Jeśli chcemy zdecydować się na dedykowane mikrofony, możemy wybierać spośród tych używanych do streamingu na żywo w grach. Są one dobrej jakości, wytrzymałe i przeznaczone w szczególności do transmisji głosu. Oświetlenie to kolejny element, o którym często nie myślimy, ale warto zainwestować np. w lampę LED, która oświetli twarz podczas sesji wideokonferencyjnych. Możemy sięgnąć po sprzęt ze świata fotografii, np. ciągłe światła pierścieniowe. Nie zajmują dużo miejsca i zapewniają optymalne światło dla transmisji wideo.

Kamera PC – przynajmniej w jakości HD.

W dzisiejszych czasach wiele komputerów, zarówno laptopów, jak i komputerów stacjonarnych, kupowanych jest z kamerami, które nie osiągają nawet rozdzielczości HD, na przykład. Może nam się wydawać, że posiadanie kamery internetowej jest synonimem wideokonferencji, ale niekoniecznie z jakością. Oto nasze rekomendacje.

 1. Poszukaj kamery, która ma rozdzielczość co najmniej HD, a najlepiej Full HD.
 2. Jeśli komputer jest wyposażony w niskiej jakości kamerę internetową, warto kupić kamerę internetową innej firmy, którą można łatwo podłączyć do laptopa.
 3. Jeśli komputer jest stacjonarny, a nasz monitor nie ma wbudowanej kamery internetowej, będziemy musieli ją dokupić lub ponownie wykorzystać kamerę, którą już mamy.
 4. W komputerach All In One, kamera będzie zintegrowana z przodu, są to komputery stacjonarne, gdzie nie będziemy musieli, w zasadzie, nabywać kamery internetowej, chyba że jej rozdzielczość jest poniżej HD.

Kamery internetowe zapewniające wysoką jakość połączeń wideo.

Teraz, jeśli zamierzamy kupić kamerę internetową lub kamerę wideo do podłączenia do komputera, na rynku jest wiele propozycji, które dostosowują się zarówno do laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.

 1. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, kąt widzenia, a także obecność lub brak mikrofonów i ich jakość.
 2. Możemy również wziąć pod uwagę system mocowania lub podparcia kamery, czy jest ona wolnostojąca, czy też musi być przymocowana do ekranu komputera.
 3. Kolejnym elementem, który może mieć znaczenie, zwłaszcza w takich dziedzinach jak edukacja czy praca, gdzie ważne jest, aby przez cały czas kontrolować, co jest transmitowane, a co nie. Służą do tego praktyczne akcesoria.
 4. Pomiędzy Full HD i HD, Full HD jest lepszym wyborem. 2K to kolejna opcja, choć nie jest ona niezbędna. Jeśli jednak stawiamy rozdzielczość ponad wszystko i mamy dobre oświetlenie, nie ma powodu, by nie zdecydować się na kamerę 2K lub nawet lepszą.
Zobacz także:  Kto to ekstrawertyk?

Zestawy słuchawkowe do połączeń wideo.

Aby rozwiązać problem dźwięku, możemy również zwrócić się do zestawów słuchawkowych z mikrofonami do rozmów, tak abyśmy mogli być słyszani i słuchać bez zakłócających dźwięków z zewnątrz. Zestawy słuchawkowe do gier stanowią szczytowy punkt oferty. Nie ma problemu z wyborem zestawu słuchawkowego tego typu, o ile jesteś zadowolony z estetyki i izolacji od świata zewnętrznego, która może być lepsza niż to, czego wymaga środowisko pracy. Istnieją bardziej “dyskretne” propozycje odpowiednie do biura lub środowiska pracy, z mniej rzucającymi się w oczy słuchawkami, ale bez rezygnacji z redukcji hałasu. Tak czy inaczej, oto nasza rada w tej sprawie.

 1. Jeśli wybierzemy model gamingowy, jakość będzie dobra, ale pamiętajmy, że jego izolacja będzie wzmocniona, więc ryzykujemy, że nie usłyszymy nic, co dzieje się wokół nas, co nie zawsze jest wskazane w miejscu pracy.
 2. Zestawy słuchawkowe o mniejszym rozmiarze, ale z zachowaniem takich technologii jak redukcja szumów w mikrofonie, są bardziej zrównoważoną propozycją. Redukcja szumów jest ważna dla poprawy jakości rozmów. Możemy zdecydować się na mikrofony przyciskowe, takie jak te stosowane w telefonach komórkowych.
 3. Kolejnym ważnym szczegółem jest łączność bezprzewodowa, dzięki której rozmowy mogą być prowadzone swobodniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*